• Start
  • Wiadomości
  • Żywie Biełaruś! Sława Ukrainie! Marsz solidarnościowy i akcja poparcia dla Ukrainy

Żywie Biełaruś! Sława Ukrainie! Marsz solidarnościowy i akcja poparcia dla Ukrainy

W ramach obchodów białoruskiego Dnia Wolności (Dzień Woli obchodzony jest 25 marca) jednoczącego białoruską opozycję a nieuznawanego przez reżimowy rząd Aleksandra Łukaszenki, w Gdańsku odbyły się w niedzielę, 27 marca, solidarnościowy marsz i wiec antywojenny. Odbyła się także akcja poparcia dla Ukrainy.
27.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczestnicy marszu przeszli od fontanny Neptuna na Długim Targu do placu Solidarności
Uczestnicy marszu przeszli od fontanny Neptuna na Długim Targu do placu Solidarności
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W niedzielę, 27 marca, społeczność białoruska w Gdańsku demonstrowała w pokojowym marszu swoją suwerenność i pragnienie wolnego, niezależnego i demokratycznego państwa. Po wyborach sfałszowanych przez reżim Łukaszenki, tradycyjnym miejscem spotkań społeczności, białoruskiej w Gdańsku jest fontanna Neptuna na Długim Targu. Stamtąd wyruszył pokojowy marsz pod hasłem ZA WASZĄ i NASZĄ WOLNOŚĆ, w którym Białorusini, Ukraińcy i Polacy przeszli na plac Solidarności.

W marszu szły m.in. zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior oraz zastępczyni prezydenta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MARSZU



Także w niedzielę w okolicach Zbrojowni (na rogu ulic Tkackiej i Piwnej) odbyła się akcja poparcia dla Ukrainy - Wezwanie do zjednoczenia organizacji charytatywnych we wspólnej pomocy wojskom ukraińskich i Ukraińcom w Polsce.

Przy okazji prowadzona była zbiórka pieniędzy. Można było kupić koszulki z wizerunkiem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz napisem "Dziękuję ci Boże, że nie jestem z rosji". 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z AKCJI POPARCIA DLA UKRAINY  

 


W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się z kolei debata WOLNA BIAŁORUŚ, WOLNA UKRAINA, WOLNA EUROPA na temat genezy pojęcia Europa Środkowo-Wschodnia. Słowo wstępne wygłosił dyrektor ECS Basil Kerski, wśród panelistów byli: ks. Wiaczasłau Barok - białoruski opozycjonista mieszkający w Polsce, prof. dr hab. Andrzej Chwalba - historyk i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Helena Głogowska - białorutenistka i prezeska Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego „Chatka”, dr hab. Marta Koval - prof. UG, amerykanistka, członkini Związku Ukraińców w Polsce, Andrej Kuciła - białoruski reżyser filmowy.

Na zakończenie uroczystości w audytorium ECS odbyła się projekcja filmu "Gdy kwiaty nie milczą" w reż. Andreja Kuciły.

“Wybory na Białorusi w 2020 roku zostały sfałszowane, co wywołało powstanie ludowe, jakiego ten kraj nigdy wcześniej nie widział. Pokojowe protesty spotkały się z okrutną przemocą ze strony milicji, ale protestujący nie wycofali się, żądając od prezydenta Łukaszenki rezygnacji po 27 latach żelaznych rządów. Wywołało to kolejną rundę jeszcze bardziej brutalnych represji. Film opowiada o zwykłych białoruskich kobietach i ich rodzinach, które decydują się zaryzykować wszystko, aby wziąć udział w protestach. Rozumiejąc, że nadzieja nie może umrzeć.”

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta