• Start
  • Wiadomości
  • Akcja Godzina WWF poświęcona ochronie Bałtyku. W sobotę o godz. 20.30 zgasły miejskie iluminacje

Akcja Godzina WWF poświęcona ochronie Bałtyku. W sobotę o godz. 20.30 zgasły miejskie iluminacje

Światowa akcja ekologiczna promująca ideę ochrony środowiska Godzina dla Ziemi WWF odbyła się także w Gdańsku. W sobotę, 27 marca, o godz. 20.30 na 60 minut zgasły iluminacje wybranych miejskich obiektów. Tegoroczna edycja poświęcona była polskiemu morzu, a jej hasło to "Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy".
27.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy to hasło tegorocznej akcji Godzina dla Ziemi WWF
"Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy" to hasło tegorocznej akcji Godzina dla Ziemi WWF
zdj. Anna Rezulak/KFP


Solidarnie z zieloną planetą

Godzina dla Ziemi WWF to akcja zorganizowana na świecie już po raz czternasty. Odbywa się co roku w ostatnią sobotę marca, angażując miliony ludzi w ponad 180 krajach, którzy wyłączając światła na 60 minut okazują wsparcie dla naszej planety. Celem tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF jest ochrona środowiska Morza Bałtyckiego i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń.

Co roku w akcji bierze udział ponad 180 państw na 7 kontynentach. Gdańsk podobnie jak inne polskie i zagraniczne miasta został zaproszony do wzięcia w niej udziału. W ramach tegorocznej akcji, w geście wparcia i solidarności z bałtycką przyrodą, na symboliczne 60 minut w godz. 20.30-21.30 zgasły iluminacje następujących obiektów i budynków:

  • fontanna Neptuna,
  • budynki przy ul. Lastadia,
  • Złota Brama
  • Dwór Bractwa św. Jerzego

Gdańskie obiekty były pogrążone w ciemnościach wraz z takimi słynnymi obiektami na świecie jak piramidy w Gizie, paryska Wieża Eiffla, londyński Big Ben, Opera w Sydney czy rzymskie Koloseum.

 

Neptun pogrążony w ciemnościach
Sobota, 27 marca, wieczorem. Neptun pogrążony w ciemnościach ...
fot. www.gdansk.pl

 

Targ Węglowy i Złota Brama
... Targ Węglowy i Złota Brama
fot. www.gdansk.pl

 

Gdańsk edukuje o ekologii

Przy okazji tegorocznej akcji WWF warto wspomnieć o działaniach miasta w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony wód Morza Bałtyckiego. Od dwóch lat w mieście działa kampania Gdańsk bez plastiku, której elementem jest wystawa Plastik niefantastik. Prace studentów ASP powstały z myślą o przekazywaniu ekologicznych wartości. Projekt ma uświadomić mieszkańców Pomorza, czym jest mikroplastik i jak niebezpieczny dla zwierząt zamieszkujących Bałtyk i dla człowieka.

Z kolei spółka miejska Gdańskie Wody wraz z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną są partnerami w międzynarodowym projekcie badawczym FanpLESStic-sea, którego celem jest zmniejszenie ilości mikroplastiku w wodach Bałtyku. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie Gdańskich Wód.

 

Zobacz film poświęcony projektowi FanpLESStic-sea


Bałtyk zagrożony

Co by było, gdyby Bałtyk przestał istnieć? Co by było, gdyby pozostały po nim tylko wspomnienia? Co by było, gdybyśmy mogli oglądać go tylko na zdjęciach, filmach i w muzeach? – te pytania można usłyszeć w spocie WWF Polska. – Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy. Potrzebujemy morza, by żyć i wypoczywać. Teraz morze potrzebuje nas – do tych refleksji skłania tegoroczna kampania na rzecz ochrony środowiska.
WWF zachęcając do symbolicznego udziału w akcji także edukuje. Na swojej stronie wskazuje pięć obszarów związanych z Bałtykiem, które wymagają działań i wsparcia. Są to: sieci widmo, brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy, obszary chronione i ssaki bałtyckie. Szczegółowo o każdej z nich można przeczytać na stronie WWF w zakładce Godzina dla Ziemi. 

Do akcji może przyłączyć się każdy. Na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera. Swoimi wspomnieniami związanymi z Bałtykiem, można się dzielić też poprzez Instagram i Facebook, wstawiając zdjęcia z oznaczeniem profilu wwfpolska oraz hasztagiem #godzinadlabałtyku. 


opr. MW

 

TV

120-letnia kamienica jak nowa