PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Casa - lwica z gdańskiego zoo wyjechała do Włoch, gdzie założy własną rodzinę

Casa - lwica z gdańskiego zoo wyjechała do Włoch, gdzie założy własną rodzinę
Casa, trzyletnia lwica z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego wyjechała do Włoch. W tamtejszym ogrodzie zoologicznym “Parco Faunistico Valcorba” znalazła nowy dom. To właśnie imię tej lwicy możliwe było do wylicytowania w 2018 roku na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kosztowało 45 tys. zł.
Casa to siostra Aramisa, Atosa i Portosa. Jako druga z czworga rodzeństwa opuściła gdańskie stado. Aramis wyjechał do Niemiec w lutym 2020 roku
Casa to siostra Aramisa, Atosa i Portosa. Jako druga z czworga rodzeństwa opuściła gdańskie stado. Aramis wyjechał do Niemiec w lutym 2020 roku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Lwica urodziła się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym 7 października 2017 roku. Przyszła na świat razem z trzema braćmi: Atosem, Portosem i Aramisem. Cała czwórka to potomkowie Tshibindy i Arco. W poniedziałek 26 października 2020 roku, trzyletnia samica pojechała do Włoch, gdzie założy własną rodzinę. 

Po urodzeniu Casa ważyła 2,5 kg, szybko przybierała na wadze i wyrosła na dumną, pewną siebie lwicę. Casa” pochodzi z języka portugalskiego i oznacza „dom”. Swoje imię zawdzięcza firmie Kameralnie Sp. z o.o., spółce córce należącej do firmy deweloperskiej Ekolan, która w styczniu 2018 roku podjęła rękawicę i wylicytowała możliwość nadania imienia zwierzęciu. Walka między licytującymi była wtedy zawzięta, aukcja wspierająca 27. Finał WOŚP objęła kwotę 45 tys. zł. 

Aukcja dla WOŚP. Casa - tak brzmi imię małej lwicy warte 45 tys. zł! [ZDJĘCIA i WIDEO]

Casa jest piątym lwem, który opuścił gdańską rodzinę. Jako pierwsi stado opuścili przyrodni bracia Casy, czyli Bolek i Lolek - synowie Arco i Bergi. Natomiast Aion, starszy brat Casy wyjechał w kwietniu 2018 roku do zoo we Francji. W gdańskiej rodzinie lwów angolskich nie ma już także Aramisa, brata Casy, który w lutym 2020 roku wyjechał do ogrodu zoologicznego w Niemczech. Wszystkim wymienionym lwom udało się założyć własne stada. Tego samego życzymy Casie.

 

ZOBACZ FILM Z WYJAZDU CASY DO WŁOCH

 

W gdańskim zoo przebywa aktualnie sześć lwów angolskich, trzy samice: Bergi, Tschibinda i Tola oraz trzy samce: Arco, Atos i Portos. 

Samiec lwa angolskiego waży około 200 kg. W naszym stadzie najcięższy jest Arco - 175 kg. Przeciętna waga samic to około 120 kg i właśnie tyle ważą nasze gdańskie samice. 

Głównym pożywieniem gdańskiego stada jest wołowina. Samiec zjada jej około 6 - 7 kg dziennie, samice 3 - 4 kg. Lwy jedzą pięć razy w tygodniu, wołowinę dostają cztery razy w tygodniu. Dla urozmaicenia podaje im się także tuszki królicze oraz piersi z kurczaka. Uwielbiają też jajka, to ich prawdziwy przysmak. Do tego doliczyć trzeba zróżnicowane suplementy i witaminy. Lwy jedzą oddzielnie, żeby uniknąć sporów czy rywalizacji o pożywienie. 

Lwy nie bardzo dbają o swoje otoczenie. Lubią drapać, gryźć, w związku z tym, ich przestrzenie często muszą być naprawiane, odnawiane, malowane. To też generuje koszty utrzymania lwiej rodziny. Część tych zobowiązań wzięło na siebie w 2018 roku Forum Gdańsk, które zostało sponsorem lwiej rodziny

 

Tak wyglądała Casa (leży na dole) w styczniu 2017 roku - miała wtedy trzy miesiące
Tak wyglądała Casa (leży na dole) w styczniu 2017 roku - miała wtedy trzy miesiące
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

CZYTAJ TAKŻE:Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze