PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Kokoszki. Trzy parki w dzielnicy dzięki Budżetowi Obywatelskiemu
Kokoszki. Trzy parki w dzielnicy dzięki Budżetowi Obywatelskiemu
W tej dzielnicy zgłoszono do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego tylko dwa projekty. Oba oszacowano na tę samą wartość. Wiadomo było więc, że wygrać może tylko jeden. Oba pomysły otrzymały sporo głosów, jednak zdecydowanie wygrał ten dotyczący powstania zielonych miejsc rekreacji w dzielnicy. Co zostanie zrealizowane?

Mieszkańcy Kokoszek zyskają dzięki Budżetowi  Obywatelskiemu coraz atrakcyjniejsze parki w swojej dzielnicy
Mieszkańcy Kokoszek zyskają dzięki Budżetowi Obywatelskiemu coraz atrakcyjniejsze parki w swojej dzielnicy
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Zwycięski projekt "3 Parki na 3 osiedlach dzielnicy Kokoszki – kontynuacja prac" dotyczy kontynuacji inwestycji z dwóch poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego. W jego ramach w trzech miejscach: w Karczemkach przy ul. Azaliowej (naprzeciw Pozytywnej Szkoły Podstawowej), w Kiełpinie Górnym przy ul. Goplańskiej (obok pętli autobusowej 168) i w Kokoszkach przy ul. Osiedlowej, powstają atrakcyjne miejsca rekreacji i integracji mieszkańców tej dość rozległej dzielnicy.

- Dwa lata temu, kiedy ten pomysł zwyciężył po raz pierwszy, wykonano projekty architektoniczne. Mieszkańcy "nie dostali" wówczas zbyt wiele, ponieważ z pieniędzy, które pozostały po opłaceniu wspomnianych projektów, udało się wykonać jedynie fragmenty alejek. W przyszłym roku powstaną na pewno kolejne ścieżki spacerowe, trudno jednak dziś powiedzieć w jakiej liczbie. Dużo zależy od kosztorysów – podkreśla Marek Jurewicz, wnioskodawca projektu.

W ramach tego projektu pojawią się też ławki, prawdopodobnie również elementy placów zabaw bądź siłowni zewnętrznych (to jednak zależy od dostępnych środków).

- W Kokoszkach park powstaje w miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się place zabaw i boisko. Można więc powiedzieć, że w ramach BO "rekultywujemy" ten teren. W Karczemkach zagospodarowana zostanie działka w sąsiedztwie Pozytywnej Szkoły Podstawowej, która dotąd była kompletnie zaniedbana, a jest to centralny punkt tego osiedla. Dlatego aż się prosiło, by zagospodarować to miejsce – wyjaśnia pan Marek. - Natomiast w Kiełpinie też był ugór, swego rodzaju łąka, dość ładnie położona. Nie była co prawda omijana przez mieszkańców, ale służyła dotąd do ich spontanicznych spotkań. Teren wydał się więc idealny do tego, by zagospodarować go na cele rekreacyjne.

W tych miejscach powstają trzy parki w Kokoszkach
W tych miejscach powstają trzy parki w Kokoszkach
Wnioskodawca BO

Projekt ten spotkał się z bardzo dużym poparciem mieszkańców całej dzielnicy. Oddano na niego aż 7232 głosy. Koszt jego realizacji oszacowano na 262 tys. złotych.

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2018. Na Przymorzu Wielkim wygodniej i bezpieczniej spacerkiem nad morze

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze