PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Brzeźno. Nowa pergola i brama wejściowa do nadmorskiego parku już zamontowane

Brzeźno. Nowa pergola i brama wejściowa do nadmorskiego parku już zamontowane
W Brzeźnie, przed wejściem do parku imienia Haffnera, w pobliżu pętli tramwajowej, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, zamontowano nową drewnianą pergolę, a także bramę wejściową. Obie konstrukcje pomalowane na biało "pachną jeszcze świeżością". Już w nowym roku wyremontowane zostaną: tablica, kolumnada i altana. Zajrzyjcie tam koniecznie!
Tak wygląda nowa drewniana pergola w parku w Brzeźnie
Tak wygląda nowa pergola z drzewa modrzewiowego w parku w Brzeźnie
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni


Dotychczasowe drewniane konstrukcje, które stały w tym samym miejscu, były już w kiepskim stanie technicznym. Nowe wykonane zostały z drewna modrzewiowego, które jest trwalsze niż dawna konstrukcja z drzewa sosnowego. Drewno zaimpregnowano, dzięki czemu nowe obiekty będą lepiej zabezpieczone przed korozją biologiczną. Konstrukcje pokryto też tzw. powłokami malarskimi, które zabezpieczą je przed działaniem czynników atmosferycznych. Z kolei pnącza, które okalały wcześniejszą pergolę, zostaną ponownie zaczepione "na kratach" po zakończeniu wszystkich prac konserwacyjnych, co ma nastąpić jeszcze przed końcem roku.

Tymczasem Gdański Zarząd Dróg i Zieleni już planuje przyszłoroczną naprawę i konserwację pozostałych elementów w parku, a więc tablicy, kolumnady i altany.

Dlaczego wymieniono dotychczasowe obiekty?

W lutym br. przeprowadzono kontrolę stanu technicznego drewnianych elementów architektury znajdującej się w Parku Brzeźnieńskim, w tym właśnie bramy oraz pergoli. Określiła ona stopień degradacji 10-letnich konstrukcji, które narażone były na działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz i śnieg. Okazało się, że zaatakowane były również przez grzyby oraz owady.

Pokontrolny raport wykazał, że brzeźnieńska brama i pergola są w złym stanie technicznym. Większa część elementów drewnianych była zbutwiała, a niektóre nawet całkowicie przegniłe. Miejscami brakowało całych elementów: desek przy podstawie oraz belek przy głowicach. Postępująca korozja zniszczyła również powłoki malarskie. Ze względu na ogólny zły stan techniczny oceniono, że remont bądź wymiana poszczególnych części byłyby nieopłacalne finansowo. Zdecydowano więc, że w całości zastąpione zostaną nowymi konstrukcjami.


Tak prezentuje się nowa drewniana brama wejściowa do parku
Nowa drewniana brama wejściowa do parku im. Haffnera
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni


Dodatkowo teren wokół pergoli został oczyszczony z chwastów i dziko rosnącej trawy.

Wykonawcą robót było przedsiębiorstwo WT BONSAI z Gdańska, które zwyciężyło w ogłoszonym we wrześniu postępowaniu przetargowym. Koszt realizacji zadania to 282 900 złotych.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl