PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Autonomiczny bus – tylko do 4 października

Autonomiczny bus – tylko do 4 października
3 tysiące gdańszczan i gdańszczanek do końca września skorzystało z autonomicznego busa. Jazda tym futurystycznym pojazdem cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że kursowanie przedłużono do piątku, 4 października. Każdy, kto jeszcze nie wypróbował bezpłatnej linii 322 do gdańskiego zoo ma niewiele czasu.
Kursy autonomicznym busem przedłużone do 4 października.
Kursy autonomicznym busem przedłużone do 4 października.
Jerzy Pinkas/ www.gdansk.pl


Całkowicie samoobsługowy bus EZ10, bo nie potrzebuje paliwa ani kierowcy kursuje od 6 września w Gdańsku na ul. Karwieńskiej. Nie potrzebuje kierowcy, bo zastępuje go system GPS i czujniki. Na „pokładzie” pasażerowie mogą wypełnić ankietę i podzielić się swoją opinią nt. tej zautomatyzowanej formy transportu, a do tego nowatorskiej w Polsce. Dotychczas ankietę wypełniło ponad 400 osób.

Bus trafił do Gdańska w ramach międzynarodowego projektu Sohjoa Baltic. Gród nad Motławą jest pierwszym polskim miastem, które nowoczesne technologie pod kątem zastosowania ich w przyszłości w transporcie publicznym.

Zobacz relacje wideo:


Pojazd zaprojektowano jako uzupełniające rozwiązanie transportowe, dlatego jest niewielki. Podczas jednego kursu przewozi maksymalnie 12 osób, wliczając w to operatora. Pojazd porusza się po zaprogramowanej trasie. Na jego pokładzie jest operator, który zareaguje w razie sytuacji kryzysowej. Takie modernistyczne pojzdy o podobnej specyfikacji wyjechały w czerwcu tego roku na ulice Helsinek i pod koniec sierpnia na trasę w Tallinie.

Autonomiczny i elektryczny minibus kursuje codziennie do 4 października w godz. 10.00 – 15.00. Poruszając się po ul. Karwieńskiej, korzysta z jednej jezdni na prawach wyłączności. Trasa prowadzi od przystanku przy wejściu do ZOO, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej (i z powrotem). Linia ma numer 322 jest bezpłatna. Przejazd trwa do 15 minut.


CZYTAJ TAKŻE:
Autonomiczny bus jeździ po mieście. Co myślą o nim mieszkańcy i pasażerowie? ANKIETA

Bez kierowcy i bez spalin. Dwa supernowoczesne busy już w Gdańsku. ZOBACZ ZDJĘCIA

 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze