• Start
  • Wiadomości
  • Znamy zwycięzców VI edycji konkursu „Smaczny i zdrowy jadłospis”

Kto najlepiej karmi dzieci - smacznie i zdrowo? Przedszkole nr 9 oraz SP nr 39

W VI edycji konkursu „Smaczny i zdrowy jadłospis”, nagrody główne w wysokości 5 tys. złotych na zakup sprzętu AGD, trafiły do Przedszkola nr 9 oraz Szkoły Podstawowej nr 39. Placówki te wykazały się największą dbałością o jakość żywienia dzieci i młodzieży oraz propagowaniem prawidłowych nawyków żywieniowych. Konkurs organizowany jest w ramach programu „Gdańsk - JeMY zdrowo!”.
( Publikacja: 20.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wręczenie nagrody w konkursie Gdańsk Jemy Zdrowo dla Przedszkola nr 9 w Gdańsku
Wręczenie nagrody w konkursie Gdańsk Jemy Zdrowo dla Przedszkola nr 9 w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Smaczne i przede wszystkim zdrowe posiłki w przedszkolach i szkołach to niezwykle ważny element prawidłowego rozwoju najmłodszych. Tym bardziej cieszę się, że posiadamy w Gdańsku narzędzie, dzięki któremu placówki mogą przekazywać rodzicom i opiekunom codzienny jadłospis, który uwzględnia obowiązujące standardy - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Gratuluję intendentkom i pracownikom kuchni nagrodzonych placówek, których praca została doceniona. To ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę dużą konkurencję i restrykcyjne zasady.

Od kiedy program działa w Gdańsku?

Program realizowany jest w Gdańsku od 2015 roku, a jego głównym celem jest poprawa jakości żywienia dzieci i młodzieży na terenie placówek oświatowych. W ramach Programu organizowany jest konkurs na smaczny i zdrowy jadłospis. Przedszkola i szkoły podstawowe mają szansę zdobyć nagrodę główną: 5 000 zł na zakup sprzętu gastronomicznego do przedszkolnej lub szkolnej kuchni.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

 

Certyfikat dla wzorowych placówek

W konkursie przyznawany jest również certyfikat będący formą wyróżnienia dla placówek, w których przywiązuje się szczególną wagę do jakości żywienia dzieci poprzez:

  • stosowanie norm i przepisów prawnych dotyczących żywienia zbiorowego;
  • skuteczne planowanie działań propagujących prawidłowe nawyki żywieniowe w społeczności szkolnej;
  • dbanie o właściwą komunikację z rodzicami udostępniając informacje o jadłospisie za pomocą strony internetowej "Gdańsk - JeMy zdrowo" oraz aplikacji mobilnej Jemy Zdrowo.
  • Wśród wyróżnionych placówek, które otrzymały certyfikat znalazły się:
  • Szkoły: nr 47, nr 50 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
  • Przedszkola: nr 8, nr 49, nr 62 i nr 83

 

Program powstał w odpowiedzi na sygnalizowaną przez gdańskich rodziców potrzebę poprawy jakości żywienia oraz poprawę komunikowania o składzie posiłków w placówkach oświatowych. Stworzył go Ośrodek Promocji Zdrowia, zgodnie z wytycznymi znowelizowanej ustawy. Program „Gdańsk - JeMY zdrowo!” skierowany jest do wszystkich gdańskich przedszkoli i szkół, w których odbywa się żywienie zbiorowe.

Szczegóły na temat programu dostępne są także na stronie internetowej Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.

oprac. AU