• Start
  • Wiadomości
  • Bezdomność vs. COVID-19. Akcja studentów UG i Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Bezdomność vs. COVID-19. Akcja studentów UG i Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Studenci psychologii Uniwersytetu Gdańskiego wspólnie z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta wyruszyli na ulice, by wesprzeć osoby bezdomne i najbardziej potrzebujące w czasie zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem. Udzielali im informacji, jak się chronić przed zarażeniem i gdzie szukać pomocy, ale też po ludzku, służyli rozmową.
10.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Studenci psychologii Uniwersytetu Gdańskiego włączyli się w akcję pomocy najbardziej potrzebującym w czasie zagrożenia epidemiologicznego wspólnie z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta
Studenci psychologii Uniwersytetu Gdańskiego włączyli się w akcję pomocy najbardziej potrzebującym w czasie zagrożenia epidemiologicznego wspólnie z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta
mat. UG

 

Bank Żywności na Wielkanoc - paczki dla osób potrzebujących i w kwarantannie

 

Troje studentów psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego: Krzysztof Baranowski, Marta Faron i Alicja Partysza, postanowiło włączyć się w akcję pomocy najbardziej potrzebującym w czasie zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem - bezdomnym.

Za inspirację posłużyły im zajęcia z „Psychologii zdrowia” z prof. dr hab. Mariolą Bidzan, Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UG, które odbyły się jeszcze przed ogłoszeniem epidemii. Skontaktowali się z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i wtedy okazało się, że Towarzystwo było właśnie w trakcie tworzenia bardzo podobnej kampanii. Połączono zatem siły w realizacji tego celu.

- Spojrzenie na dzisiejsze ulice ukazało prawdę, że nie wszyscy mają gdzie #zostaćwdomu. Są to ludzie którzy bardzo często budzili się w nowej rzeczywistości, w której już nie mogli spotkać tych, którzy im dotychczas pomagali - tłumaczy student Krzysztof Baranowski. - Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta każdego dnia, każdego tygodnia, każdego roku, działa, angażując grupę oddanych, otwartych na pomoc i drugiego człowieka ludzi. I dlatego każdy, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę, powinien to zrobić, wspomagając ich w ich codziennej ciężkiej pracy. I to był nasz pomysł - pomóc tym którzy wiedzą jak to robić najlepiej.

 

Potrzebujesz wsparcia - dzwoń lub pisz do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Telefon czynny całą dobę

 

Jak podkreślają studenci, wybrali pomoc osobom bezdomnym, ponieważ jest to grupa wykluczona społecznie. Osoby bezdomne żyją w informacyjnej izolacji, nie mając najczęściej dostępu do telefonu, telewizji i internetu. Jest to jednocześnie grupa wysokiego ryzyka zakażenia koronowirusem. Taka pomoc jest zatem szczególnie istotna dla wspólnego bezpieczeństwa.

- Wzięłam udział w tej akcji z myślą o rozszerzeniu kampanii w moim rodzinnym mieście - Tczewie, gdzie nie jeździ autobus z pomocą, jest tylko jedna ogrzewalnia i brakuje wsparcia dla osób bezdomnych - dodaje studentka Alicja Partysza. - Czują się opuszczeni. Z moich doświadczeń wynika, że osoby bezdomne potrzebują nie tylko informacji, ale także zwykłej rozmowy. W trakcie tych spotkań doświadczyłam, jak bardzo potrzebują kontaktu z innymi ludźmi, który nawet w normalnych warunkach jest przecież ograniczony.

 

Osobom bezdomnym udzielali informacji, w jaki sposób chronić się przed zakażeniem koronawirusem i jak postępować, kiedy do takiego zakażenia dojdzie
Osobom bezdomnym udzielali informacji, w jaki sposób chronić się przed zakażeniem koronawirusem i jak postępować, kiedy do takiego zakażenia dojdzie
mat. UG

 

Pracownicy Towarzystwa przygotowali ulotki z aktualnymi informacjami dotyczącymi koronawirusa, a studenci psychologii, zaopatrzeni w niezbędne środki ochrony, udali się na ulice Trójmiasta i przekazali materiały osobom bezdomnym. Ulotki zawierają informacje o możliwościach zarażenia koronawirusem, objawach choroby COVID-19, ochronie przed zarażeniem oraz informacje o instytucjach, z którymi należy się kontaktować w razie podejrzenia zakażenia.

- Z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta jestem związana od 2017 roku, gdy zaczynałam moją pracę jako streetworkerka. Podczas tej pracy miałam okazję poznać wielu wspaniałych ludzi, którzy w wyniku różnych trudnych życiowych sytuacji znaleźli się na ulicy - mówi studentka Marta Faron. - Każde spotkanie, każda rozmowa uświadamiała mi jak ważne jest to, aby podchodzić do niech bez uprzedzeń i stereotypów. Wśród bezdomnych kryją się za nimi ludzkie tragedie, fatalne zbiegi okoliczności, niespełnione marzenia, błędy i pomyłki, ale także ogromny potencjał i potrzeba, aby ktoś w nich uwierzył.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest niezależną, katolicką organizacją, której celem nadrzędnym jest pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w duchu patrona św. Brata Alberta. Jest to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce. Zrzesza 2500 członków zorganizowanych w 67 kołach. Każde koło stara się zorganizować schronisko, kuchnię lub inną formę pomocy ludziom bezdomnym i ubogim.

Koło Gdańskie Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta zostało założone w maju 1989 roku z inicjatywy mieszkańców Trójmiasta. Prowadzi trzy schroniska całodobowe (w tym jedno dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością), dwie noclegownie i jedną ogrzewalnię dla bezdomnych mężczyzn.

Więcej informacji o działaniach Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta: www.bezdomnosc.org.pl.

 

Badanie gdańskich naukowców na temat izolacji w pandemii koronawirusa. Wypełnij ankietę

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie