• Start
  • Wiadomości
  • Airport City Gdańsk. Wmurowano kamień węgielny pod biurowiec Alpha WIDEO I ZDJĘCIA

Airport City Gdańsk. Wmurowano kamień węgielny pod biurowiec Alpha WIDEO I ZDJĘCIA

29 czerwca w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy uroczyście podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod biurowiec Alpha. Inwestycja ta jest pierwszą z całego planowanego kompleksu Airport City Gdańsk. Alpha ma być gotowa w 2021 roku.
29.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
29 czerwca - ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod biurowiec Alpha
29 czerwca - ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod biurowiec Alpha
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Airport City Gdańsk jest komercyjną inwestycją Portu Lotniczego Gdańsk. Zakłada on budowę w bezpośredni sąsiedztwie lotniska kompleksu siedmiu nowoczesnych biurowców. W pobliżu Termianala T2, tuż przy parkingach i przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej powstaje właśnie pierwszy z nich Alpha.

- Budowa biurowca Alpha to początek realizacji Airport City Gdańsk, naszego marzenia o nowoczesnym i przyjaznym centrum biurowo-biznesowym na lotnisku. To także szansa na dywersyfikację naszych przychodów. Jak ważna to jest kwestia, pokazała epidemia koronawirusa, która wygasiła ruch lotniczy na całym świecie. W tym czasie ani na chwilę nie zatrzymaliśmy budowy nowego centrum biurowego na lotnisku. Wierzymy, że na tym trudnym rynku nieruchomości komercyjnych zajmiemy ważne i atrakcyjne miejsce” – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.

Zobacz relację wideo:

 

W październiku 2019 Port Lotniczy podpisał z wykonawcą obiektu. Jest nim firma HOCHTIEF Polska.

- Airport City Gdańsk to inwestycja o wyjątkowym charakterze i cieszymy się, że możemy wykonywać jej pierwszy etap. Mamy profesjonalny i zaangażowany zespół budowy, który świetnie radzi sobie z wyzwaniami aktualnej sytuacji. Wszystkie prace budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Doceniamy przy tym bardzo dobrą współpracę z inwestorem i biurem projektowym oraz naszymi podwykonawcami i dostawcami. Mamy nadzieję na jej równie udaną kontynuację i liczymy, że wspólnie będziemy świętować planowe osiągnięcie kolejnych ważnych kamieni milowych tego projektu” – powiedział Tadeusz Blecha Prezes Zarządu HOCHTIEF Polska.

 

Widać już wychodząca z ziemi  konstrukcję biurowca
Widać już "wychodząca z ziemi" konstrukcję biurowca
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Akt erekcyjny podpisali: Mateusz Skarbek Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni, Marcin Skwierawski Zastępca Prezydenta Sopotu, w zastępstwie Mariusza Szpikowskiego Prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Mirosława Sołowiej Dyrektor Biura Strategii i Nadzoru Właścicielskiego PPL oraz Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk i Tadeusz Blecha Prezes Zarządu HOCHTIEF Polska.

 

Patrząc w przyszłość i realizując marzenia, kierując się misją pracy na rzecz Pomorza i włączając się aktywnie w działania na rzecz rozwoju gospodarczego regionu, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę nowej dzielnicy biznesowej Airport City Gdańsk. Dla uczczenia początku tej wielkiej i śmiałej inwestycji oraz budowy pierwszego biurowca o nazwie Alpha, w czerwcu 2020 roku właściciele i władze Portu Lotniczego Gdańsk oraz wykonawca podpisali akt erekcyjny

– napisano w akcie erekcyjnym.

7 nowoczesnych budynków Airport City Gdańsk to biurowce, które mają łączyć też w sobie łączący funkcje usługowe, gastronomiczne i hotelowe. Nazwy kolejnych biurowców nawiązywać mają do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf.

 

Wizualizacja całego kompleksu Airport City Gdańsk
Wizualizacja całego kompleksu Airport City Gdańsk
mat. prasowe

 

Budowany jako pierwszy biurowiec Alpha będzie miał 6 pięter oraz 2 kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. Będzie oferował łącznie 197 miejsc parkingowych. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. Projektowana jest także strefa sportu i rekreacji. We współpracy z pomorskimi uczelniami i organizacjami pozarządowymi planowane są m.in. ścieżki kulturoznawcze i rekreacyjne. Budynek będzie wyposażony w inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. Energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold. Budynek będzie w pełni przystosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne.

 

Port Lotniczy Gdańsk coraz większy. Wmurowano kamień węgielny pod nowy pirs Terminala T2

 

Koszt budowy to prawie 66 mln zł netto, termin jej zakończenia to II kwartał 2021 roku. Inwestycja jest finansowana z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao S.A. i ze środków własnych spółki. Za wynajem powierzchni komercyjnej Airport City Gdańsk odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle.

Dotychczas na terenie budowy biurowca wykonano prace ziemne i żelbetowe dwóch kondygnacji podziemnych oraz żelbetowe części elementów w poziomie parteru. W sumie wykopano 30 tys. m sześć. ziemi, co stanowi równowartość prawie 12 basenów olimpijskich. Dotychczas ułożono 5100 m sześć. betonu i użyto 600 ton stali. Wykonawca rozpoczął już wznoszenie konstrukcji nadziemnych. W garażu trwają prace murowe i instalacyjne.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej