PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie tylko biżuteria - nowa autorska wystawa w Muzeum Bursztynu

Nie tylko biżuteria - nowa autorska wystawa w Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu zaprasza na nową wystawę, zatytułowaną „Bursztyn klasycznie?”. Wśród eksponatów znajdziemy współczesną biżuterię damską i męską, a także małe formy użytkowe i przedmioty związane ze sztuką sakralną. Wystawa potrwa do marca 2019 r.
Bransoleta - Spiralnie. A. & B. Adamscy.
Bransoleta - Spiralnie. A. & B. Adamscy.
brak autora

Wystawę uzupełnia ciekawostka - prezenty dyplomatyczne. Wszystko jest dziełem gdańskiego artysty Andrzeja Adamskiego.

Andrzej Adamski ukończył Gdańską Szkołę Jubilersko-Złotniczą. Zawodowo związany z rzemiosłem jest już od ponad 40 lat - w tym okresie był m.in. wieloletnim pracownikiem Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego "Bursztyny” w Gdańsku. Opracował wiele wzorów biżuterii artystycznej, zatwierdzonej do produkcji przez Artystyczną Komisję Kwalifikacyjną, działającą przy ,,Cepelii”.

- To twórca wielokrotnie nagradzany. Jego prace były prezentowane na ponad 20 wystawach grupowych i pokonkursowych, krajowych oraz zagranicznych - mówi Joanna Grążawska z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Bursztynu oraz kurator wystawy „Bursztyn klasycznie?”. - Wykorzystuje głównie bursztyn bałtycki, często o unikalnym kształcie i kolorze, a także perły, korale oraz inne naturalne okazy. Należy do artystów-złotników niezwykle wszechstronnych.

Pierścionek - Dialog. A. & B. Adamscy.
Pierścionek - Dialog. A. & B. Adamscy
Mat. pras.

Ta wszechstronność widoczna jest nie tylko w materiałach, po które sięga Adamski. Jego twórczość nie ogranicza się tylko do biżuterii, ale obejmuje również małe formy sztuki użytkowej. Wszystkie prace wyróżniają się nowatorskim podejściem do formy, doskonałym projektem połączonym ze starannym wykonaniem i ciekawym kontekstem.

- Artysta odnosi sukcesy w szczególnie trudnych obszarach, obecnie nieco zapomnianych i pomijanych, a dawniej cieszących się największą popularnością, takich jak sztuka sakralna i prezenty dyplomatyczne, czym niewątpliwie nawiązuje do wielkiej tradycji dawnych gdańskich mistrzów bursztynników. Każdy przedmiot opuszczający pracownię jest niepowtarzalny, zaprojektowany i wykonany jako unikalny egzemplarz. Na wystawie będzie można zobaczyć ok. 50 eksponatów.

Komplet biżuterii inspirowany herbem Gdańska. A. & B. Adamscy.
Komplet biżuterii inspirowany herbem Gdańska. A. & B. Adamscy
Mat. pras.

Ważniejsze osiągnięcia artysty to: Międzynarodowy pokaz form złotniczych, Sopot - Gdańsk 1990; Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE - 2002; Międzynarodowe Biennale Bursztynu, Frombork 2007 - Nagroda Publiczności; Jewellery Art Contest Amber Trip, Wilno 2008; Konkurs Klejnot Polskiej Biżuterii 2009 - Nagroda Główna; wystawa Amber Time - Czas Srebra i Bursztynu - Legnica 2008; International Exhibition of Contemporary Jewellery “ESCAPE” - Wilno 2008; konkurs na prezent dyplomatyczny z bursztynem, Gdańsk 2008 - 1 miejsce; Jewellery Art Contest “FOR YOU”, Wilno 2009 - Wyróżnienie.

Ekspozycję można oglądać w Muzeum Bursztynu (Gdańsk, ul. Targ Węglowy 26) na Antresoli (VII piętro Wieży Więziennej). Wystawa potrwa do 10 marca 2019 r.

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl