• Start
  • Wiadomości
  • Zostajemy! Dulkiewicz, Stalińska, Borusewicz podczas gdańskiego wiecu pod Neptunem

Zostajemy! Dulkiewicz, Stalińska, Borusewicz podczas gdańskiego wiecu pod Neptunem

Kilka tysięcy osób wzięło udział w niedzielę, 10 października, w demonstracji przeciwko polexitowi na Długim Targu w Gdańsku. Przy fontannie Neptuna przemawiali m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, urodzona w Gdańsku aktorka Dorota Stalińska, Bogdan Borusewicz - senator i legenda Solidarności. Posłuchajcie ich wystąpień.
11.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: Aleksandra Dulkiewicz, Dorota Stalińska, Bogdan Borusewicz
Od lewej: Aleksandra Dulkiewicz, Dorota Stalińska, Bogdan Borusewicz
fot. www.gdansk.pl

 

Aktorka Dorota Stalińska swoje wystąpienie rozpoczęła od sparafrazowania wiersza Władysława Broniewskiego "Bagnet na broń" napisanego w kwietniu 1939 roku, niespełna pół roku przed wybuchem II wojny światowej. 

Kiedy przyjdą podpalić dom,

ten, w którym mieszkasz - Polskę,

kiedy odgrodzą się od Ciebie kordonami policji i zawłaszczą wojskiem,

kiedy wszystkie autorytety zbeszczeszczą i oplują,

kiedy ostatni filar demokracji - sądy - doszczętnie zdewastują,

Ty, z letargu budząc się, stań u drzwi i powiedz:

Nie. Nie. Nie. Nie takiej Polski chcę. 

Nie. Nie. Nie. Nie takiej Polski chcę. 

Nie. Nie. Nie. Nie takiej Polski chcę. 

Nie. Nie. Nie. Nie takiej Polski chcę.


Potem mówiła:

- Kochani gdańszczanie wolałabym, abyśmy wszyscy świętowali tu dzisiaj fantastyczne unijne dotacje na rzecz gospodarki zniszczonej przez covid. A nie walczyli o to, żeby nam tych dotacji ten dziwny rząd złożony z dziwnych ludzi nie odbierał.

Ale to za mało, nas muszą być miliony. Staliśmy wtedy pod sejmem, stałam pięć lat pod Sejmem, pod Sądem Najwyższym krzycząc: “nie, nie, nie, nie takiej Polski chcę”!. Krzyczeliśmy, śpiewaliśmy, chcieliśmy, żeby nasz głos doszedł do świata, żeby świat i unia usłyszała nas i żeby zrozumiała, że PiS to jest tylko chwilowa przypadłość Polski, a nie Polska, że decyzje PiSu to nie są decyzje polskiego narodu, tylko garstki przekupionych przez tych dziwnych ludzi. Dziś spotykamy się w różnych miastach Polski, ale za chwilę może być konieczność, żebyśmy wszyscy spotkali się w stolicy. Muszą nas być miliony.


CAŁE WYSTĄPIENIE DOROTY STALIŃSKIEJ
 

 


Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła:

- Pełzający polexit stał się faktem. Prezydent Wałęsa dał nam zadanie, które ja doprecyzuję. Czy wiecie, że trzech z dziesięciu Polaków jest za tym, żebyśmy wyszli z Unii Europejskiej? Kiedy słyszymy, że odbiera nam się suwerenność albo znieważa polską Konstytucję, musimy mieć na to odpowiedź. Wyjdźmy dziś z zadaniem, każdy z nas niech przekona jedną, dwie, trzy osoby do zmiany myślenia, róbmy to siłą argumentów. Dziś Neptun świeci się na niebiesko, na Górze Gradowej powiewa unijna flaga, flagi unijne będą wisieć tak długo jak będzie potrzeba. Tej władzy nie zmieni nikt inny, jak my obywatele. Organizmy się i przekonajmy nieprzekonanych, niech taki sygnał popłynie z Gdańska.


CAŁE WYSTĄPIENIE ALEKSANDRY DULKIEWICZ

 


Bogdan Borusewicz, senator, wicemarszałek senatu, legenda Solidarności:

- Niech nikt nie myśli, że się zmęczymy. Że popadniemy w apatię, w apatię popadną ci, którzy chcą gwałcić nasze dążenia w Europie i na świecie. UE to nie tylko pieniądze, to też nasze bezpieczeństwo w tej części Europy. Jeśli ktoś chce wyprowadzić nas z Unii, to także chce, abyśmy byli sam na sam z tymi, którzy nam źle życzą i patrzą na Polskę, jako na kraj który się ciągle buntował. Trzeba pamiętać, że jesteśmy na skraju, ale też trzeba pamiętać, co osiągnęliśmy, jakim kosztem. Nikt nam za darmo nie dał wolności i demokracji i nikt nam tego nie odbierze! Nie odbiorą nam wolności, demokracji i naszego miejsca w Europie, bo jesteśmy razem i będziemy w przyszłości. 


CAŁE WYSTĄPIENIE BOGDANA BORUSEWICZA

 

ZOBACZ zapis całej demonstracji, która odbyła się na Długim Targu w Gdańsku w niedzielę, 10 października 2021.