PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2020. Losowanie miejsc projektów na listach, transmisja na gdansk.pl

Budżet Obywatelski 2020. Losowanie miejsc projektów na listach, transmisja na gdansk.pl
Zakończono weryfikację ponad 500 projektów, które wiosną br. gdańszczanie zgłosili w ramach przygotowań do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. W najbliższy wtorek, 20 sierpnia, odbędzie się losowanie numerów na listach dla poszczególnych projektów. Portal Gdansk.pl tradycyjnie już, od godz. 11, przeprowadzi transmisję na żywo z przebiegu losowania. Zachęcamy do oglądania!
Weryfikacja projektów BO zakończona, we wtorek losowanie miejsc na listach
Weryfikacja projektów BO zakończona, we wtorek losowanie miejsc na listach
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Losowanie odbędzie się we wtorek, 20 sierpnia, od godz. 11, w sali obrad Rady Miasta Gdańska w Nowym Ratuszu, który znajduje się przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Podobnie jak w latach poprzednich, projekty będą losowane kolejno w poszczególnych dzielnicach (w porządku alfabetycznym).

Ze względu na rekordową ilość pomysłów, które zgłoszono w tym roku do BO, ich sprawdzanie pod kątem formalno-prawnym, a także możliwości realizacji, prowadzone przez poszczególne wydziały gdańskiego magistratu, trzeba było wydłużyć do 16 sierpnia (pierwotnie zakładano, że uda się to zakończyć dokońca lipaca br.). Wpływ na to miały też nowe zasady regulaminowe. Ostatecznie 331 projektów otrzymało oceny pozytywne. To propozycje, które są możliwe do realizacji, co oznacza, że będą brały udział w głosowaniu.

232 projekty uzyskały oceny negatywne. Przyczyny takich ocen były różne, najczęściej dotyczyły jednak niedopełnienia procedur formalnych.

- Wejście w życie nowych przepisów, od stycznia tego roku, w których określony został minimalny próg poparcia z pewnością wpłynął na wzrost liczby zgłoszonych wiosną projektów do BO2020, jednak wiele z nich nie zostało później dostarczonych w wersji papierowej z podpisem poparcia. Innym bardzo częstym powodem odrzucenia było zgłoszenie projektu na terenie niemiejskim bez dostarczenia oświadczenia właściciela terenu o woli jego użyczenie na realizację projektu budżetu obywatelskiego - dodaje Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie, która odpowiada za przygotowanie gdańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Inne przyczyny ocen negatywnych to m.in. kolizja zgłoszonych terenów z planami inwestycyjnymi miasta czy zbyt długi, ponad 2-letni okres realizacji. W tym roku, po raz pierwszy, oceny negatywne otrzymały projekty dotyczące aktywnych spacerów z bobasami i treningi pod chmurką - uznano je za niegospodarne.

- Projekty te z reguły zgłaszane były w większości dzielnic i wygrywały z uwagi na niski koszt. Jednak po podliczeniu uczestników zajęć (często 4-5 osób) uznana została niegospodarność tych projektów, a liczba projektów została mocno ograniczona do tych lokalizacji, które zapewnią większą frekwencję - wyjaśnia Sylwia Betlej.

Co ważne, wielu wnioskodawców skorzystało z możliwości odwołania się od oceny negatywnej. Z prawie 50 wniosków, ocenionych negatywnie, Zespół Konsultacyjny przywrócił 20 projektów, ale z propozycjami ich modyfikacji, co przełożyło się na pozytywną ocenę.

Przypomnijmy. Głosowanie na projekty BO 2020 odbędzie się w dniach 9 - 23 września 2019 r. Jednak zanim to nastąpi planowane jest przetestowanie systemu elektronicznego wraz z grupą mieszkańców.

Głosowanie, podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie internetowe, a na terenie miasta - z myślą o osobach starszych, jak i nie posiadających internetu, zostaną przygotowane punkty do głosowania (m.in. w urzędzie, bibliotekach, radach dzielnic, a także strefy BO w dzielnicach i wybranych centrach handlowych).

Lista wszystkich projektów dostępna jest na stronie: https://gdansk.zetwibo.pl/projekty

 

Portal Gdansk.pl będzie transmitował na żywo przebieg wtorkowego losowania
Portal Gdansk.pl będzie transmitował na żywo przebieg wtorkowego losowania
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Kwota Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok to 18 543 609 zł. Jest to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, w sumie 543 609 zł.

W tegorocznych przygotowaniach do kolejnej edycji BO pojawiło się kilka istotnych zmian. Jedną z nich jest zniesienie granicy wieku, co oznacza, że każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdańska mógł złożyć swoją propozycję, inną: wystarczył tylko jeden podpis poparcia mieszkańca pod składanym projektem (dotychczas wymagano 15 podpisów-red.).

Od tej edycji jest też możliwość zgłaszania projektów do realizacji na terenach nie należących do Gminy Miasta Gdańska. To ukłon przede wszystkim w stronę mieszkańców tych dzielnic, w których większość terenów należy np. do spółdzielni mieszkaniowych. Pojawiał się tam bowiem problem ze znalezieniem terenu, który można by zagospodarować na skwer, plac zabaw, itp.

Harmonogram BO2020:

  • 20 marca - 16 kwietnia 2019 r. - zgłaszanie projektów;

  • 17 kwietnia - 9 sierpnia 2019 r. - weryfikacja projektów;

  • do 20 sierpnia 2019 r. - losowanie numerów projektów do głosowania;

  • 9-23 września 2019 r. - głosowanie;

  • do 30 września 2019 r. - ogłoszenie wyników głosowania

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze