PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budowa kompostowni w Gdańsku. 60 proc. inwestycji gotowe WIDEO I ZDJĘCIA

Budowa kompostowni w Gdańsku. 60 proc. inwestycji gotowe WIDEO I ZDJĘCIA
Budowa nowoczesnej, hermetycznej kompostowni w Gdańsku minęła półmetek. Zaawansowanie prac szacuje się na około 60 proc. Zakład Utylizacyjny zaprosił na plac budowy (w piątek, 8 lutego) władze miasta i dziennikarzy.
Nz. hala przyjęć odpadów
Nz. hala przyjęć odpadów, czyli pierwsze miejsce do którego trafią odpady biodegradowalne. W czwartek (7 lutego) zawieszono tutaj wiechę (widoczna u góry)
Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Na terenie Zakładu Utylizacyjnego stanął wielki budynek o łącznej kubaturze 80 tys. m3 i powierzchni prawie 14 tys. mkw. Dwa boiska piłkarskie – tak łatwiej wyobrazić sobie można, jak duży jest to obiekt. Na placu budowy jest jeszcze sporo błota i pyłu, ale widać już wiele i wszystko wskazuje na to, że w połowie tego roku, kompostownia będzie skończona.

Obiekt będzie się składał z 5 części: hali przyjęć odpadów, łącznika operacyjnego, hali kompostowania z 16 komorami intensywnego napowietrzania i hali dojrzewania kompostu. Na zewnątrz kompostowni znajdze się biofiltr, czyli niezwykle ważna część tej inwestycji.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w hali przyjęć odpadów. Jej powierzchnia wynosi 1400 mkw. W tym miejscu zaczynać się będzie cały proces, czyli mieszanie odpadów z materiałem strukturalnym. Dzięki łącznikowi operacyjnemu całość trafiać będzie do boksów, czyli komór.


Jedna z 16 komór. W normalnych warunkach będzie tu ciemno. Właśnie w tym miejscu odbywać się będzie intensywny rozkład odpadów biodegradowalnych
Jedna z 16 komór. W normalnych warunkach będzie tu ciemno. Właśnie w tym miejscu odbywać się będzie intensywny rozkład odpadów biodegradowalnych
Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Komór jest 16. Specjalnie na dzisiejszą okazję do jednej z nich wpuszczono światło. Procesy będą jednak zachodzić tu w ciemności. W posadzce zauważyć można pionowe wgłębienia. To system napowietrzania, który jest niezmiernie istotny w procesie kompostowania. Każda z komór ma powierzchnię 270 mkw. Gdy pojawi się w nich kompost, będą nim wypełnione do poziomu 2 metrów, przez okres do 5 tygodni. Raz na tydzień odpady przemieszczanie będą z boksu do boksu. To niezbędne, by usprawnić proces migracji powietrza.

Po wizycie w komorze przenieśliśmy się do miejsca, gdzie powstanie kolejna hala. To tutaj, po boksach, będzie trafiać kompost. Ułożony w pryzmy, dojrzewać będzie w tym miejscu przez następne 3 tygodnie. Także w tej hali, już na koniec wszystkich procesów, odbywać się będzie czyszczenie kompostu.

- Aby po całym procesie odpady stały się pełnowartościowym kompostem, trzeba usunąć z nich zanieczyszczenia, mam tu na myśli np. folię czy inne produkty, które nie ulegają biodegradacji - wyjaśnia Maciej Jakubek członek zarządu ds. technicznych w Zakładzie Utylizacyjnym. Doczyszczenie przeprowadza się poprzez przesianie. Tutaj niezbędna okaże się maszyna o nazwie „sito gwiaździste”. Dedykowana jest specjalnie kompostowi, czyli wilgotnym substancjom. Z tej hali będziemy transportować na zewnątrz już gotowy kompost. Tą drogą powstaną dwa produkty: ulepszacz gleby oraz pełnowartościowy kompost, który będzie mógł być używany nawet przy produkcji żywności.

Zobacz relację wideo:


Nowa kompostownia ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że z każdym rokiem produkujemy coraz więcej śmieci...

- Ilość odpadów bio stale wzrasta, w roku ubiegłym mieszkańcy Gdańska wysegregowali około 30 tys. ton, co daje 5 proc. wzrost do roku poprzedniego - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa. - Budowa hermetycznej kompostowni jest zatem niezwykle potrzebna, bo jest odpowiedzią na rosnące wyzwania w obszarze zagospodarowywania odpadów komunalnych.

Na realizację tej inwestycji czeka wiele osób. I nie chodzi tu wyłącznie o zwolenników ekologii. Mowa przede wszystkim o sąsiadach ZUT, którzy najbardziej odczuwają trudności związane z odorem towarzyszącym rozkładaniu się śmieci.

- Zobowiązanie, które pojęliśmy względem mieszkańców są dla nas bardzo ważne – mówił Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Istotną rolę w niwelowaniu odoru odegrają instalacje znajdujące się na tyłach kompostowni. Na zewnątrz zobaczyliśmy płuczki chemiczne, które niebawem zostaną zamontowane. Będą one służyć głównie do neutralizacji powietrza. Płuczki będą spięte systemem rurociągów i podłączone zostaną do boksów. Jako uzupełnienie, zostanie w tym miejscu zamontowany też szereg wentylatorów. System będzie pracował automatycznie.


Obiekt będzie całkowicie zadaszony. Koszt tej inwestycji to ok. 45 mln zł
Obiekt będzie całkowicie zadaszony. Koszt tej inwestycji to ok. 45 mln zł
Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Powietrze oczyszczone w płuczkach będzie przechodziło przez wymienniki ciepła, dzięki temu zakład będzie odzyskiwał ciepło z zachodzących procesów.

- Jak wiemy, przy kompostowaniu wytwarza się duża ilość ciepła i to ciepło będzie zawracane np. do podgrzania odpadów przywożonych zimą - dodaje Maciej Jakubek. - Do właściwego przebiegu kompostowania potrzebna jest temperatura na odpowiednim poziomie.

Rurociągami ukrytymi pod ziemią powietrze będzie trafiało do biofiltra, który ma do spełnienia strategiczne zadanie, czyli oczyszczanie powietrza wychodzącego z instalacji.

- Zadaniem biofiltra jest oczyszczenie i deodoryzacja powietrza poprocesowego z instalacji – dodaje Maciej Jakubek. - Obiekt już stoi, zostały tam zamontowane dwa 10-cio metrowe kominy, zostało nam jeszcze przykrycie dachu i wypełnienie biofiltra złożem filtrującym.


Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze