• Start
  • Wiadomości
  • Znika tymczasowa kładka. Od soboty wraca ruch samochodowy na moście Stągiewnym

Znika tymczasowa kładka. Od soboty wraca ruch samochodowy na moście Stągiewnym

W poniedziałek, 26 września, rozpoczęła się rozbiórka tymczasowej kładki, która służyła pieszym i rowerzystom przez blisko rok. Zbudowano ją w miejscu dawnego mostu Rogoźników, na wysokości ul. Szopy. Prace demontażowe potrwają kilka dni. W związku z tym ruch pieszy i rowerowy odbywać się będzie już wyłącznie przez most Stągiewny. Ruch kołowy na tym moście będzie możliwy natomiast od soboty, 1 października.
( Publikacja: 26.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozpoczęła się rozbiórka tymczasowej kładki w sąsiedztwie mostu Stągiewnego
Rozpoczęła się rozbiórka tymczasowej kładki w sąsiedztwie mostu Stągiewnego
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Most Stągiewny został uroczyście otwarty, i udostępniony pieszym, w pierwszych dniach sierpnia br. Wcześniej został przebudowany na most zwodzony.

Związane z tym prace trwały od października 2021 r. Został on wówczas całkowicie zamknięty dla ruchu pieszego i kołowego. Dostęp dla ruchu samochodowego do Wyspy Spichrzów odbywał się w tym czasie poprzez ulicę Chmielną. Natomiast piesi i rowerzyści mogli korzystać ze wspomnianej tymczasowej kładki, którą zamontowano nad Motławą na filarach dawnego Mostu Matników (inaczej Rogoźników). Znajdowała się ona około 100 metrów na południe od Mostu Stągiewnego. 

Most Stągiewny został oficjalnie otwarty

Dlaczego przebudowano Most Stągiewny?

W 2015 r. Miasto zawarło z konsorcjum Granaria umowę partnerstwa publiczno-prywatnego pn. „Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku”. Inwestycja zakłada kompleksowe zagospodarowanie Wyspy Spichrzów oraz realizację kilku celów publicznych, w tym przebudowę Mostu Stągiewnego na most zwodzony, którą już zrealizowano.
Niemal równolegle ze zwodzoną przeprawą powstaje nowa marina na 60 miejsc.

Wyspa Spichrzów tętni życiem

Trwająca rewitalizacja Wyspy Spichrzów przyciąga w ten rejon miasta coraz więcej mieszkańców, ale i turystów. Chętnie i coraz częściej spędzamy wolny czas także na wodach Motławy, m.in. pływając na prywatnych łodziach czy w kajakach. W pobliżu Mostu Stągiewnego, patrząc w kierunku Dolnego Miasta, powstaje właśnie nowa przystań dla niedużych jednostek pływających. Dzięki przebudowie wspomnianego mostu, łodzie będą mogły swobodnie poruszać się w kierunku nowej mariny.

Co istotne, w przeciwieństwie do kładki na Ołowiankę i Wyspę Spichrzów, w tym przypadku most nie będzie otwierany i zamykany o wyznaczonych godzinach, ale tylko i wyłącznie na życzenie jednostek pływających, które będą chciały dopłynąć do bądź wypłynąć z mariny.

Budowa Roku 2021. Dom Zdrojowy z nagrodą w prestiżowym konkursie budowlanym

Most Stągiewny jest zwodzony. Jego przęsło będzie jednak podnoszone wyłącznie na życzenie
Most Stągiewny jest zwodzony. Jego przęsło będzie jednak podnoszone wyłącznie na życzenie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

To już trzeci ruchomy most w Gdańsku łączący wody Motławy

W 2017 roku uroczyście otwarto kładkę na Ołowiankę. Trzy lata później, w 2020 r., mieszkańcy i goście naszego miasta mogli oficjalnie przejść się po kładce obrotowej prowadzącej na Wyspę Spichrzów. Kolejną planowaną inwestycją była wspomniana przebudowa Mostu Stągiewnego na zwodzony.

 

Tymczasowa kładka służyła pieszym i rowerzystom od października 2021 r.
Tymczasowa kładka służyła pieszym i rowerzystom od października 2021 r.
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl