PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Centrum Testowe COVID-19 drive-thru i walk-thru. Jak działają w styczniu, jak dojechać w Gdańsku

Centrum Testowe COVID-19 drive-thru i walk-thru. Jak działają w styczniu, jak dojechać w Gdańsku
Na Pomorzu można zarejestrować się do kilku punktów działających w formule drive-thru: w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Chojnicach oraz jednego walk-thru - w Gdańsku. Przy Muzeum II Wojny Światowej trzeba przyjechać samochodem, z którego nie można wysiadać. Przy Uniwersytecie Gdańskim można przyjść na piechotę lub przyjechać innym środkiem lokomocji.
Centrum Testowe COVID-19 drive-thru przy stadionie w Letnicy działa od kwietnia
Centrum Testowe COVID-19 drive-thru przy stadionie w Letnicy działa od kwietnia 2020 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

By przejść badanie testowe na koronawirusa trzeba się najpierw zarejestrować pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny). Godziny pracy rejestracji oraz poszczególnych punktów testowych podane są w tabeli poniżej. 

LISTA PUNKTÓW DRIVE-THRU I WALK-THRU NA POMORZU 

Godziny-funkcjonowania-2021-01


W Gdańsku centra testowe znajdują się przy Muzeum II Wojny Światowej oraz na terenie campusu Uniwersytetu Gdańskiego. 

W związku z rządowym planem przebadania w kierunku SARS-CoV-2 nauczycieli w dniach 11-15 stycznia Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku w tych dniach bada dodatkowo 1600 osób z tej grupy zawodowej.

W związku z tym, by umożliwić zwykłym pacjentom możliwość przebadania, UCK postanowiło rozszerzyć godziny działania centrum testowego COVID-19 UCK walk-thru przy Uniwersytecie GdańskimW dniach 11-15 stycznia punkt będzie czynny w godzinach 8:00-21:30 (a nie jak podano w tabeli powyżej od godz. 14.30). Na każdym dyżurze będzie zostawiona pula wolnych miejsc dla osób zgłaszających się do punku spoza grupy nauczycieli. 

Ponadto od 11 do 15 stycznia zwiększa się przepustowość punktu w Muzeum II Wojny Światowej, jednak bez zmiany godzin, tak by nie powstały kolejki a dostęp do świadczeń był nieprzerwany i nie utrudniony.


Centrum przy Muzeum II Wojny Światowej przy ul. Władysława Bartoszewskiego 1

Funkcjonuje w parkingu podziemnym na poziomie G2. Czytaj więcej o punkcie

test muzeum
google

 

Jak to działa?

Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania, na które trzeba przyjechać samochodem osobowym. Co istotne, z samochodu nie należy wysiadać.

Osoby przychodzące na piechotę, przyjeżdżające komunikacją miejską czy też rowerem nie będą mogły skorzystać z testu.

Przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

Wskazania do badania

Osoby, które mają gorączkę powyżej 38˚C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem, i mogą skorzystać z badania w samochodzie osobowym powinny zadzwonić na infolinię.

 

Centrum przy Uniwersytecie Gdańskim przy ul. Jana Bażyńskiego 4

Funkcjonuje przy bramie wjazdowej obok budynku Wydziału Nauk Społecznych. Czytaj więcej o punkcie 

test UG
google

 

Jak to działa?

Do centrum można przyjść na piechotę lub dojechać innym niż samochód środkiem transportu. 

Przed pobraniem próbki pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

Wskazania do badania

Na badanie powinny zgłosić się osoby, które mają gorączkę powyżej 38˚C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem. 

Informacja za: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl