Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Brytyjska legenda, The Sisters of Mercy zagrają w Gdańsku!

Legendarna brytyjska grupa The Sisters of Mercy, założona przez charyzmatycznego Andrew Eldritcha przyjedzie do Polski, żeby zagrać dwa koncerty: w Warszawie i w Gdańsku. W gdańskim klubie B90 zespół wystąpi 14 września 2017 r. Sprzedaż biletów rusza 30 marca.

Brytyjska legenda, The Sisters of Mercy zagrają w Gdańsku!
A
A
data publikacji: 29 marca 2017 r.

Sisters of Mercy powraca do Polski, by zagrać w Gdańsku swoje największe przeboje
Sisters of Mercy powraca do Polski, by zagrać w Gdańsku swoje największe przeboje
mat. prasowe

Nazywany „księciem ciemności” Andrew Eldritch zmienił oblicze muzyki rockowej końca lat 80. Wokalista (choć sam o sobie mówi, że nie potrafi śpiewać), kompozytor i autor teksów urodził się w Leeds w Wielkiej Brytanii. Tam, w 1977 roku wspólnie z kolegą, gitarzystą Garym Marxem założyli swój pierwszy zespół: The Sisters Of Mercy. Jak potem opowiadali w wywiadach, kierowała nimi… chęć usłyszenia siebie w radiu.

Grupa szybko zyskała status legendarnej, a Gary Marx równie szybko ją opuścił. Jednak zanim to się stało, w 1985 roku zespół wypuścił swoją pierwszą długogrającą płytę, zatytułowaną „First and Last and Always”. Ponura, post punkowa, gitarowa muzyka zjednała grupie natychmiast wielka rzeszę fanów w całej Europie, a singiel „Temple Of Love” odniósł prawdziwy sukces.

Zaledwie dwa lata później The Sisters of Mercy wydali kolejny album, „Floodland”. Nie obyło się bez zaskoczeń - dotychczasowe brzmienie zmieniło się na bardziej elektroniczne, choć pozostało mroczne i niepokojące. Płyta spotkała się jednak z fantastycznym przyjęciem, także przez krytyków, i znalazła się w zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt w Wielkiej Brytanii, zajmując 5. miejsce.

„Vision Thing” to trzeci i ostatni album zespołu, który istnieje i gra do dziś. Eldritch nagrał go w 1990 roku z zupełnie nowymi muzykami. Na przestrzeni lat skład zespołu wielokrotnie się zmieniał - głównie za sprawą „humorów” lidera, który słynie z nich do dziś. Apodyktyczny, trudny we współpracy, a jednocześnie niesamowicie charyzmatyczny muzyk stał się osią wielu konfliktów, które doprowadzały do rozłamów w zespole.

Do ich najbardziej znanych utworów zalicza się między innymi wspomniane wcześniej „Temple Of Love”, a także „Lucretia My Reflection”, „More” czy „This Corrosion” - i to właśnie tych utworów można spodziewać się na koncertach w Polsce - warto dodać, że kolejnych, bo Sisters Of Mercy gościli w naszym kraju nieraz (choćby w Dolinie Charlotty w 2016 roku), a sam Andrew Eldritch niejednokrotnie wypowiadał się pozytywnie o występach tutaj.

Legendarna brytyjska grupa wystąpi w klubie B90 w Gdańsku (ul. Doki 1) 14 września 2017 r. Początek koncertu o godz. 19. Bilety: 130 zł w przedsprzedaży, w dniu koncertu 150 zł. Przedsprzedaż rozpocznie się w czwartek 30 marca o godz. 10.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora