• Start
  • Wiadomości
  • Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla gdańszczan w żałobie, depresji, nieuleczalnie chorych

Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla gdańszczan w żałobie, depresji, nieuleczalnie chorych

Jak rozmawiać z bliskimi po śmierci bliskiej osoby? Gdzie szukać pomocy, gdy żałoba trwa zbyt długo? Pomoc w takich problemach znajdą gdańszczanie podczas konsultacji psychologicznych lub grup wsparcia dla osób w żałobie, które ruszyły w ramach programu “Wsparcie po stracie”.   
18.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fotolia_depresja_fot_hikrcn_800x531

Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? Jak opanować natrętnie powracające myśli? Jak rozmawiać z bliskimi w obliczu straty? Gdańszczanie borukający się z żałobą po stracie mogą skorzystać z miejskiego programu "Wsparcie po stracie".

Fotolia 


Program skierowany jest do wszystkich mieszkańców Gdańska, którzy przeżywają żałobę po stracie kogoś bliskiego ale też do osób, które muszą poradzić sobie z diagnozą choroby nieuleczalnej własnej czy bliskiej im osoby. Program "Wsparcie po stracie" to konsultacje psychologiczne i grupy wsparcia, które odbywają się w Hospicjum Pomorze Dzieciom, a które - do 2020 roku - finansuje miasto Gdańsk.

Grupy wsparcia, konsultacje, dyżury telefoniczne  

- Program ruszył w październiku 2018 roku - mówi Kamila Bubrowiecka psycholog z gdańskiego Hospicjum Pomorze Dzieciom- To jest wsparcie dla wszystkich mieszkanców Gdańska, którzy przeżyli stratę: rodziców, partnera, dziecka, przyjaciela, ale też np ciąży. Pomocą psychologiczną obejmiemy też osoby, które doświadczyły innego rodzaju straty, czyli muszą poradzić sobie z diagnozą nieuleczalnej choroby swojej czy bliskich i "utraciły" dotychczasowe życie. Wiele osób szukających pomocy mówi, że jest wsparcie dla osób chorych onkologicznie, ale dla innych także z nieuleczalnymi chorobami takiego wsparcia już nie ma.

W ramach programu można bezpłatnie skorzystać z konsultacji psychologicznych po stracie, grup wsparcia dla osób w żałobie, także anonimowo z profesjonalnego wsparcia dzwoniąc pod numer 510 050 400. To telefon wsparcia w hospicjum. Pod tym numerem we wtorki, środy i czwartki od godz. 16:00 do 20:00 do końca 2018 roku czeka na zgłoszenia psycholog.  

Przewodnik po żałobie w hospicjum 
- Osoby, które zgłaszają się do nas po pomoc, mówią że na wizytę do psychologa na NFZ czeka się nawet dwa lata - tłumaczy Bubrowiecka. - A wsparcie potrzebne jest od razu. Nieraz wystarczy jedna, dwie konsultacje, nie jest potrzebna długotrwała terapia. Bo samo uświadomienie i nazwanie emocji, które przeżywa człowiek w żałobie pomoga i uspokaja. 

Konsultacje psychologiczne i grupy wsparcia odbywają się w siedzibie Hospicjum Pomorze Dzieciom przy al. Hallera 140 w Gdańsku. Tu można również bezpłatnie odebrać “Drogowskaźnik”, krótki przewodnik po żałobie, który przybliża i pomaga oswajać ten trudny i skomplikowany proces w życiu każdego człowieka.


JEŚLI PRZEŻYWASZ ŻAŁOBĘ I ZASTANAWIASZ SIĘ

  • Czym jest i jak może przebiegać?
  • Co jest naturalne, a co powinno mnie zaalarmować?
  • Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami?
  • Jak opanować natrętnie powracające myśli?
  • Jak rozmawiać z bliskimi w obliczu straty?
  • Jak odnaleźć się na nowo w życiu po śmierci bliskiej osoby?


SKORZYSTAJ ZE WSPARCIA PO STRACIE


Konsultacja psychologiczna

Godzinne spotkanie z psychologiem. Pomaga rozpoznać i nazwać emocje oraz potrzeby, odnaleźć w sobie siłę. Dostarcza wiedzy na temat przebiegu żałoby.  Daje możliwość opowiedzenia o swoim doświadczeniu osobie, która uważnie słucha i nie ocenia. Dzięki temu, przynosi ulgę.


Grupa Wsparcia

Spotkanie w grupie osób o  podobnym doświadczeniu. Pozwala doświadczyć zrozumienia, akceptacji własnych trudności związanych ze stratą. Daje szansę przyjrzeć się temu, co pomaga innym i odnaleźć własny sposób przeżywania oraz radzenia sobie.  Daje poczucie, że nie jestem osamotniony/a.


Telefon Wsparcia

Telefoniczna anonimowa konsultacja z psychologiem. Daje poczucie bycia wysłuchanym. Umożliwia bezpieczne podzielenie się swoimi trudnościami. Pozwala na otrzymanie szybkiej i fachowej pomocy.


Dowiedz się więcej na www.pomorzedzieciom.pl lub zadzwoń: 512 170 661


TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska