• Start
  • Wiadomości
  • Bezpłatna kolonoskopia w szpitalach gdańskiej spółki Copernicus

Bezpłatna kolonoskopia w szpitalach gdańskiej spółki Copernicus

Pomarańcze na drzewie przy szpitalu św. Wojciecha, sztuczny bałwan zachęcający do badań, fotobudka z której można wysłać zgłoszenie na badania - tak spółka Copernicus zacheca do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach jelita grubego.
12.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dobrepomarncze
Dojrzałe pomarańcze w lutym przy szpitalu spółki Copernicus na gdańskiej Zaspie mają najpierw zaciekawić, potem zachęcić do badań kolonoskopowych badań profilaktycznych   
Mat. prasowe spółki Copernius 


W lutym 2019 roku przy szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku na drzewie „dojrzały” pomarańcze. Ten  zaskakujący widok w naszej strefie klimatycznej ma zachęcić przechodniów i pacjentów gdańskiego szpitala do wzięcia udziału w bezpłatnych, profilaktycznych badaniach kolonoskopowych.

Pomarańcze w lutym to część kampanii społecznej „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię”realizowanej w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. pomorskiego”.

 - Zależy nam, aby kampania edukacyjno-promocyjna była nieszablonowa, przyciągająca uwagę i żeby przełamywała barierę lęku i wstydu przed badaniem, bo właśnie to według naszych obserwacji jest największą przeszkodą w ich wykonaniu - mówi Małgorzata Kondek koordynator projektu badań kolonoskopii w gdańskiej spółce Copernicus. - Dzięki dotychczasowym akcjom promocyjnym w 2018 roku badania wykonało już 1696 osób, a chętnych jest coraz więcej.

Jak mówi Małgorzta Kondek rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, który przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka.

-To nowotwór specyficzny, zwykle rozwijający się ze zmian łagodnych, tzw polipów, które z czasem złośliwieją - dodaje Małgorzta Kondek. - Ten proces może trwać nawet kilkanaście lat. A podczas kolonoskopii można wykryć bardzo wczesne zmiany, do 10 milimetrów. Mało tego, takie zmiany można też od razu, podczas badania, usunąć.

Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcj osob przełamało lęk i wstyd i zapisało się na badania. Stąd też tak wiele akcji, które mają przybliżyć temat i zachęcić do badań. 

Latem na gdańskiej promenadzie przy molo w Brzeźnie w ramach akcji „Pomorskie dla Zdrowia” organizowanej przez Urząd Marszałkowski pojawił się sztuczny bałwan, który zapraszał przechodniów do spotkania w punkcie informacyjnym. Kolejnym działaniem było uruchomienie fotobudki w siedzibie Copernicus Mamma Centrum, w Gdańsku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 2, z której można wysłać zgłoszenie na badanie.


Głównym realizatorem zaplanowanego do 2020 roku projektu są szpitale spółki Copernicus, największego, pomorskiego samorządowego podmiotu leczniczego. Badania wykonywane są w Gdańsku w szpitalu św. Wojciecha przy Al. Jana Pawła II 50 i szpitalu im. M. Kopernika przy ulicy Nowe Ogrody 1-6. W przypadku wykrycia nieprawidłowości dalsze leczenie odbywa się w Wojewódzkim Centrum Onkologii.

Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać aktywni zawodowo mieszkańcy woj. pomorskiego w wieku:

  •         50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego,
  •         40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
  •         25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi.

Do projektu można się zgłosić poprzez formularz na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem (58) 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

W ramach projektu badania kolonoskopowe można wykonać również w ośrodkach współpracujących: w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Medpharmie Zakład Opieki Zdrowotnej S.A. w Starogardzie Gdańskim. Oba podmioty zaangażowane są w działania promocyjne  i edukacyjne na rzecz pacjentów.


TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę