• Start
  • Wiadomości
  • A chodniki zostaną wydeptane. Nowe oblicze Parku Świętopełka

A chodniki zostaną wydeptane. Nowe oblicze Parku Świętopełka

Wymiana nawierzchni, odświeżenie trawnika, a w przyszłości plac zabaw - Gdańsk przystępuje do rewitalizacji skweru przy ul. Szerokiej, czyli lubianego przez mieszkańców Parku Świętopełka. Pierwsze zmiany będą wprowadzone jeszcze przed Jarmarkiem św. Dominika. Koszt pierwszego etapu szacowny jest na ok. 900 tys. zł.
19.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wizualizacja Parku Świętopełka

Rewitalizacja zaniedbanego parku w centrum Gdańska, która zapewniłaby mieszkańcom nową atrakcyjną przestrzeń publiczną, była zapowiadana od dawna. Początkowy projekt, zlecony przez Zarząd Dróg i Zieleni wzbudził spore kontrowersje. Zakładał m.in. wycinkę drzew, zastąpienie zabytkowej fontanny nową i wyłożenie skweru kostką brukową, co nie spodobało się mieszkańcom.

Protesty poskutkowały i przystąpiono do aktualizacji pierwotnego projektu, tym razem we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto, która zaprosiła do rozmów mieszkańców, partnera instytucjonalnego oraz konserwatora zabytków. Konsultacje społeczne, co do tego, jak ma się w przyszłości prezentować skwer przy ulicy Szerokiej, oraz co i kiedy się na nim znajdzie, trwały pół roku. Zaczęły się w maju 2015 r., a ostatnie spotkanie w tej sprawie odbyło się w listopadzie 2015 r.

W poniedziałek, 18 kwietnia 2016 r., oficjalnie zaprezentowano nowy projekt inwestycji, powstały z uwzględnieniem sugestii, jakie wyszły od mieszkańców.

Jak zatem będzie wyglądało nowe oblicze Parku Świętopełka?

Przede wszystkim będzie zielone, a to było ważne dla mieszkańców. Nowy projekt zakłada ocalenie większości drzew. Znikną te owocowe i krzewy.
 

Wizualizacja Parku Świętopełka

- Jak widać na wizualizacji, ten skwer naprawdę jest zielony. Ona pokazuje dokładnie to, jak drzewa będą rozmieszczone. Udało nam się uratować przed wycinką 11 drzew z poprzedniego projektu, dodatkowo dosadzimy 6 nowych. Znikną małe krzewy i drzewka owocowe, które szpecą przestrzeń - mówi Piotr Czyż ze Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.

Chodniki mają powstać tylko tam, gdzie rzeczywiście będą potrzebne. O tym zaś zdecydują sami przechodnie, już od lipca. Wydeptane przez nich naturalne ścieżki w drugim etapie realizacji projektu zamienią się w chodniki. To tzw. idea „desired paths”.

- Mieszkańcy będą mogli deptać trawniki wedle uznania. To zupełnie nowa filozofia realizacji skwerów czy chodników w Gdańsku. To piesi mają wyznaczać kierunki, a nie ktoś zza biurka - mówi zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak.

W niezadeptanych miejscach powstaną wysokiej jakości trawniki, na których będzie można piknikować.

- Bardzo zależy nam na tym, jest to zresztą jeden z postulatów po konsultacjach społecznych, żeby trawa została wyposażona w system automatycznego nawadniania nocnego. To pozwoliłoby ją utrzymać w bardzo dobrej jakości. Mamy nadzieję, że to się uda, ZDiZ bardzo przychylnie na to patrzy - zapowiada Piotr Czyż.
 

Piknik w Parku Świętopełka

Teren na pewno zyska za to nowe elementy małej architektury: wewnątrz parku staną ławki klasyczne, a na obrzeżach placu betonowe, pojawią się również kosze. To nie koniec.

- Odnowiona zostanie zabytkowa dawna ulica Księża. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi zostanie odtworzona ze specjalnie wykonanych czerwonych płyt granitowych. Dookoła, z tego samego gatunku kamienia, ale innego koloru, będą szlachetne ścieżki granitowe. Dodatkowo wokół całego parku powstaną chodniki, wykonane w porozumieniu z ZDiZ, aby były takie same wzdłuż wszystkich ulic dookoła. Zależy nam bowiem na tym, żeby zachować spójny charakter - mówi Piotr Czyż.

Zmiany nie dotkną na razie mieszczącej się w parku charakterystycznej fontanny z lat 60. XX wieku, autorstwa Alfonsa Łosowskiego. Pierwotny projekt zakładał wymienienie jej na nową.

- Podczas konsultacji pojawił się postulat, żeby zostawić fontannę. Musimy mieć jednak świadomość, że wymaga ona pewnych modernizacji i odświeżenia, i na pewno drugi etap rewitalizacji będzie to zakładał. Ale na razie chcemy zrobić pierwszy krok i wtedy zaczniemy rozmowy o dalszych zmianach - skomentował Piotr Grzelak.

Koszt pierwszego etapu szacowny jest na ok. 900 tys. zł. Do 27 kwietnia tego roku można składać oferty w przetargu na pierwszy etap renowacji skweru. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zakłada, że umowę z wybranym wykonawcą uda się podpisać najpóźniej do 15 maja. Planowany termin zakończenia prac w ramach pierwszego etapu to lipiec tego roku, przed Jarmarkiem św. Dominika.

W ramach drugiego etapu przewidziany jest ogólnodostępny plac zabaw - w części za pomnikiem Świętopełka od strony ulicy Grobla II. Planowany czas oddania placu do użytku to wrzesień tego roku.
 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim