• Start
  • Wiadomości
  • Afera Kryminalna 2020. Rozmowy z pisarzami i pisarkami na gdansk.pl

Afera Kryminalna 2020. Rozmowy z pisarzami i pisarkami na gdansk.pl

10. edycja festiwalu literatury Afera Kryminalna, którą organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, przeniosła się do sieci. Spotkania z pisarzami odbywają się on-line na profilach instytucji, a od dziś można ich posłuchać również na naszym portalu - codziennie o godz. 20.00 aż do niedzieli, 22 listopada. 
16.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna, łysy z brodą, w marynarce, trzyma w ręku książkę
Pisarz Marek Krajewski

fot. WiMBP

 

Listopadowy wieczór to idealny czas na słuchanie mrocznych opowieści, szczególnie w niepewnych czasach. Wojciech Chmielarz, jeden z najbardziej znanych pisarzy powieści kryminalnych twierdzi nawet, że powieści kryminalne dają ludziom nadzieję, bo w finale przywracają naruszoną harmonię świata.

Skoro nie możemy spotykać się na żywo z powodu pandemii, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz gdansk.pl zachęcają do słuchania rozmów z autorami kryminałów on-line.

Dziś o godz. 20 rozmowa z Markiem Krajewskim, autorem słynnej serii historycznych kryminałów, którego tłem jest przedwojenny Wrocław, a splątane losy bohaterów próbuje rozwikłać, w kolejnych 12 tomach, (pierwszy to “Śmierć w Breslau”), Eberhard Mock – funkcjonariusz wydziału kryminalnego policji w Breslau. Najnowszą powieścią z serii jest „Moloch”. Książka ukazała się 28 października 2020 r.

“Aleja samobójców i “Róże cmentarne” to z kolei powieści (napisane wraz z Mariuszem Czubajem), w których akcja dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater. 

 

Lista spotkań z pisarzami:

  • wtorek, 17 listopada - Mariusz Czubaj
  • środa, 18 listopada - Magda Stachula
  • czwartek, 19 listopada - Michał Larek
  • piątek, 20 listopada - Olga Rudnicka
  • sobota, 21 listopada - Tomasz Białkowski
  • niedziela, 22 listopada - Igor Brejdygant

 

Marek Krajewski (ur. 1966) autor bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau”. Laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, „Złotego Pocisku”). Jego książki tłumaczone są na ponad dwadzieścia języków. Miłośnik filozofii stoickiej, pilny czytelnik Marka Aureliusza. W maju ukazał się „Pomocnik kata”, kryminał szpiegowski z Edwardem Popielskim w roli głównej. Poprzednia książka z serii, „Dziewczyna o czterech palcach”, otrzymała tytuł Najlepszej powieści kryminalno-historycznej 2019 roku i nagrodę „Złoty Pocisk”. Najnowsza książka autora – „Moloch” – ukazała się 28 października.

Mariusz Czubaj (ur. 1969) pisarz, antropolog kultury, profesor w Uniwersytecie SWPS. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną (2009 – za „21:37”; 2017 – za „R.I.P.”). Posiadacz stopnia mistrzowskiego w karate tradycyjnym. Saksofonista w zespołach Zgniłość oraz Kornet Olemana (ten drugi powstał na kanwie powieści „Około północy”, W.A.B., 2019). Jego książki tłumaczono na angielski, niemiecki, turecki, ukraiński i włoski.

Magda Stachula (ur. 1982) absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obraz z kamery zainstalowanej na tramwaju, który jeździ po czeskiej Pradze był inspiracją do powstania debiutanckiej książki „Idealna”, thrillera psychologicznego w nurcie domestic noir. Książka ukazała się w 2016 roku, błyskawicznie zdobyła status bestsellera, przez magazyn „Pocisk” została uznana za jeden z pięciu najciekawszych debiutów kryminalnych 2016 roku i została nominowana do prestiżowej nagrody „Książka roku” portalu Lubimy Czytać. Do tej pory została wydana w Czechach (pt. „Mazací trłoszech (pt. „La donna perfetta”), w przygotowaniu są kolejne tłumaczenia. W 2017 roku premierę miała jej druga książka pt. „Trzecia”, która znalazła się wśród czternastu książek nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2018 roku ukazał się thriller „W pułapce” nominowany do Książki Roku portalu Lubimy Czytać, w 2019 „Oszukana” także thriller w nurcie domestic noir, a w 2020 „Strach, który powraca”, będący kontynuacją losów bohaterów z debiutanckiej „Idealnej”. Autorka wraz z mężem i dwoma synami mieszka w Krakowie i pełnoetatowo pracuje nad kolejnymi thrillerami.

Michał Larek (ur. 1978) pisarz, wykładowca i autor podcastu Zabójcze opowieści. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu (Zakład Literatury i Kultury Nowoczesnej). Bada techniki przyciągania uwagi odbiorcy i prowadzi warsztaty ze storytellingu. Autor serii kryminalnej Dekada oraz współautor Martwych ciał i Mężczyzny w białych butach (wraz z Waldemarem Ciszakiem).

Olga Rudnicka (ur. 1988) absolwentka Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka powieści kryminalnych: „Martwe Jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies?”, „Zacisze 13” i „Zacisze 13 Powrót”. Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę. Namiętnie czyta Joannę Chmielewską, Stephena Kinga, Joe Hilla, Tess Gerritsen i Jeffery'ego Deavera.

Tomasz Białkowski (ur. 1969) - autor powieści psychologicznych i kryminalnych, opowiadań, sztuki teatralnej. Pierwszy tom trylogii kainickiej, czyli "Drzewo morwowe", został wydany w Niemczech i Czechach, gdzie stał się bestsellerem. Laureat kilku wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Kultury (zbiorowa), dwukrotnie Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn", Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie literatury, Nagrody Marszałka Województwa, tytułu Najlepszego Kryminału Lata 2013 portalu Granice.pl. Pisarz to trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i stypendysta Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Olsztynie.

Igor Brejdygant (ur. 1971) jest autorem scenariuszy filmów fabularnych: „Palimpsest” (reż. Konrad Niewolski), „Prosta historia o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz seriali: „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque”, „Szadź”. Pracował, jako szef zespołu tworzącego scenariusz pierwszego polskiego serialu emitowanego przez Netfilix – „Ultraviolet”. Ma na koncie scenariusze i reżyserię teledysków, reklam oraz filmów do kampanii społecznych i serii dokumentalnej dla Canal+. Dużą popularność przyniosły mu powieści: „Paradoks”, „Szadź”, „Rysa” i „Układ”. „Rysa”, stanowiąca połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Książkę uhonorowano Nagrodą Specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2019. Kontynuacją Rysy jest opublikowany w 2019 r. thriller polityczny – „Układ”.


TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę