Bezpłatne zwiedzanie gdańskich dzielnic z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami

Początek wakacji to jak co roku czas startu projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Od 28 czerwca będzie dostępna rejestracja na spacery po dzielnicach: Zaspa Młyniec, Śródmieście (Biskupa Górka i Dolne Miasto), Orunia-św. Wojciech-Lipce, Oliwa, Nowy Port, Wyspa Sobieszewska i Aniołki. Wszystkie spacery są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.
27.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób patrzy na mapę
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki będą oprowadzać po dzielnicach: Zaspa-Młyniec, Śródmieście (Biskupia Górka i Dolne Miasto), Oruni-św. Wojciech-Lipce, Oliwie, Nowym Porcie, Wyspa Sobieszewska i Aniołki
fot. Bartosz Bańka

Każdy ma unikatową trasę

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to projekt tworzony przez mieszkańców i mieszkanki Gdańska, którzy oprowadzają po dobrze znanych sobie dzielnicach innych gdańszczan, gdańszczanki oraz „przyjezdnych”, ciekawych nieoczywistych szlaków i miejsc. Przewodnikami i przewodniczkami są entuzjaści, którzy stale poszerzają swoją wiedzę, a latem bezpłatnie oprowadzają ścieżkami, jakich na próżno szukać w standardowych, turystycznych przewodnikach.

Każdy z Lokalnych Przewodników i Przewodniczek ma swoją unikatową trasę zwiedzania, która najbliższa jest ich osobistym zainteresowaniom: architekturze, przyrodzie, historii codzienności. Spacery umożliwiają poznawanie miasta od zupełnie innej strony. Bywa, że historie opowiadane przez Lokalnego Przewodnika lub Przewodniczkę zaskakują najstarszych mieszkańców danej dzielnicy. Turyści doceniają z kolei zwiedzanie nieoczywistymi trasami, dzięki którym zaglądają na podwórka, do kamienic i miejsc często niedostępnych dla osób „z zewnątrz” oraz poznają klimat charakterystyczny dla danej części miasta.

Dołączają Aniołki

W tym roku do projektu dołącza nowa, ósma już dzielnica - Aniołki. Rozłożone na wzgórzach, z niepowtarzalnymi widokami na Gdańsk i Zatokę, łączą elementy dawnych nekropolii z ciekawą zabudową z XIX i XX wieku oraz cennymi założeniami parkowymi. To tutaj - przeszło 250 lat temu - powstała najstarsza w Polsce i zachowana do dzisiaj, czterorzędowa aleja śródmiejska, zwana Wielką Aleją Lipową.

Pomimo swojej centralnej lokalizacji, Aniołki są jedną z najmniej znanych dzielnic Gdańska. Dzięki Lokalnym Przewodnikom i Przewodniczkom, mieszkańcy i mieszkanki będą mieli okazję odkryć tę część miasta i poznać jej tajemnice.

Pierwszy, otwarty spacer po Aniołkach z nowymi Przewodnikami i Przewodniczkami w czwartek, 30 czerwca o godzinie 17:30. Start przy czołgu - pomniku w okolicy Alei Zwycięstwa 10 w Gdańsku.

- Wspólny spacer inaugurujący to jedyna okazja do poznania wszystkich nowych Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Aniołkach. To 12 osób, które po wiosennych wykładach zdecydowały się podzielić swoimi subiektywnymi opowieściami o dzielnicy. Każda trasa jest inna, oparta na indywidualnym wyborze tematu, historii, osobistych wspomnieniach, znalezionych archiwaliach. Mam nadzieje, że ten pierwszy wspólny spacer zachęci do odkrywania Aniołków z poznanymi Przewodnikami i Przewodniczkami podczas ich indywidulanych spacerów, a także do odwiedzenia pozostałych siedmiu dzielnic - mówi Barbara Sroka, koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

lokalni_przewodnicy_i_przewodniczki_grafika

Terminarz spacerów po dzielnicach

Regularne, dzielnicowe spacery zaplanowane są od 4 lipca do końca sierpnia, według poniższej rozpiski:

  • Zaspa Młyniec: wtorki i czwartki o 17:30, soboty o 12:00
  • Biskupia Górka: poniedziałki i środy o 17:30, soboty o 12:00
  • Orunia: wtorki i czwartki o 17:30, soboty o 12:00
  • Dolne Miasto: wtorki i czwartki o 17:30, niedziele o 12:00
  • Oliwa: środy i piątki o 17:30, niedziele o 12:00
  • Nowy Port: środy o 17:30, soboty o 12:00
  • Wyspa Sobieszewska: wtorki i czwartki o 17:30, soboty o 10:30
  • Aniołki: poniedziałki i piątki o 17:30, niedziele o 12:00.

Prowadzących spacery, tematy lub trasy można sprawdzić (z dwutygodniowym wyprzedzeniem) na stronie www.ikm.gda.pl. Tam też można zapisać się na spacer poprzez formularz online: www.ikm.gda.pl/zapisy. Osoby bez dostępu do internetu mogą zgłosić się w celu zapisu do Punktu Informacji Kulturalnej IKM od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-17:00 lub pod nr tel. 664 976 052.

Spacery, tak jak w poprzednich latach, są bezpłatne.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna