Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Coraz jaśniej na ulicach, coraz bezpieczniej. To już niedługo będzie standard w całym Gdańsku

W ciągu najbliższych dwóch lat oświetlonych zostanie w sumie 96 lokalizacji. Do końca kwietnia latarnie pojawią się na kilku ulicach Wrzeszcza i Przymorza Małego. We wtorek otwarto oferty w przetargu na wykonanie oświetlenia w tych dzielnicach. Gdzie konkretnie pojawią się nowe latarnie uliczne?

Coraz jaśniej na ulicach, coraz bezpieczniej. To już niedługo będzie standard w całym Gdańsku
A
A
data publikacji: 17 stycznia 2017 r.

W najbliższych miesiącach na ul. Danusi zainstalowane zostaną stylizowane latarnie
W najbliższych miesiącach na ul. Danusi zainstalowane zostaną stylizowane latarnie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pierwsze efekty, ogłoszonego w ubiegłym roku, nowego miejskiego projektu "Jaśniejszy Gdańsk" widać już m.in. na ulicach Śródmieścia. Jaśniej, a przez to i przyjemniej, zrobiło przy nabrzeżu Motławy - na odcinkach od Stoczni Cesarskiej do Muzeum II Wojny Światowej oraz od gmachu Filharmonii Bałtyckiej do połączenia z Kanałem na Stępce. Latarnie stanęły także w innych częściach miasta, na przykład wzdłuż ciągu pieszego przy nabrzeżu Martwej Wisły - na odcinku za mostem Siennickim w stronę mostu wantowego, a także przy ul. Smęgorzyńskiej, Jodowej, Iłowej czy Miałki Szlak. Tyle w 2016 r.

W roku bieżącym latarni przybędzie jeszcze więcej. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska otworzyła właśnie oferty w przetargu na wykonanie oświetlenia na wybranych ulicach Wrzeszcza i Przymorza Małego: ul. Danusi, Zawiszy Czarnego, Sobótki, Malborskiej, Puckiej, Sochaczewskiej i Krynickiej. Zainteresowanie konkursem było całkiem spore. Wzięło w nim udział 11 firm. W części dotyczącej oświetlenia ul. Danusi, Zawiszy Czarnego i Sobótki najtańsza oferta wyniosła 301, 5 tysiąca złotych, a najdroższa - 815,7 tys. złotych. Z kolei w części przetargu na pozostałe wymienione ulice - oferty wahały się od 253 tys. złotych do 795 tys. złotych. Obecnie są weryfikowane pod kątem formalno-prawnym.

Co ważne, nie ma jednego wzoru dla wyglądu nowych miejskich latarni. Będą się one nieco różnić. I tak: na ulicach Danusi i Zawiszy Czarnego staną stylowe słupy stalowe o wysokości 5 metrów. Z kolei na ul. Sobótki staną słupy stalowe z jednoramiennym wysięgnikiem.

Tak będą wyglądały latarnie przy ul. Danusi i Zawiszy Czarnego
Tak będą wyglądały latarnie przy ul. Danusi i Zawiszy Czarnego
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Na ul. Malborskiej i Puckiej zaplanowano postawienie słupów stalowych ocynkowanych, o wysokości 6 metrów, z wysięgnikiem jednoramiennym, a na ul.Sochaczewskiej - 6-metrowe słupy stalowe ocynkowane, ale już bez wysięgnika. Natomiast przy ul. Krynickiej staną słupy stalowe ocynkowane, także bez wysięgnika, ale za to o wysokości 9 metrów.

Wszystkie lampy wyposażone będą w LEDowe oprawy oświetleniowe, by zminimalizować ich koszty utrzymania. Latarnie powinny pojawić się na wspomnianych ulicach do 30 kwietnia br.

Najpóźniej w kwietniu br. oświetlenie pojawi się także na ul. Sobótki we Wrzeszczu
Najpóźniej w kwietniu br. oświetlenie pojawi się także na ul. Sobótki we Wrzeszczu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Problem braku oświetlenia ulicy bądź ciągu pieszego to jeden z częstszych, z jakim zwracają się mieszkańcy do władz Gdańska, głównie podczas spotkań obywatelskich. Przed rokiem prezydent Miasta, Paweł Adamowicz, zlecił przeprowadzenie inwentaryzacji nieoświetlonych ulic. W ten sposób powstała lista 508 lokalizacji, które zyskać mają światło. Przede wszystkim są to dojścia do obiektów edukacyjnych i użyteczności publicznej, a więc szkoły, przychodnie, ale też większe dzielnicowe sklepy, itp. Pod uwagę brano też natężenie ruchu: zarówno piesze, jak i drogowe.

SPRAWDŹ, NA KTÓRYCH ULICACH GDAŃSKA BRAKUJE OŚWIETLENIA

Realizacją oświetlenia zajmuje się Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która współpracuje w tym celu ze spółkami odpowiedzialnymi za dostarczanie energii elektrycznej: Energa Operator i Energa Obrót. Ogłoszenie przez prezydenta Gdańska "oświetleniowego" programu miejskiego oznacza, że każdego roku w gminnym budżecie zapewniane będą środki na jego realizację.

- Dzieląc 185 km ulic na odcinki trzydziestometrowe, bo co tyle ustawia się lampy, łatwo wyliczyć, że w Gdańsku przybędzie w najbliższych latach ponad 6 tysięcy słupów oświetleniowych - wylicza Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Program „Jaśniejszy Gdańsk” podzielony został na kilka etapów. W pierwszym - w latach 2016-2017 - oświetlonych zostanie 38 lokalizacji. Koszt tego etapu to 5 mln zł. Drugi etap realizowany w latach 2017-2018 to kolejne 58 lokalizacji i 7 mln zł. W latach 2016-2018 zostanie oświetlonych łącznie około 36 kilometrów ulic i ciągów pieszych. Zakończenie prac w ramach kolejnych etapów nastąpi do 2025 roku i obejmie ponad 400 kolejnych lokalizacji.


-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora