• Start
  • Wiadomości
  • Złote Gody w Dworze Artusa. Wśród gdańskich małżonków podwójni medaliści

Złote Gody w Dworze Artusa. Wśród gdańskich małżonków podwójni medaliści

Trzydzieści par świętowało małżeńskie jubileusze w Dworze Artusa w poniedziałek, 27 listopada. Podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła jubilatom medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Rekordziści obchodzili 60. rocznicę, była też para, która świętowała Złote Gody (50 lat) i szmaragdową rocznicę (55 lat) jednocześnie.
28.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
30 par pozuje do pamiątkowego zdjęcia z prezydent
Kolejny jubileusz par małżeńskich, organizowany przez Miasto Gdańsk i Urząd Stanu Cywilnego odbył się w Dworze Artusa w poniedziałek, 27 listopada
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Trzydzieści par świętowało małżeńskie jubileusze. Jak być ze sobą długo?

- Dziękuję za to, że dzielicie się z nami swoim szczęściem. Wspaniale, że wytrwaliście, niektórzy nawet 60 lat. Zapraszamy serdecznie ponownie, co pięć lat - ta piękna tradycja powinna w naszym mieście trwać, niezależnie od tego kto będzie prezydentem – powitała jubilatów i ich rodziny prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w poniedziałek, 27 listopada. - Dosłownie jadąc tutaj dowiedziałam się o śmierci pisarza Pawła Huellego... i pomyślałam, że trzeba celebrować życie, cieszyć się tym, co się ma. Wy macie siebie, nie poddaliście się, choć nie zawsze było łatwo, trzeba się było dotrzeć w życiu. Podziwiam was, gratuluję wam i dziękuję za ten społeczny wkład w to, jaki nasz Gdańsk obecnie jest. Bo relacje międzyludzkie także współtworzą klimat naszego miasta. 

Przybyli do Dworu Artusa małżonkowie celebrujący 50 lat razem odebrali z rąk prezydent Gdańska Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński. Pozostałe pary otrzymały Medale Prezydenta Gdańska. Wszyscy odznaczeni otrzymali kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki.

prezydent wręcza kobiecie kwiaty, obok stoi mężczyzna
Podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła medale za długoletnie pożycie małżeńskie, kwiaty i upominki
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Diamentowa, szmaragdowa, złota... 

Rekordziści tego dnia obchodzili diamentową rocznicę ślubu – 60-lecie. Trzy pary świętowały szmaragdową rocznicę, znaną także jako platynową – celebrując 55 lat razem. Najwięcej par, bo aż 24 mogło się pochwalić Złotymi Godami, czyli 50. rocznicą ślubu. Było też wyjątkowe małżeństwo, które miało dwie okazje do wzniesienia toastu. 

- Spotkaliśmy się bardzo wcześnie, byliśmy jeszcze młodzi. Byłam jeszcze licealistką, mąż, sześć lat starszy, już pracował. Nasza miłość się rozwijała. Mąż pływał, był radiooficerem na statkach. W naszym życiu uczuciowym ciągle więc były rozstania, spotkania, i tak minęło nasze 30 lat. Przetrwaliśmy chwile, gdy mąż był na morzu, przetrwaliśmy inne, gorsze chwile, i zawsze cieszyliśmy się tymi lepszymi – mówi pani Bożena Domagalska, która wraz z mężem Janem odebrała po dwa medale, świętowała bowiem tego dnia zarówno 55. rocznicę ślubu, jak i „przegapioną” 50.

Ich wieloletnia miłość i praca nad związkiem zaowocowały rodziną - wychowali dwoje dzieci, córkę i syna. Mają też troje wnuków.

- Jesteśmy bardzo dumni z naszych dzieci, córka jest lekarzem, syn ukończył szkołę morską, a dziś ma swoją firmę elektroniczną. Najważniejsze dla nas jest to, że żyjemy rodzinnie. I że zdrowie nam dopisuje – dodaje jubilatka.

Po dwa medale – za 55. i 50 rocznicę ślubu – odebrali tego dnia dlatego, że czekali na zaproszenie na uroczystość. Tymczasem zainteresowane udziałem w świętowaniu małżeńskich jubileuszy pary same muszą się zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku.

- Tak czekaliśmy i czekaliśmy... nasze 50-lecie minęło... Wszyscy nasi znajomi w tych miejskich uroczystościach brali udział. Podpytaliśmy w końcu i się okazało, że to my się nie zgłosiliśmy - uśmiecha się pani Bożena.

para jubilatów wraz z córką i prezydent
Podwójni medaliści - państwo Bożena i Jan Domagalscy - z córką Agnieszką i prezydent Aleksandrą Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Pary, które 27 listopada świętowały małżeńskie jubileusze

60-lecie:

1. Teresa i Alfred Krupkowie

2. Krystyna i Zbigniew Szydłowscy

55-lecie:

3. Danuta i Roman Derusiowie

4. Elżbieta i Bogdan Drożdżowie

5. Jadwiga i Stanisław Łapińscy

55-lecie oraz 50-lecie

6. Bożena i Jan Domagalscy

50-lecie:

7. Maria i Henryk Bagrowscy

8. Krystyna i Tadeusz Bergowie

9. Krystyna i Wojciech Beszczyńscy

10. Wiesława i Zbigniew Czerwińscy

11. Irena i Franciszek Dudziukowie

12. Helena i Jerzy Filipkowscy

13. Barbara i Zbigniew Gągolewiczowie

14. Joanna i Bogdan Holubowie

15. Jadwiga i Henryk Kołodziccy

16. Bożena i Bogdan Kuichowie

17. Maria i Zdzisław Lipscy

18. Maria i Eugeniusz Melerowie

19. Czesława i Jerzy Pliszkowie

20. Danuta i Jan Przeworscy

21. Ewa i Jan Rogowie

22. Teresa i Andrzej Sowińscy

23. Grażyna i Andrzej Szczesnowie

24. Krystyna i Zbigniew Szumielewiczowie

25. Irena i Stanisław Tarasiewiczowie 

26. Maria i Henryk Tkaczykowie

27. Bożena i Jerzy Wagucowie

28. Bożena i Lech Wasiewiczowie

29. Halina i Waldemar Wardenccy

30. Elżbieta i Kazimierz Wysieccy

 Zobacz fotorelację z uroczystości jubileuszy par małżeńskich w Dworze Artusa:

Tak kochają się gdańskie pary. Dwadzieścia pięć małżeństw świętowało jubileusze - wśród nich znany kapitan

TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024