PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2020. Gdańszczanie znowu pobili rekord w liczbie złożonych projektów!

Budżet Obywatelski 2020. Gdańszczanie znowu pobili rekord w liczbie złożonych projektów!
W dniu 16 kwietnia, o północy, minął termin składania projektów do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Gdańszczanki i gdańszczanie po raz kolejny udowodnili, że nie brakuje im pomysłów na wydatkowanie naszych wspólnych pieniędzy. Zgłosili aż 584 projektów! To o ponad 120 więcej niż przed rokiem. Gratulujemy!
Budżet Obywatelski z roku na rok coraz mocniej pobudza kreatywność mieszkańców i mieszkanek Gdańska
Budżet Obywatelski z roku na rok coraz mocniej pobudza kreatywność mieszkańców i mieszkanek Gdańska
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Pomysły można było zgłaszać od 20 marca, jednak najwięcej z nich zarejestrowano w ostatnich dniach. Mieszkańcy, podobnie jak w poprzednich latach, zaproponowali m.in. budowę boisk i zagospodarowanie zaniedbanych obecnie terenów zielonych, w różnych lokalizacjach. Zgłoszono też sporo projektów związanych z ogólnodostępnymi zajęciami sportowymi, a także gry terenowe dedykowane wszystkim chętnym. Jest też kilka wniosków dotyczących remontów chodników i ulic, choć zdecydowanie mniej w porównaniu z poprzednimi edycjami. Nie zabrakło też projektów dotyczących opieki nad kotami wolnobytującymi czy inwestycji związanymi z psami.

 

Wszystkie propozycje można sprawdzić tutaj

 

- Cieszy coraz większe zainteresowanie gdańszczanek i gdańszczan tą formą współdecydowania o miejskich wydatkach. Wzrastająca liczba zgłaszanych projektów wskazuje z jednej strony, że mieszkańcy coraz chętniej chcą "brać sprawy w swoje ręce", a z drugiej strony - daje głosującym większą możliwość wyboru spośród coraz bardziej zróżnicowanych i konkurencyjnych projektów - ocenia Maciej Kukla, Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie, który przygotowuje i nadzoruje kolejne edycje Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście.

Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego dla nowej dzielnicy, jaka powstała w naszym mieście w ubiegłym roku, czyli Oruni Górnej-Gdańska Południe. Zgłoszono tu zresztą najwięcej, bo aż 31 projektów dzielnicowych!

30 wniosków zgłoszono na Chełmie, 28 na Jasieniu, po 27 w Śródmieściu i na Ujeścisku-Łostowicach, a 25 w Oliwie. W pozostałych dzielnicach - od kilku do kilkunastu projektów (w niektórych powyżej 20). Zaproponowano również 83 projekty ogólnomiejskie (to kolejny gdański rekord). Na pewno będzie więc w czym wybierać w trakcie jesiennego głosowania.

Choć liczba 584 propozycji gdańszczanek i gdańszczan imponuje, to należy pamiętać o jednej istotnej kwestii.

- Ostateczną, z pewnością niższą, liczbę projektów poznamy w najbliższych dniach. W systemie zdarzają się bowiem powtórki złożonych projektów. Nie wszystkie projekty dotrą do urzędu także w wersjach papierowych (a to obowiązkowy wymóg - red.) - przypomina Sylwia Betlej, także z Referatu Komunikacji Społecznej UMG. - Przed nami następny etap przygotowań BO, czyli weryfikacja formalna złożonych wniosków oraz sprawdzanie możliwości ich realizacji i kosztu.

 

Do przyszłorocznego BO gdańszczanie złożyli blisko 600 projektów. Niektóre dotyczą powstania kolejnych siłowni na świeżym powietrzu
Do przyszłorocznego BO gdańszczanie złożyli blisko 600 projektów. Niektóre dotyczą powstania kolejnych siłowni na świeżym powietrzu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Kwota budżetu obywatelskiego na 2020 rok to 18 543 609 zł. Jest to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, w sumie 543 609 zł.

Przez cały czas trwania naboru projektów urzędnicy będą pomagać mieszkańcom, w razie potrzeby, w ustalaniu wartości finansowych projektów, pomogą sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego czy własność działek.

W tegorocznych przygotowaniach do kolejnej edycji BO pojawiło się kilka istotnych zmian. Jedną z nich jest zniesienie granicy wieku, co oznacza, że każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdańska może złożyć swoją propozycję. Kolejną – wystarczy tylko jeden podpis poparcia mieszkańca pod składanym projektem (dotychczas wymagano 15 podpisów-red.).

Od tej edycji jest też możliwość zgłaszania projektów do realizacji na terenach nie należących do Gminy Miasta Gdańska. To ukłon przede wszystkim w stronę mieszkańców tych dzielnic, w których większość terenów należy np. do spółdzielni mieszkaniowych. Pojawiał się tam bowiem problem ze znalezieniem terenu, który można by zagospodarować na skwer, plac zabaw, itp.

 

Harmonogram BO2020:

  • 20 marca – 16 kwietnia 2019 r. – zgłaszanie projektów;

  • 17 kwietnia – 31 lipca 2019 r. – weryfikacja projektów;

  • do 20 sierpnia 2019 r. - losowanie numerów projektów do głosowania;

  • 9-23 września 2019 r. – głosowanie;

  • do 30 września 2019 r. – ogłoszenie wyników głosowania


Od 2013 roku w Gdańsku odbyło się 6 edycji budżetu obywatelskiego, w trakcie których ponad 77 milionów złotych przekazano do decyzji mieszkańców. Spośród 2079 projektów złożonych w latach 2013 – 2018 do realizacji wybranych zostało 393 projektów na łączną kwotę prawie 58 milionów zł.

Powstało m.in. 13 siłowni zewnętrznych, 13 boisk, zmodernizowano kilometry dróg i chodników a także zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez monitoring zewnętrzny. To, oczywiście, tylko mała część z propozycji gdańszczan.

 

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2020. Projekty do przyszłorocznej edycji można zgłaszać do 16 kwietnia

Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie złożyli aż 458 projektów Padł rekord!

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze