Zdrowie dzieci w jednym miejscu. Powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej

Na początek 110 łóżek, skupienie pod jednym dachem wielu klinicznych specjalizacji pediatrycznych, najnowocześniejszy sprzęt i baza naukowa - na tych fundamentach powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej w Gdańsku. W piątek 22 września 2023 roku władze GUMed i UCK podpisały z ministerstwem zdrowia umowę na realizację inwestycji za prawie 300 milionów złotych. 
22.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
CMPediatrycznej
Nz. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne otrzymało także od Ministerstwa Zdrowia dwa symboliczne czeki - na ponad 7 mln zł m.in. na przebudowę i adaptację pomieszczeń szpitalnych na oddział dziecięcy, drugi na kwotę ponad 11 mln zł na modernizację i doposażenie Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK. W środku Jarosław Sellin, sekretarz stanu, generalny konserwator zabytków i poseł Kacper Płażyński
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

300 mln z MZ na budowę centrum dla dla dzieci 

W piątek 22 września 2023 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym władze uczelni i szpitala podpisały umowę z ministerstwem zdrowia na budowę Centrum Medycyny Pediatrycznej, które powstanie w ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Koszt tej inwestycji wynosi 299,9 mln zł, w tym 298,5 mln zł pochodzi z dofinansowania MZ.

- Ten dzień jest symbolem wiarygodności i dotrzymywania słowa przez ministerstwo zdrowia, przez rząd, przez kancelarię pana prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział Marcin Martyniak (na zdjęciu pierwszy z lewej), podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. - Ten projekt i kolejna umowa podpisana w ostatnim czasie z Funduszu Medycznego z zakresu wsparcia pediatrycznego, czyli wsparcia najmłodszych pacjentów, to jest budowanie bezpiecznej przyszłości Polaków w zrozumieniu potrzeb pacjentów w dialogu ze środowiskiem i w ramach racjonalnego gospodarowania środkami.

Gazety tu nie kupisz, ale zmierzysz ciśnienie. Kiosk dla zdrowia w siedzibie NFZ w Gdańsku

Dzięki tej inwestycji kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do zdrowia będą wracać najmłodsi pacjenci szpitala. Centrum Medycyny Pediatrycznej bardzo rozszerzy możliwości w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci na Pomorzu i w całej Polsce.

Największy ośrodek pediatryczny na Północy Polski

Do istniejących już Centrum Medycyny Inwazyjnej i Centrum Medycyny Nieinwazyjnej dołączy budynek Centrum Medycyny Pediatrycznej. Nowoczesna przestrzeń będzie miała za zadanie m.in. częściowo zintegrować dotychczasową, rozproszoną po Gdańsku bazę kliniczną (np. kardiochirurgia dziecięca mieści się w szpitalu Copernicus na Zaspie, chirurgia i urologia dziecięca przy Nowych Ogrodach) i rozwinąć możliwości związane z medycyną dziecięcą - diagnostyką i leczeniem. Chodzi m.in. o działalność zabiegową, leczenie wad wielonarządowych czy opiekę nad najmłodszymi pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe. 

Centrum
Nz. Planowany sześciokondygnacyjny budynek Centrum Medycyny Pediatrycznej, który powstanie po wyburzeniu dwóch istniejąch na terenie UCK
Mat. prasowe UCK

- Dziś jest wielki dzień, dzień spełnienia marzeń - powiedział profesor Piotr Czauderna (ostatni z prawej), przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP oraz ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK. - Czekaliśmy na to dziesięciolecia, żeby w Gdańsku, na Pomorzu, mogło powstać wielospecjalistyczne, kompleksowe centrum leczenia dzieci. Takiego ośrodka nie ma na północy Polski, a współczesna medycyna leczenia pacjentów onkologicznych, z chorobami rzadkimi, wadami wrodzonymi wymaga wielospecjalistycznej opieki, zgromadzenia różnych specjalistów pod jednym dachem, także zabiegowych dziedzin medycyny i zachowawczych, wymaga najlepszej diagnostyki. Mamy do czynienia z ogromną  inwestycją na skalę lokalną, ale też z ogromnymi środkami finansowymi, które  pojawiają się w polskim systemie zdrowia. 

Inwestycja ważna dla pacjentów, lekarzy i nauki  

W budynku CMP znajdą się, m.in. Oddział Obserwacyjny, Oddział Dzienny Pediatryczny, Oddział Dzienny Rehabilitacji Pediatrycznej, Pracownia Endoskopii czy też Klinika Reumatologii i Immunologii Dziecięcej. Centrum będzie dysponowało najnowocześniejszą aparaturą medyczną, wśród której znajdą się m.in.: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy. Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających.

Miejskie szczepienia przeciwko HPV tylko do końca czerwca 2024 roku

- To niezwykle ważna dla uniwersytetu, szpitala i dla Pomorza inwestycja, która pozwoli skonsolidować nasze kliniki pediatryczne w jednym miejscu - podkreślił profesor Marcin Gruchała (nz.trzeci z lewej), rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Najnowocześniejszy sprzęt będzie służył nie tylko pacjentom, którzy bardzo go potrzebują, ale również celom dydaktycznym. UCK to szpital kliniczny, który służy również szkoleniu studentów we wszystkich zawodach medycznych. Przyszłe kadry medyczne trzeba kształcić w placówkach bardzo nowoczesnych, oferujących dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i kompetentnej kadry nauczycielskiej. Nasz szpital to również miejsce, gdzie prowadzone są badania i rozwijamy wiedzę medyczną, która później jest wdrażana wprost do praktyki klinicznej. Budowa Centrum Medycyny Pediatrycznej jest zatem bardzo istotna dla pacjentów, studentów i dla rozwoju polskiej nauki.

Sześć kondygnacji, 110 łóżek, 29 tys. m2

Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego podkreślił, że centrum będzie ostatnim elementem dużej “układanki”, jaką jest szpital UCK, który dwanaście lat temu rozpoczął restrukturyzację.

Czauderna.JPG
Nz. Profesor Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK podkreślił, że na wielospecjalistyczne, kompleksowe centrum leczenia dzieci czekaliśmy na Pomorzu wiele lat
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

- To był, te dwanaście lat temu, szpital który zadłużał się co roku na kilkadziesiąt milionów, prowincjonalny - mówił dyrektor Kraszewski (drugi z lewej). - Dziś, także dzięki inwestycjom rządowym, to największy szpital w Polsce, jeśli chodzi o przychód. Leczymy prawie 170 tysięcy pacjentów rocznie, w naszych poradniach to jest 600 tys. pacjentów. To, że w jednym miejscu, niemalże pod jednym dachem, możemy wykonać tyle różnego rodzaju świadczeń, działa na korzyść naszych pacjentów. Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia, które się w naszym szpitalu właśnie zaczyna. 

Race for the Cure w niedzielę. Pobiegnij charytatywnie, by wesprzeć chore na raka piersi

Nowy obiekt będzie składał się z sześciu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Powstanie w miejscu starych budynków, które wchodzą w skład głównego kompleksu UCK i zostanie połączony z resztą infrastruktury szpitalnej poprzez łączniki. To zagwarantuje wygodę pacjentom i ich opiekunom, szybki transport oraz zapewni wysoką efektywność logistyki zaopatrzenia. Powierzchnia CMP wyniesie ponad 29 tysięcy metrów kwadratowych, co pozwoli na stworzenie bazy liczącej 110 łóżek. W przyszłości potencjał ten może znacznie się zwiększyć. 

Ponad 18 tys. dzieci rocznie hospitalizowanych w UCK

Każdego roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym hospitalizowanych jest ponad 18 tysięcy dzieci, które leczone są na kilku oddziałach, m.in. chirurgii dziecięcej, kardiologii dziecięcej, neonatologii, neurologii dziecięcej, onkologii i hematologii dziecięcej oraz pediatrii. Budowa Centrum Medycyny Pediatrycznej pozwoli w sposób znaczący zwiększyć te możliwości.

W CMP zlokalizowane będą:

na poziomie -2 oraz -1: pomieszczenia techniczne, szatnie, magazyny, archiwum, pomieszczenia na odpady oraz garaż na 122 stanowiska

na poz. 0: hall, izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, 4-łóżkowy oddział obserwacyjny;

na poz. +1: oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, pracownie endoskopii, zespół poradni i pracowni;

na poz. +2: blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek;

na poz. +3: Klinika Chirurgii licząca 37 łóżek, sala pooperacyjna – 5 łóżek, Klinika Reumatologii i Immunologii na 25 łóżek.