PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Cyfrowe konfrontacje” na ASP. Wystawa grafiki cyfrowej i konferencja dla studentów, wykładowców i gości

„Cyfrowe konfrontacje” na ASP. Wystawa grafiki cyfrowej i konferencja dla studentów, wykładowców i gości
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza na wystawę grafiki studenckiej z pracowni technik cyfrowych, która odbędzie się w Wielkiej Zbrojowni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja dla studentów, dydaktyków i gości - dostępna online. Wystawa rozpocznie się w piątek, 23 października - wtedy też odbędzie się konferencja - i potrwa do piątku, 6 listopada. Wstęp wolny.
Nowa wystawa na Akademii Sztuk pięknych w Gdańsku poświęcona będzie grafikom studenckim z pracowni technik cyfrowych. „Cyfrowe Konfrontacje” będzie można oglądać od piątku, 23 października, do piątku, 6 listopada
"Cyfrowe Konfrontacje” - nowa wystawa na ASP w Gdańsku, poświęcona będzie grafikom studenckim z pracowni technik cyfrowych. Można ją oglądać od piątku, 23 października, do piątku, 6 listopada
projekt Katarzyny Miotke / ASP w Gdańsku

 

 

- Pomysł na zorganizowanie „Cyfrowych konfrontacji” zrodził się w mojej głowie rok temu, gdy jako juror 6. Międzynarodowego Triennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni miałem możliwość uczestniczenia w dyskusjach i rozmowach dotyczących dzisiejszej kondycji tej niezwykle fascynującej specjalności graficznej - tłumaczy prof. Sławomir Witkowski, dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Jej wyjątkowość wynika między innymi z faktu, że łącząc w swojej istocie wielowiekową tradycję klasycznych warsztatów graficznych z najnowszymi technologiami powielania i przenoszenia obrazu praktycznie na każde medium, i co najważniejsze mogące istnieć w alternatywnych rzeczywistościach, uwalnia artystę z jakichkolwiek ograniczeń kreacyjnych.

Wystawie grafiki studenckiej z pracowni technik cyfrowych, która pod tytułem „Cyfrowe Konfrontacje” odbędzie się w Wielkiej Zbrojowni, towarzyszyć będzie konferencja na Patio Akademii Sztuk Pięknych. Ich celem jest wspólne spotkanie pracowni zajmujących się kształceniem młodych twórców w specjalności szeroko rozumianej grafiki cyfrowej. Uczestnicy obu wydarzeń będą mieli możliwość porównania różnych postaw i sposobów realizacji programów dydaktycznych. Będzie to także okazja do pokazania najnowszych trendów ideowo-technologicznych, i poznania utalentowanych, najzdolniejszych młodych twórców.

- Do tegorocznego pokazu - mam głęboką nadzieję, że „Cyfrowe Konfrontacje” przyjmą formułę cyklicznej imprezy - zaprosiłem trzy bardzo mocne i wiodące ośrodki akademickie: ASP z Katowic - Pracownię Grafiki Cyfrowej prowadzoną przez prof. Adama Romaniuka, ASP z Wrocławia - Pracownię Druku Cyfrowego i Technik Eksperymentalnych kierowaną przez dr hab. Aleksandrę Janik, prof. uczelni, oraz Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego - Pracownię Druku Cyfrowego, na czele której stoi dr hab. Joanna Janowska-Augustyn, prof. UR. - zachęca prof. Sławomir Witkowski.

Choć trwa epidemia koronawirusa, wystawa odbędzie się stacjonarnie, z udziałem publiczności - jednak w reżimie sanitarnym i zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Jak tłumaczy dziekan, dla organizatorów, twórców, ale i uczestników wydarzenia, to bardzo ważne, by ekspozycja nie odbywała się online.

- Pomimo faktu, iż grafika cyfrowa ze swojej natury powstaje i żyje w świecie wirtualnych matryc, a więc mogłoby się wydawać, że obecna zaraza, przenosząc ludzkie relacje do cyberprzestrzeni, stała się promotorką rzeczywistości wirtualnej, człowiek nigdy nie zaakceptuje ograniczenia swojej wolności do podejmowania decyzji, w jakim świecie chce żyć, niezależnie od tego, jaka siła będzie próbowała te wybory ograniczać - dodaje prof. Sławomir Witkowski.

Wystawa rozpocznie się w piątek, 23 października, o godzinie 18:00, w Auli Wielkiej Zbrojowni ASP (Targ Węglowy 6). Potrwa do piątku, 6 listopada. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie konferencja, która odbędzie się 23 października, w godzinach 10:00-16:00. Link do transmisji online organizatorzy podadzą wkrótce. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze