PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Autobus SOS. Posiłki, odzież i nocleg dla osób bezdomnych w Gdańsku

Autobus SOS. Posiłki, odzież i nocleg dla osób bezdomnych w Gdańsku
Codziennie około 70 osób korzysta z mobilnego wsparcia „Autobusu SOS”, który pomaga osobom bezdomnym w Gdańsku. Pomoc to wydawanie ciepłej odzieży i posiłków, pomoc medyczna i dowóz do noclegowni przy ulicy Mostowej w Gdańsku.
Autobus SOS
W “Autobusie SOS” pomocy w godzinach od ok. 20.20 do 24.00 udzielają potrzebującym: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


- W styczniu w Gdańsku wydano potrzebującym ponad sześćset sztuk odzieży, w tym kurtki, szale, czapki, swetry i spodnie - mówi Sylwia Ressel rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Rozdysponowano kilka tysięcy porcji treściwej zupy. Z tego mobilnego wsparcia korzysta codziennie średnio już około 70 osób. Każdego dnia autobus dowozi także trzy, cztery osoby do noclegowni przy ulicy Mostowej, gdzie mają zapewnioną kompleksową pomoc.

W “Autobusie SOS” pomocy w godzinach od ok. 20.20 do 24.00 udzielają potrzebującym: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Pomoc obejmuje m.in. wydanie ciepłej, treściwej zupy, przeprowadzenie drobnych zabiegów medycznych i higienicznych, poradnictwo, wskazanie miejsc noclegowych w placówkach dla osób bezdomnych w mieście.

Autobus zatrzymuje się w czterech miejscach w Gdańsku: na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu, w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” i obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A w Gdańsku. Postoje trwają około 30 minut. Środki na działanie „mobilnej pomocy SOS” zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie MOPR zadanie wykonuje w tym roku Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

- W placówkach dla osób w kryzysie bezdomności na terenie miasta jest jeszcze ponad 50 miejsc wolnych - dodaje Sylwia Ressel. - Nadal prosimy gdańszczanki i gdańszczan o uważność i sygnały o ludziach potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych.

Apeluje o to również Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska. Podkreśla, że dzięki takim wskazówkom służby miejskie mogą szybciej wesprzeć osoby bezdomne w trudnym, zimowym czasie - dotrzeć do człowieka i zaoferować mu właściwe wsparcie.

Informacje o osobach bezdomnych przyjmują m.in. pracownicy Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. od 8 do 17, pt. w godz. od 7.30 do 14.30).

Sygnały można też kierować do Straży Miejskiej - tel. 986 oraz Policji - tel. 997 i 112.

Osobiście osoby potrzebujące schronienia mogą zgłaszać się do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku, tel. 58 342 13 14.


oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl