• Start
  • Wiadomości
  • Trzydzieści par świętowało małżeńskie jubileusze. Jak być ze sobą długo?

Trzydzieści par świętowało małżeńskie jubileusze. Jak być ze sobą długo?

W poniedziałek, 6 listopada, w Dworze Artusa odbyły się uroczystości jubileuszowe par małżeńskich, obchodzących 65-lecie, 60-lecie, 55-lecie i 50-lecie ślubu. Podczas wydarzenia parom wręczono medale za długoletnie pożycie małżeńskie, a jedna z par podzieliła się z nami swoim sposobem na szczęście.
06.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie zbiorowe jubilatów z prezydent
Jubileusz Par Małżeńskich to cykliczna uroczystość, podczas której prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręcza medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Nz. jubilaci świętujący 6 listopada
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tak kochają się gdańskie pary. Dwadzieścia pięć małżeństw świętowało jubileusze - wśród nich znany kapitan

- Jeszcze prezydent Paweł Adamowicz ustanowił, że oprócz odznaczenia państwowego przyznawanego małżonkom obchodzącym 50. rocznicę ślubu, co pięć lat zapraszamy na uroczystości jubileuszy małżeńskich, i honorujemy Was najwyższym odznaczeniem, jakie mamy – Medalami Prezydenta Miasta Gdańska – powitała przybyłych w poniedziałek, 6 listopada, do Dworu Artusa prezydent Aleksandra Dulkiewicz. 

kobieta w okularach z wielkim bursztynowym naszyjnikiem, mówi do trzymanego w ręce mikrofonu
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz pogratulowała małżonkom imponujących staży i podziękowała za tworzenie gdańskiejn wspólnoty
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

30 szczęśliwych par

Wśród par zaproszonych tego dnia do świętowania tego imponujących małżeńskich staży przeważali ci, którzy obchodzili Złote Gody – 50. rocznicę ślubu. Dwie pary celebrowały tego dnia 55-lecie małżeństwa, a jedna 60-lecie. Rekordziści – Teresa i Jan Pielasowie mogli się pochwalić 65. rocznicę.

-  Zdarzają się też tacy, którzy obchodzą 70. rocznicę ślubu, więc jeszcze długa droga dla niektórych z państwa – zażartowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, składając parom gratulacje. - Szczerze Was podziwiam, bo pewnie nie zawsze jest to życie usłane różami. Tym większy szacunek, że jesteście razem, tworzycie rodziny - niezależnie od tego, czy macie dzieci, czy nie - tworzycie wspólnotę w naszym mieście. Z tego się cieszymy i to dziś świętujemy. Życzę wam kolejnych lat miłości i radości. 

Małżonkowie celebrujący 50 lat razem, otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński. Pozostałe pary otrzymały Medale Prezydenta Miasta Gdańska. Dodatkowo odznaczonym wręczone zostały kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki.

medale na stole
Jubilatom, którzy świętują okrągłe rocznice począwszy od 55. wręczane są Medale Prezydenta Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jaki jest przepis na długoletnie małżeństwo?

- Nieustanne rozszerzanie wyobraźni i języka. To jest moja prywatna, ale także edukacyjna formuła, którą poprzez filtr literatury, bo jestem literaturoznawcą, cały czas proponuję innym. Rozszerzamy wyobraźnię i język po to, żeby stale mieć chęć poznawać drugą osobę. Ona nigdy nie stanie się naszą własnością, ani nigdy jej w pełni nie poznamy. To jest proces na wieczność – mówi świętujący tego dnia z małżonką 50-lecie ślubu profesor Hieronim Chojnacki, emerytowany dyrektor Instytutu Skandynawistyki i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Gdańskiego.

Jego żona, Halina Łacińska-Chojnacka, emerytowana nauczycielka z XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy w Gdańsku, którą poznał na studiach filologii polskiej, i z którą od tego czasu są nierozłączni, dodaje: - Gdy zawiera się związek małżeński, sakramentalny, to jest to wzięcie odpowiedzialności - za wszystko, co się dzieje. Za to, co jest piękne, dobre, radosne i pozytywne, jak i to, co jest bardzo trudne. A tych rzeczy trudnych w życiu, zwłaszcza w ciągu 50. lat jest dużo. Musi być miłość, to nie ulega wątpliwości. Ale też zaufanie i właśnie to wzięcie odpowiedzialności za to, co się stworzyło.

para pozuje z prezydent
Halina Łacińska-Chojnacka i Hieronim Chojnacki świętowali tego dnia Złote Gody
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pary, które 6 listopada, w Dworze Artusa świętowały małżeńskie jubileusze

  • 65-lecie

1. Teresa i Jan Pielasowie

  • 60-lecie

2. Jadwiga i Ryszard Wojteccy-Majkowie 

  • 55-lecie

3. Halina i Władysław Formellowie

4. Mirosława i Marian Sławnikowscy

  • 50-lecie

5. Ewa i Bogdan Artychowscy

6. Bożena i Marek Bartniccy

7. Halina i Edmund Baszkowscy

8. Halina i Roman Bejerowie

9. Halina Łacińska-Chojnacka i Hieronim Chojnacki

10. Krystyna i Henryk Ellwartowie

11. Feliksa i Marian Januszowie

12. Krystyna i Józef Kołodziejczakowie

13. Anna i Czesław Kowalczykowie

14. Elżbieta i Marian Kuleszowie

15. Regina i Ryszard Kwidzińscy

16. Anna i Tadeusz Lechowie

17. Grażyna i Wojciech Materkowie

18. Teresa i Mieczysław Materkowie

19. Ewa i Marian Mazerantowie

20. Zofia i Lech Mikowie

21. Maria i Andrzej Nickel

22. Maria i Ryszard Nowakowscy

23. Grażyna i Andrzej Piechnikowie

24. Danuta i Zbigniew Pleczyńscy

25. Krystyna i Zbigniew Saganowscy

26. Wanda i Jan Sarzyńscy

27. Stefania i Ireneusz Sławińscy

28. Krystyna i Jan Sokołowscy

29. Jadwiga i Miron Suchołbiakowie

30. Bogumiła i Ryszard Ziółkowscy

 

Zobacz fotorelację z uroczystości