• Start
  • Wiadomości
  • Znasz historię ul. Długie Ogrody? Napisano o niej książkę

Znasz historię ul. Długie Ogrody? Opowiadacze Historii Dolnego Miasta napisali o niej książkę

Czy wiesz gdzie przy Długich Ogrodach działał teatr, ile lat ma Park Siennicki i gdzie mieściło się przed II wojną światową "gniazdo szpiegostwa"? Tego, i wielu innych ciekawostek, będzie można dowiedzieć się z najnowszego wydawnictwa znanego gdańskiego stowarzyszenia - Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. Premiera 1 czerwca.
31.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
panoramiczny widok ulicy, w tle widoczny ceglany kościół oraz zabudowa mieszkaniowa. Na pierwszym planie skrzyżowanie.
Na rynku wydawniczym lada dzień pojawi się książka poświęcona historii Długich Ogrodów
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

9 autorów, 14 tekstów, prawie 80 stron

Na blisko 80 stronach znajdziecie 14 krótszych lub dłuższych tekstów o Długich Ogrodach napisanych przez dziewięciu autorów i autorek. Publikacja zawiera także ponad 100 reprodukcji zdjęć, pocztówek, map, reklam i innych dokumentów, wśród których są też takie, które nigdy wcześniej nie były pokazywane szerszej publiczności.

Z książki będzie można dowiedzieć się też m.in. tego, czyja pamiątkowa tablica wisiała na budynku pod numerem 33, skąd wzięła się nazwa ulicy Seredyńskiego, co oznaczała dla kościoła św. Barbary litera A połączona krzyżem, i wiele innych.

- To pierwsza i jedyna w tej chwili na rynku publikacja książkowa poświęcona Długim Ogrodom. Za przygotowanie części merytorycznej odpowiedzialni są Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. Natomiast całkowite wsparcie finansowe na przygotowanie tego wydawnictwa udało się pozyskać dzięki współpracy z jednym z gdańskich inwestorów - informuje Jacek OH Górski, jeden z Opowiadaczy Historii.

Prace nad tą publikacją trwały ponad rok.

„Pokolenia wolności” - w piątek koncert gwiazd na Placu Zebrań Ludowych 

Spotkanie i premiera książki - 1 czerwca

Premiera książki w najbliższy czwartek, 1 czerwca, o godzinie 17, w budynku Szkół Ekonomiczno - Handlowych im. Macierzy Szkolnej, przy ul. Mariana Seredyńskiego 1A.

Wydawnictwo będzie można nabyć u Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. Dostępne będzie także w Inkubatorze Sąsiedzkiej Energii, przy ul. Reduta Wyskok 2 i kilku gdańskich księgarniach.

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?