Zmarła Ewa Sikorska-Trela, działaczka związkowa i b. posłanka na Sejm RP. Pogrzeb w środę

Z wykształcenia chemiczka, pracowała w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 90. zaangażowała się w działalność NSZZ „Solidarność”, była związana z organizacjami katolickimi. W latach 1997-2001 została posłanką na Sejm RP. Ewa Sikorska-Trela zmarła w wieku 81 lat.
23.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twarz kobiety w wieku ponad 70 lat
Ewa Sikorska-Trela (1943 - 2024)
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 29 maja 2024 roku o godz. 11:00  w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Gdańsku Oliwie, przy ul. Abrahama 38.

Pogrzeb Ewy Sikorskiej-Treli odbędzie się o godz. 13:00  w nowej kaplicy na Cmentarzu Komunalnym (tzw. nowy cmentarz) w Pruszczu Gdańskim przy ul. Obrońców Pokoju 14. 

Urodziła się w Siedlcach w roku 1943. Na studia przyjechała do Gdańska, została tutaj na resztę życia. Pracę magisterską obroniła w 1965 roku, jeszcze na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku - pięć lat przed powołaniem Uniwersytetu Gdańskiego.

Przez niemal całe życie zawodowe była pracownikiem naukowo-technicznym  w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UG. Po upadku PRL, na początku lat 90. wstąpiła do Związku NSZZ "Solidarność", została przewodniczącą zakładowej “S” na Uniwersytecie Gdańskim. Była związana z organizacjami kościelnymi. Została posłanką Akcji Wyborczej Solidarność w kadencji lat 1997 - 2001. W następnych wyborach kandydowała bez powodzenia.

Była inicjatorką konkursu dla nastolatków „Ośmiu wspaniałych”, który odbywał się przez wiele lat, obejmując zasięgiem 85 miast w kraju. Celem tej inicjatywy było promowanie młodzieży, która oprócz dobrych wyników w nauce szkolnej, znajdowała czas na angażowanie się w działania społecznie.

Ewa Sikorska-Trela była odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku