Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.
O śmierci prof. Dmochowskiego poinformował Uniwersytet Gdański:
Żegnamy znakomitego dydaktyka, dobrego i życzliwego Człowieka, Kolegę i Przyjaciela.
Cześć Jego pamięci składa
Rektor, Senat i społeczność akademicka
Uniwersytetu Gdańskiego
Prof. Tadeusz Dmochowski urodził się 9 września 1962 roku w Gdańsku. Ukończył historię na Wydziale Humanistycznym UG (1988). W 1996 roku związał się zawodowo z Uczelnią. W 1998 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, a w 2010 roku - doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2011 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Gdańskim.
Współtworzył Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych UG. Przez wiele lat pracował jako zastępca dyrektora Instytutu Politologii ds. dydaktycznych (kadencje 2002-2012), w latach 2012-2016 był dyrektorem Instytutu. Od roku 2016 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Nauk Społecznych.
Do najważniejszych osiągnięć prof. Tadeusza Dmochowskiego można zaliczyć członkostwo w Komitecie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz we władzach centralnych Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (Komisja Rewizyjna), ponadto w kolegium recenzentów Narodowego Centrum Nauki w Krakowie, w zespole ekspertów Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku politologia, w Radzie Naukowej European Journal of Transformation i w think-thanku Europe Our House w Tbilisi. Pełnił także funkcję redaktora naczelnego Gdańskich Studiów Międzynarodowych.
Napisał liczne artykuły naukowe i kilka książek, m.in.: „Radziecko-chińskie stosunki polityczne po śmierci Mao Zedonga” (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2010; „Mandżuria i Przyamurze w okresie zmierzchu dawnych potęg” (Wydawnictwo: Adam Marszałek), „Rosyjsko-chińskie stosunki polityczne, XVII-XIX w.” (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego), „Interwencja mocarstw na Syberii i Dalekim Wschodzie” (Wydawnictwo: Adam Marszałek).
W 2020 roku za swoją działalność na rzecz rozwoju nauki został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.