• Start
  • Wiadomości
  • Zmarł prof. Wiesław Makarewicz - były rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Zmarł prof. Wiesław Makarewicz - były rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Prof. Wiesław Makarewicz zmarł 20 grudnia 2021 r. O śmierci poinformowała jego macierzysta uczelnia - Gdański Uniwersytet Medyczny, którego rektorem był w latach 1999 - 2005. Profesor był współtwórcą i pierwszym dziekanem Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Do Gdańska przybył z rodzicami w 1945 roku z Wilna.
20.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Wiesław Makarewicz (1935 - 2021)
Prof. Wiesław Makarewicz (1935 - 2021)
fot. GUMed

 

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

 

Profesor Wiesław Antoni Makarewicz urodził się 13 czerwca 1935 r. w Wilnie w rodzinie mocno zakorzenionej w tradycji Kresów Wschodnich. Jego matką była Katarzyna Makarewicz z domu Witukiewicz, ojcem Jan Makarewicz – lekarz epidemiolog. Do Gdańska repatriował się wraz z rodziną we wrześniu 1945 r. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1953 r., po edukacji w I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

W 1960 r. ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, uzyskując dyplom lekarza. Przez całe życie związany był z macierzystą uczelnią. Jeszcze w okresie studiów podjął pracę w Zakładzie Chemii Fizjologicznej AMG pod kierunkiem prof. Włodzimierza Mozołowskiego, którego uważał za swojego mistrza.

Doktorat z zakresu biochemii obronił w 1964 r., a habilitował się w 1975 r. pod kierunkiem prof. Mariusza Żydowo. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1995 r., pracując w Katedrze i Zakładzie Biochemii AMG. 

Był współorganizatorem i pierwszym dziekanem Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i AMG (od 1993 roku). Kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej oraz Zakładu Enzymologii Molekularnej. Inicjator i koordynator projektu unijnego finansowanego z programu TEMPUS na kwotę blisko 500 tys. euro dedykowanego dofinansowaniu kosztów uruchomienia Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii. Projekt realizowany przez jednostki Wydziału funkcjonujące w strukturach obu uczelni był kluczowy dla integracji środowisk naukowych i nowo utworzonej jednostki międzyuczelnianej.

Funkcję rektora AMG w latach 1999-2005. W drugiej kadencji przewodniczył także Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego i walnie przyczynił się do powstania Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wieloletni członek Senatu Akademii Medycznej w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Profesor Wiesław Makarewicz był rektorem GUMed i pierwszym dziekanem Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed
Profesor Wiesław Makarewicz był rektorem GUMed i pierwszym dziekanem Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed
Fot. GUMed

 

Za jego kadencji w budynku zaprojektowanym i sfinansowanym przez fundację Jolanty Kwaśniewskiej otwarto Klinikę Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii; uruchomiono Trójmiejską Akademicką Zwierzętarnię Doświadczalną; wybudowano Zakład Medycyny Sądowej i rozpoczęto remont budynku tzw. Starej Anatomii. Szpitale kliniczne przeszły w tym czasie restrukturyzację, a do Uczelni włączono Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Podczas kadencji rektorskiej prof. Makarewicza uruchomiono m.in. całodobowe centrum zawałowe, Kliniczny Oddział Ratunkowy.

Profesor czas wolny lubił spędzać na odpoczynku w domu letniskowym na Kaszubach. Jego pasją stało się zbieranie informacji o dziejach Wilna, a w szczególności o tamtejszym Uniwersytecie Stefana Batorego. Jako jeden z niewielu historyków amatorów był członkiem zespołu w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu realizującego grant w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Hinc itur ad astra. Uniwersytet Stefana Batorego, 1919-1939.

Filantrop i społecznik; członek-założyciel Klubu Lions Gdańsk Neptun i dwukrotny gubernator okręgu 121 Polska Lions Clubs International; członek Rady Fundacji Hospicyjnej przy Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku oraz Fundacji „Lubię Pomagać”; prezes Zarządu Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Był takżę członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (przewodniczył Oddziałowi PTBioch. w Gdańsku w latach 1989-1996), Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, a także European Society for the Study of Purine and Pyrimidine Metabolism in Man w latach 1997-1999.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1983 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988 r.), Medalem Zasłużonemu Akademii Medycznej w Gdańsku (1995 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1998 r.), Medalem Wojewody Pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi (2004 r.), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005 r.), Medalem Uniwersytetu Gdańskiego (2005 r.), Nagrodą Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae przyznaną przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku (2017 r.) oraz Złotym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego Doctrinae Sapientiae Honestati (2018 r.) i Medalem 50-lecia UG (2021 r.).

Zmarł w wieku 86 lat.

oprac. na podst. obszernego nekrologu dostępnego na stronie internetowej GUMed.

Pogrzeb prof. Wiesława Makarewicza odbędzie się we wtorek, 28 grudnia br. Msza święta zostanie odprawiona o godz. 11:30 w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 3b w Gdańsku-Wrzeszczu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13:30 w Kaplicy Nowej na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku, ul. Srebrniki 1, około godz. 14:00 nastąpi odprowadzenie na Cmentarz. 

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim