Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Co można poprawić? Spacer prezydenta po Przymorzu Wielkim

Pod względem lokalizacji jest to jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic Gdańska - ma jednak swoje mankamenty. Chodniki i niektóre odcinki ulic wymagają remontu bądź modernizacji. W środę 25 listopada prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz odwiedził Przymorze Wielkie, by osobiście przekonać się, jakie są najpilniejsze sprawy do załatwienia w najbliższych miesiącach i latach.

Co można poprawić? Spacer prezydenta po Przymorzu Wielkim
A
A
data publikacji: 26 listopada 2015 r.

Prezydent Paweł Adamowicz (na pierwszym planie) w towarzystwie uczestników spaceru po Przymorzu Wielkim.
Prezydent Paweł Adamowicz (na pierwszym planie) w towarzystwie uczestników spaceru po Przymorzu Wielkim.
Jerzy Pinkas

Większość obszaru Przymorza Wielkiego należy do spółdzielni mieszkaniowych. Nie brakuje jednak i tych miejskich. Prezydent Adamowicz, wspólnie z urzędnikami, i miejskim aktywistą Krzysztofem Skrzypskim, zajrzał m.in. na ul. Obrońców Wybrzeża, gdzie stoi  najdłuższy gdański falowiec, na ul. Jagiellońską i ul. Czarny Dwór.


Obrońców Wybrzeża: trotuar poczeka

Chodnik, leżący wzdłuż tej ulicy po stronie falowca, wymaga modernizacji. Co do tego nie było w środę dyskusji. Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni, Mieczysław Kotłowski, zapytał jednak obecnych, czy jest sens wydawać publiczne pieniądze na remont chodnika, który prawdopodobnie zostanie zlikwidowany. W jego miejsce planowana jest bowiem za kilka lat budowa nowej linii tramwajowej.

- Ale nie wiadomo, kiedy dokładnie ta inwestycja zostanie zrealizowana. Wszystko zależy od budowy tunelu pod wzgórzem Pachołek. Proponuję, by wpisać tę ulicę do miejskiego "projektu chodnikowego" na 2018 r. Do tego czasu na pewno będziemy wiedzieć więcej na temat  tunelu w Oliwie - zaproponował dyrektor Kotłowski.

I na tym stanęło. Krzysztof Skrzypski, lokalny aktywista związany z Gdańskiem Obywatelskim, zasugerował z kolei, by ZDiZ przyjrzał się  ulicy Dąbrowszczaków, na odcinku między ul. Jagiellońską i Obrońców Wybrzeża. 

- Przy większych opadach zawsze zalewane są oba pasy. Nie wiem, co może być tego powodem. Kierowcy mają od dawna powody do narzekań - tłumaczył Skrzypski. - Na tym odcinku dobrze byłoby zbudować też dodatkowe miejsca parkingowe. Tu jest szeroki chodnik, chyba można go zwężyć. W okresie wiosenno-letnim parkuje tu dużo samochodów, ponieważ obok znajduje się Park Reagana, a niedaleko plaża - dodał.

Brak miejsc parkingowych w tym rejonie zgłaszali już wcześniej miejscy radni Beata Wierzba (PO) i Grzegorz Strzelczyk (PiS). Oboje interweniowali w tej sprawie dokładnie pół roku temu, bo 25 maja, podczas posiedzenia Komisji Turystyki i Promocji RMG, w ramach omawiania punktu dot. zagospodarowania pasa nadmorskiego - przygotowanie do sezonu turystycznego.

Krzysztof Skrzypski z Gdańska Obywatelskiego (po prawej) w trakcie wymiany zdań z Mieczysławem Kotłowskim, dyrektorem Zarządu Dróg i Zieleni.
Krzysztof Skrzypski z Gdańska Obywatelskiego (po prawej) w trakcie wymiany zdań z Mieczysławem Kotłowskim, dyrektorem Zarządu Dróg i Zieleni.
Jerzy Pinkas


Ze strony urzędników padła propozycja, by zlikwidować tutejszy trawnik, i w jego miejsce zorganizować dodatkowe miejsca postoju.

- Może wprowadzić tu płatne parkowanie, na przykład w okresie od czerwca do września? To wymusiłoby rotację samochodów w tym miejscu – zastanawiał się prezydent Adamowicz. Konkretnej decyzji w tej sprawie, póki co, nie podjęto. Natomiast dyr. Kotłowski obiecał zająć się wspomnianą już kłopotliwą jezdnią, która jest regularnie zalewana.

Przy ul. Obrońców Wybrzeża zaproponowano z kolei utworzenie nowych zatoczek parkingowych - po stronie znanego dyskontu spożywczego - i usunięcie kolein na jezdni powstałych w pobliżu tego sklepu.

Zatoczki samochodowe przy Jagiellońskiej

Te powstaną m.in. na wysokości parafii św. Józefa. Samochody parkują bowiem niemal na każdej wolnej przestrzeni w pobliżu kościoła. Zaproponowano też wykonanie drogi rowerowej na odcinku od wyjazdu z Parku Reagana do ul. Chłopskiej. Będzie to miejski "dodatek" do zwycięskiego projektu w Budżecie Obywatelskim na 2016 r., którym jest remont chodnika wzdłuż ul. Jagiellońskiej.

Urzędnicy zastanawiali się też co zrobić z samowolą budowlaną tutejszej spółdzielni mieszkaniowej, jaką jest ustawienie słupków tuż przy przejściu dla pieszych na wysokości przychodni. Ustalono, że zostaną one przesunięte, bo zagrażają bezpieczeństwu przechodniów.

Prezydent Adamowicz i Krzysztof Skrzypski.
Prezydent Adamowicz i Krzysztof Skrzypski.
Jerzy Pinkas


Spotkaj się z prezydentem Adamowiczem

Gospodarskie spacery prezydenta Gdańska poprzedzają jego spotkania z mieszkańcami, w ramach cyklu: "Twoja dzielnica – Twój Gdańsk". Najbliższe spotkanie zaplanowano właśnie na Przymorzu Wielkim - w poniedziałek 30 listopada, w budynku Ogólnokształcących Szkół Sportowych, przy ul. Kołobrzeskiej 77. Początek o godz. 17.

CZYTAJ TAKŻE:

Łostowice-Ujeścisko. Prezydent i mieszkańcy dla dzielnicy

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora