PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bądźmy razem! Gdzie i jakie wydarzenia odbędą się przy okrągłym stole w sierpniu?

Bądźmy razem! Gdzie i jakie wydarzenia odbędą się przy okrągłym stole w sierpniu?
Na trawniku, przy fontannie, koło pomnika, w parku, w różnych miejscach i różnych dzielnicach. Mowa o okrągłym stole, który składa się z kilku elementów, a powstał z okazji 30 rocznicy obchodów 4 czerwca 1989 roku. Przez całe wakacje “wędruje” po gdańskich dzielnicach w ramach specjalnej edycji ZROZUMIEĆ 89/19. To program wspierający działania społeczne w Gdańsku.
Lipcowe warsztaty kulinarne i kolacja przy okrągłym stole pod niebem cieszyła sie ogromną popularnością. Podobnie z pewnością będzie 14 sierpnia.
Lipcowe warsztaty kulinarne i kolacja przy okrągłym stole pod niebem cieszyła sie ogromną popularnością. Podobnie z pewnością będzie 14 sierpnia.
Europejskie Centrum Solidarności

 

Stół to najważniejsze miejsce w domu, pracy i przestrzeni publicznej. Gdański okrągły stół był już w lipcu w Nowym Porcie, na plaży w Brzeźnie, czy na Dolnym Mieście. W sierpniu pojawi się m.in. na Suchaninie, Wrzeszczu, czy Podwalu Staromiejskim. Ten wyjątkowy mebel, który w ramach programu Zrozumieć 89/19 odwiedza gdańskie dzielnice, podwórka, place ma zachęcić do działania wokół niego i integracji. 


Suchanino razem!

Stół na Suchaninie pojawi się 13 sierpnia i będzie tam przez trzy dni, do 15 sierpnia. Na ten czas stanie się otwartym miejscem spotkań mieszkańców z radnymi dzielnicy, wspólnego piknikowania i rozmów. Będzie integracja mieszkańców, poruszanie ważnych społecznych tematów,  grill, konkursy, quizy, a także rozmowy o historii, teraźniejszości i przyszłości dzielnicy. Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ będzie gościł w dzielnicy po raz pierwszy a program znajduje się TUTAJ

 

 
 

 

Kolacja przy fontannie

Na słodko lub słono, gotowane albo smażone. I chyba już nie trzeba nikogo zachęcać do drugich już w tym sezonie warsztatów kulinarnych pod gołym niebem. Tym razem lepione będą, a później konsumowane -  pierogi. Podobnie, jak lipcowe wydarzenie odbędzie się przy Europejskim Centrum Solidarności, przy fontannie. Udział jest bezpłatny, ale konieczna jest rezerwacja online TUTAJ, bo liczba miejsc ograniczona. 

W gotowaniu pomogą kulinarne ekspertki od smaków kuchni czeczeńskiej, polskiej i tatarskiej z  Fundacja Kobiety Wędrowne, Kolektyw Samo Dobro i AZIMA Tatarskie Przysmaki. Przygotowane razem potrawy będą częścią wspólnej uczty przy okrągłym stole. Warto dodać, że będą to kolacja wegetariańska i roślinna. Organizatorzy zapewniają produkty i akcesoria kulinarne na miejscu. Kolacja i warsztaty już w środę, 14 czerwca przy ECS. Start o godzinie 18. 


PlanTY na Podwalu

Miejsce spotkań i aktywności - czy takie powinno być Podwale Staromiejskie? Na to i podobne pytania będą szukać odpowiedzi organizatorzy i uczestnicy spotkań w dniach 19 - 25 sierpnia (poniedziałek) w ramach programu Zrozumieć 89/19 podczas pikniku sąsiedzkiego, koło pomnika "Tym co za polskość Gdańska". Będą warsztaty, koncert, animacje dla dzieci i działania integracyjne dla wszystkich mieszkańców.

 

Miejsce spotkań i aktywności - czy takie powinno być Podwale Staromiejskie?
Miejsce spotkań i aktywności - czy takie powinno być Podwale Staromiejskie?
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

“Planujemy w nieformalnej atmosferze porozmawiać przy okrągłym stole na temat zagospodarowania Podwala Staromiejskiego z mieszkańcami, władzami miasta, radnymi oraz organizacjami społecznymi.” - czytamy na fanpage’u wydarzenia. Projekt "PlanTY na Podwalu" jest organizowany w ramach programu ZROZUMIEĆ 89/19 Europejskiego Centrum Solidarności.

Organizatorami wydarzenia jest nieformalna grupa mieszkańców Głównego Miasta, a wśród  nich artyści, społecznicy, rodziny i przyjaciele oraz członkowie organizacji pozarządowych. Szczegóły wydarzenia na Facebooku. 


Wrzeszczanie przy okrągłym stole

Popularny biało - czerwony okrągły mebel zawita 26 sierpnia (poniedziałek) do Wrzeszcza i zostanie tam aż na siedem dni. Sierpniowe popołudnia przy okrągłym stole to wiele interesujących wydarzeń, jak biblioteka pod gołym niebem - w Parku De Gaulle'a, czy maratony i turnieje gier planszowych. Będą też debaty, gdzie podjęte zostaną tematy trudne, pilne, wzbudzające emocje i kontrowersje, ale przede wszystkim ważne dla mieszkańców. W poniedziałek, środę i niedzielę wśród naszych propozycji znajdują się także wydarzenia dedykowane najmłodszym. Szczegółowy program znajduje się Facebooku.

 

 
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Potańcówka pod gwiazdami 

Ostatnim akcentem wydarzeń w ramach programu Zrozumieć 89/19 będą tańce pod niebem przy muzyce na żywo. W ostatni czwartek sierpnia (29.08) wieczór koło fontann przy Europejskim Centrum Solidarności zostanie ożywiony wolnością ruchu i muzyki. 

“Na dobry początek wieczoru nauczymy się kilku podstawowych kroków tańca bluesowego z Agnieszką i Konradem. Gościć będziemy też tancerzy Lindy Hop – amerykańskiego tańca swingowego – ze szkoły tańca Swing Revolution Trójmiasto” - czytamy na facebooku wydarzenia. O muzykę zadba zespół The Cajun Spices. 

Kolacja, warsztaty, rozmowy, konkursy, quizy, koncerty, biblioteka i potańcówka pod gołym niebem... Jednym słowem wydarzenia przy okragłym stolew ramach Zrozumieć 89/19  na resztę sierpnia zapowiadają się bardzo atrakcyjnie. 

 

 

 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze