PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bieg do Źródeł. Rywalizacja na 3 i 10 km, rodzinne atrakcje i piknik w wodnym klimacie

Bieg do Źródeł. Rywalizacja na 3 i 10 km, rodzinne atrakcje i piknik w wodnym klimacie
W VI edycji Biegu do Źródeł weźmie udział łącznie około 1500 zawodniczek i zawodników. W sobotę, 15 czerwca, w Parku Jelitkowskim oprócz rywalizacji sportowej na uczestników i widzów będą czekały także m.in. ciekawe warsztaty, rodzinna gra wodociągowa, spotkanie z byłym świetnym sprinterem Marcinem Urbasiem, wodny taniec z Tomaszem Barańskim.
Bieg to źródeł to wiele atrakcji sportowo-rekreacyjnych oraz edukacyjnych
W Biegu do Źródeł uczestnicy mają do pokonania dwa dystanse - 3 i 10 km. Przed startem dla wszystkich rozgrzewka z mistrzem Marcinem Urbasiem
fot. GIWK

 

Organizatorem Biegu do Żródeł jest miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, która w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Z tej okazji zaprasza do bicia jubileuszowego rekordu i zachęca, by każdy zawodnik pobiegł w niebieskiej, wodnej koszulce. Biegacze na 10 km otrzymają je w pakietach startowych. 

- Bardzo zależy nam na tym, aby odwołać się symbolicznie do naszej misji „Woda dla pokoleń”. Podkreślimy w ten sposób, że biegamy wśród źródeł, na terenie ujęcia Czarny Dwór, gdzie znajduje się ponad trzydzieści studni, z których czerpana jest gdańska kranówka - mówi Jacek Skarbek, prezes GIWK.

Bieg do Źródeł organizowany jest już po raz szósty. Odbędzie się w sobotę, 15 czerwca. Biuro zawodów i centrum wydarzeń znajduje się w Parku Jelitkowskim na wysokości wejścia na plażę nr 71

Uczestnicy będą mieli okazję do zmierzenia się z dwoma dystansami:

  • bieg rodzinny na 3 km rozpocznie się o godz. 11:00, bez pomiaru czasu
  • bieg główny na 10 km rozpocznie się o godz. 12:00, będzie mierzony czas

Trasa biegów znajduje się w malowniczym, zielonym pasie nadmorskim i ciągnie się wzdłuż źródeł wody pitnej (zdrojów ulicznych i studni ujęcia wody Czarny Dwór).

 

trasa

 

Najszybsi uczestnicy biegu głównego otrzymają wartościowe bony do sklepu sportowego. Nagrody specjalne dla uczestników biegu rodzinnego zostaną przyznane drogą losowania. Ponadto upominek otrzyma każdy, kto ukończy grę wodociągową podczas pikniku. 

 

atrakcje_piknikowe

 

Hasło tegorocznej imprezy brzmi „Poznajcie nas. 15 lat GIWK”. Impreza jest nie tylko okazją do rekreacyjnej, rodzinnej zabawy. To także szansa na poznanie codziennej pracy wodociągowca, pracy na rzecz rozwoju infrastruktury, ochrony środowiska i zabezpieczenia źródeł wody dla przyszłych pokoleń.

Stąd też wiele wodnych atrakcji. 

 

Parkowa gra wodociągowa

„Studnia”, „Odkręć zawór”, czy „Kroplą do celu” - to tylko niektóre z tajemniczo brzmiących zadań gry wodociągowej. Będzie ich łącznie piętnaście. Jest to kolejne nawiązanie do jubileuszu GIWK Sp. z o.o. Każdy uczestnik pikniku otrzyma kartę do gry i zostanie zaproszony do zebrania 15 kropelek. Za zdobycie kompletu kropelek otrzyma nagrodę. Gra jest okazją do wspólnej, rodzinnej zabawy. 

- Jesteśmy pewni, że zadania przyniosą wiele radości zarówno najmłodszym, jak i ich rodzicom i dziadkom. Zostały dostosowane do różnych grup wiekowych. Będą to zadania ruchowe, kreatywne i quizowe. Wszystkie konkurencje nawiążą do naszej, wodociągowej branży - mówi Monika Piotrowska-Szypryt, kierownik Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej GIWK.

 

Warsztaty i wystawa ekologiczna

Przestrzeń warsztatowa, która jest od lat nieodłączną częścią VI Biegu do Źródeł, została podzielona na kilka stref, nawiązujących do hasła imprezy.

  • „Poznajmy się od kuchni” proponuje uczestnikom wspólne przygotowywanie wody smakowej i lodów wodnych
  • „Poznajmy ekologię” odbędą się ciekawe warsztaty Zero Waste, podczas których piknikowicze stworzą siatki na owoce ze starych firan, doniczki z puszek itd
  • „Poznajmy wodną sztukę” i „Poznajmy wodociągi” znajdziemy warsztaty tworzenia przedmiotów z rur, wodociągowe instrumenty oraz zobaczymy trójwymiarową makietę obrazującą drogę wody „od źródła do kranu”. Połączeniem sztuki i ekologii będzie także wystawa dotycząca skutków przedostawania się mikroplastików do wód Morza Bałtyckiego.

W centralnym punkcie pikniku (Park Jelitkowski na przeciwko wejścia na plażę nr 71) odnajdziemy jeszcze jedno, artystyczne zadanie. Będzie to wielkoformatowa makieta tortu urodzinowego GIWK, którą wspólnie ozdobią uczestnicy pikniku. Wykorzystają do tego specjalne, wodne farby.

 

Atrakcje na scenie

Ambasadorem Biegu do Źródeł jest Marcin Urbaś, były lekkoatleta, specjalista biegu na 200 metrów, medalista mistrzostw Europy, olimpijczyk. Spotkanie z mistrzem to jedna z atrakcji sobotniego wydarzenia. Ambasador przeprowadzi profesjonalną rozgrzewkę dla biegaczy, opowie jak zaczynał przygodę z bieganiem i co sprawiło, że udawało mu się osiągać sukcesy. Udzieli także wielu cennych rad, jak trenować, by poprawiać wyniki i nie zniechęcić się do biegania.

Tuż przed wręczeniem nagród zawodnikom biegu głównego, o godz. 14:00, na piknikowej scenie pojawi się tancerz i choreograf Tomasz Barański, który przygotował specjalny układ nawiązujący do ruchów wody. Organizatorzy zaproszą wszystkich do nauki wodnego tańca. Wszyscy tancerze zostaną uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu i filmiku. 

Szczegółowy program pikniku: www.biegdozrodel.pl

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl