• Start
  • Wiadomości
  • CSW Łaźnia i gdyńskie Muzeum Emigracji z udogodnieniami dla osób słabosłyszących

CSW Łaźnia i gdyńskie Muzeum Emigracji z udogodnieniami dla osób słabosłyszących

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku oraz Muzeum Emigracji w Gdyni wychodzą naprzeciw potrzebom osób słabosłyszących. Użytkownicy aparatów słuchowych i implantów ślimakowych będą mogli w nich skorzystać z pętli indukcyjnych, czyli urządzeń wspomagających słyszenie, dzięki którym mają możliwość uczestniczenia w życiu kulturalnym bez barier.
20.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Taki znak informuje, że w danym miejscu znajduje się pętla indukcyjna, umożliwiająca swobodne korzystanie np. z oferty kulturalnej
Taki znak informuje, że w danym miejscu znajduje się pętla indukcyjna, umożliwiająca swobodne korzystanie np. z oferty kulturalnej
mat. Fundacji Kultury bez Barier

 

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale aparaty oraz implanty słuchowe zbierają i wzmacniają wszystkie odgłosy - również te niepożądane, jak szmery czy gwar ruchu drogowego. Sprawia to, że ich użytkownicy są narażeni na zakłócenia w odbiorze dźwięków, które są szczególnie odczuwalne w miejscach, gdzie jest dużo osób lub panuje hałas.

Tu z pomocą rusza pętla indukcyjna, dzięki której osoby słabosłyszące mogą wyraźnie słyszeć i rozumieć docierające do nich głosy, nawet w niekomfortowych warunkach - wystarczy, że w przestrzeni, gdzie taka pętla jest zainstalowana, użytkownik aparatu bądź implantu włączy w nim wcześniej uruchomiony u protetyka tryb cewki indukcyjnej.

- Podczas wyjścia do muzeum lub kina problemy mogą pojawić się już na etapie kupna biletów - na korytarzu często panuje pogłos, a ludzie stojący w kolejce rozmawiają ze sobą, przez co do użytkownika aparatu dociera wiele dźwięków jednocześnie i trudno je zidentyfikować. Dodatkowo, personel jest zazwyczaj oddzielony od klientów ladą bądź szybą, przez co głos jest stłumiony, nie widać też dobrze twarzy rozmówcy, dlatego zdarza się, że trzeba kilkukrotnie prosić o powtórzenie - tłumaczy Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier. - W kinie trudności mogą dotyczyć również zrozumienia dialogów między bohaterami, szczególnie jeśli kilka postaci mówi na raz lub widownia żywo reaguje na daną scenę. Dzięki pętli ten dyskomfort znika, dlatego dla osób słabosłyszących tak ważna jest ich instalacja w różnego typu placówkach.

Taką pętlą indukcyjną mogą się pochwalić w Trójmieście już między innymi Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku i gdyńskie Muzeum Emigracji - instytucje zaopatrzyły się w nią w czasie pandemii. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy aparatów i implantów będą mogli swobodnie korzystać z oferty instytucji kultury, gdy te już się otworzą, ciesząc się ułatwionym kontaktem z pracownikami. Nie muszą obawiać się problemów ze zrozumieniem personelu, bo odpowiednio ustawiona i podłączona do źródła dźwięku, np. mikrofonu, pętla gwarantuje wyraźny odbiór mowy. Pracownik może nawet nie wiedzieć, że rozmawia z osobą z niepełnosprawnością słuchu, co jest niezwykle ważne dla osób słabosłyszących - obecność pętli sprawia, że czują się komfortowo i nie mają poczucia, że ktoś musi się do nich specjalnie dostosowywać.

- Każdy z nas ma równe prawo dostępu do oferty kulturalnej, w związku z tym instytucje muszą otworzyć się na osoby z niepełnosprawnościami. Jest to istotne zwłaszcza w starzejącym się społeczeństwie, które w większym stopniu narażone jest na czasową bądź trwałą utratę słuchu - tłumaczy Noemi Etush, koordynatorka ds. dostępności w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. - Zdecydowaliśmy się na zakup pętli indukcyjnej jesienią zeszłego roku, ze względu na chęć zaspokojenia podstawowych potrzeb naszej publiczności. Zostały one umieszczone w informacji i kasie biletowej, co znacznie ułatwia komunikację pomiędzy gośćmi, a personelem pierwszego kontaktu. Pętla dostępna jest również w sali kinowej KinoPortu. Liczymy na to, że jej obecność zwiększy zainteresowanie naszą ofertą wśród osób z niepełnosprawnością słuchu.

 

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w obu swoich oddziałach - na Dolnym Mieście oraz w Nowym Porcie - umieściły pętle indukcyjne z myślą o osobach słabosłyszących
Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w obu swoich oddziałach - na Dolnym Mieście oraz w Nowym Porcie - umieściły pętle indukcyjne z myślą o osobach słabosłyszących
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Oprócz Muzeum Emigracji i CSW Łaźnia, z tego rozwiązania w Trójmieście korzysta też m.in.: Europejskie Centrum Solidarności, bank Credit Agricole w Gdańsku i Urząd Komunikacji Elektronicznej w Gdyni. Osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą sprawdzić, gdzie znajdują się dostępne dla nich instytucje czy wydarzenia w internecie. Służy temu interaktywna platforma Tu Możesz (www.tumozesz.pl), na której widoczna jest mapa wszystkich miejsc w Polsce wyposażonych w pętlę indukcyjną. Co ważne, platforma służy nie tylko osobom słabosłyszącym, ale również organizacjom wyposażonym w pętle, które mają możliwość dotrzeć z informacją, że są otwarte i zapewniają komfortowe warunki wizyty.

Odpowiedzialna za projekt Fundacja Kultury bez Barier działa na rzecz dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Inicjuje wydarzenia, m.in. Festiwal Kultury bez Barier, i pomaga innym instytucjom w przygotowaniu eventów dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Adaptuje też materiały audiowizualne oraz wizualne, poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy tłumaczeń na język migowy. Jednym z działań fundacji jest również popularyzacja tematu pętli indukcyjnych oraz tworzenie platformy TU Możesz, umożliwiającej zlokalizowanie miejsc przystosowanych do osób niesłyszących. Fundacja prowadzi także działalność edukacyjno-szkoleniową, i wspiera otwartość instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz przestrzeni miejskich.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór