PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2020. Aż 331 projektów do wyboru - głosowanie trwa do 23 września

Budżet Obywatelski 2020. Aż 331 projektów do wyboru - głosowanie trwa do 23 września
Już od poniedziałku, 9 września, można decydować o tym, na co wydane będą pieniądze z Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku. A kwota jest niebagatelna, bo wynosi 18,5 mln złotych. Sprawdź projekty, które uczestniczą w tegorocznym głosowaniu. Tradycyjnie już, do wyboru są zarówno projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie.
Przestrzeń rekreacyjna na Biskupiej Górce, nad Kanałem Raduni - widok na kościół św. Trójcy. Dzięki projektom zgłoszonym przez mieszkańców wiele miejsc w Gdańsku zmieniło się na lepsze. W ramach BO 2020 do wykorzystania jest 18,5 mln zł
Przestrzeń rekreacyjna na Biskupiej Górce, nad Kanałem Raduni - widok na kościół p.w. Świętej Trójcy. Dzięki projektom zgłoszonym przez mieszkańców, wiele miejsc w Gdańsku zmieniło się na lepsze. W ramach BO 2020 do wykorzystania jest 18,5 mln zł
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Poniedziałek, 9 września jest dniem rozpoczęcia 2-tygodniowego głosowania na projekty zgłoszone do siódmej już edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosy można oddawać do 23 września. Kto jest uprawniony? Mieszkańcy Gdańska w każdym wieku, zarówno zameldowani w naszym mieście, jak i ci, którzy znajdują się w spisie wyborców. Prawo do głosowania będzie też przysługiwało wszystkim posiadaczom Karty Mieszkańca - jest bowiem grupa osób, która nie posiada meldunku w Gdańsku, ale tutaj rozlicza się z podatków.

Pod głosowanie poddanych jest 331 projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację prowadzoną przez pracowników gdańskiego magistratu i miejskie spółki.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, głosowanie jest internetowe, ale na terenie miasta - z myślą o osobach starszych, jak i nie posiadających internetu - przygotowano punkty do głosowania (m.in. w urzędzie, bibliotekach, radach dzielnic, a także strefy BO w dzielnicach i wybranych centrach handlowych).

Mieszkańcy zaproponowali m.in. budowę boisk i zagospodarowanie zaniedbanych obecnie terenów zielonych, w różnych lokalizacjach. Zgłoszono też sporo projektów związanych z ogólnodostępnymi zajęciami sportowymi, a także gry terenowe dedykowane wszystkim chętnym. Są też propozycje remontów chodników i ulic, choć jest ich zdecydowanie mniej w porównaniu z poprzednimi edycjami. Nie zabrakło też projektów dotyczących opieki nad kotami wolnobytującymi czy inwestycji związanymi z psami.

- Już po raz siódmy gdańszczanki i gdańszczanie mogą głosować na projekty budżetu obywatelskiego. Dziesiątki zrealizowanych inwestycji jak place zabaw, boiska, ścieżki rowerowe świadczą o skuteczności i zasadności tego narzędzia. Serdecznie zachęcam do współudziału w decydowaniu o naszym mieście, o miejscu, w którym mieszkamy. Korzystajmy z naszych praw i decydujmy o tym, na co wydać w kolejnych dwóch latach ponad 18 mln złotych - podkreśla Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Głosować można poprzez stronę www.gdansk.pl - w jej górnym prawym rogu pojawi się charakterystyczny żółty baner, w który trzeba kliknąć.

Lista wszystkich projektów dostępna jest na stronie: https://gdansk.zetwibo.pl/projekty

 

BO_baner_660x380

 

Testowanie systemu

W tym tygodniu, 3 września, odbył się test systemu elektronicznego, który będzie wykorzystywany w trakcie tegorocznego głosowania. Do udziału w nim zaproszono mieszkańców Gdańska. Chodziło o sprawdzenie m.in. poprawności zliczania punktów oraz wyników głosowania. Testowanie oprogramowania jest pokłosiem sytuacji z 2017 roku, gdy błąd informatyczny popełniony przy konstruowaniu systemu przez firmę zewnętrzną, spowodował nieprawidłowe wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2018.

- Do testów zgłosiło się 16 osób, ale ostatecznie przystąpiło do nich 6 osób. Zgłoszono kilka uwag, dotyczące np. tego, że przy którymś projekcie nie otwiera się mapka, albo brak opisu danego projektu. Nie zgłoszono natomiast żadnych uwag związanych ze sposobem głosowania - informuje Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie, która przygotowuje kolejne edycje BO.

 

Mieszkańcy zdecydują - na co wydać 18,5 mln złotych?

Kwota Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok wynosi dokładnie 18 543 609 zł. Jest to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, w sumie 543 609 zł.

W tegorocznych przygotowaniach do kolejnej edycji BO pojawiło się kilka istotnych zmian. Jedną z nich jest zniesienie granicy wieku, co oznacza, że każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdańska mógł złożyć swoją propozycję projektu, inną: wystarczył tylko jeden podpis poparcia mieszkańca pod składanym projektem (dotychczas wymagano 15 podpisów-red.).

Od tej edycji pojawiła się też możliwość zgłaszania projektów do realizacji na terenach nie należących do Gminy Miasta Gdańska. To ukłon przede wszystkim w stronę mieszkańców tych dzielnic, w których większość terenów należy np. do spółdzielni mieszkaniowych. Pojawiał się tam bowiem problem ze znalezieniem terenu, który można by zagospodarować na skwer, plac zabaw, itp.

 

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2020. Losowanie miejsc projektów na listach

Budżet Obywatelski 2020. Kolejność projektów na listach do głosowania - wykaz

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze