Finał Pól Nadziei na Pomorzu 2024

Niedziela, 14 kwietnia, jest dniem finału Pól Nadziei na Pomorzu, corocznej kwesty, której celem jest wsparcie pomorskich hospicjów. Pola Nadziei to również wielkie święto wolontariuszy oraz wszystkich ludzi, których łączy idea pomagania. Tysiące wolontariuszy w żółtych koszulkach pojawią się na ulicach Trójmiasta i okolicznych miejscowości. O godz. 13.15 z Podwala Staromiejskiego ruszy ulicami Gdańska parada. Kursować będzie Konstal 105N - zabytkowy tramwaj GAiT, na jego pokładzie, w ramach bezpłatnej przejażdżki, także będzie można wesprzeć akcję.
14.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z lewej strony fragmenty kamienic w centrum parada osób w różnym wieku, kobiet i mężczyzn, dzieci, idą w żółtych koszulkach, na przodzie niosą transparent Pola Nadziei na Pomorzu
Gdańsk. Żonkilowa Parada w ramach akcji Pola Nadziei w niedzielę 23 kwietnia 2023 roku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańsk dołączył do sieci miast przyjaznych seniorom. Mamy certyfikat WHO

W niedzielę, 14 kwietnia, na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i okolicznych miejscowości pojawią się tysiące wolontariuszy, którzy będą kwestować na rzecz ciężko chorych dzieci i dorosłych u kresu życia. Symbolem akcji jest żonkil - kwiat nadziei i zwiastun wiosny. 

Wsparcie dla chorych dzieci, dorosłych i ich rodzin  

- W nadziei znajdujemy pocieszenie i siłę w obliczu tego, co nieuchronne. Siłę i oparcie czerpiemy również ze wspólnoty osób zjednoczonych ideą pomagania - zachęca Agnieszka Paczkowska, wiceprezes Fundacji Hospicyjnej. - A 14 kwietnia ponownie spotkamy się z wolontariuszami, darczyńcami i wszystkimi ludźmi o otwartych sercach, aby wspólnie okazać wsparcie osobom w hospicjach: dzieciom i dorosłym oraz ich rodzinom. Dziękujemy, że razem z wami możemy każdego dnia pokazywać, że Hospicjum to też Życie. Niech dobro zakwitnie!

Centrum Pediatryczne powstanie na Zaspie. To efekt współpracy Gdańska i województwa

Skarbonki hospicyjne znajdą się również w wielu firmach, instytucjach czy parafiach, a z myślą o tych, którzy nie mogą dołączyć do kwesty 14 kwietnia, prowadzona będzie zbiórka on-line na stronie akcji: www.polanadzieinapomorzu.pl. Zbiórki stacjonarne i on-line potrwają od 8 do 21 kwietnia.

Żonkilowa Parada z Pucka do Gdańska 

W niedzielę, 14 kwietnia, o godzinie 9.00 spod siedziby Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio wyruszy delegacja z flagą symbolizującą Pola Nadziei na Pomorzu. Następnie zmotoryzowana żonkilowa sztafeta, odwiedzając po drodze Gdynię i Sopot, dotrze na Podwale Staromiejskie w Gdańsku, skąd o godzinie 13.15 wyruszy piesza Parada. W Żonkilowej Paradzie wezmą udział przedstawiciele hospicjów oraz lokalnego samorządu, darczyńcy oraz wolontariusze. Żółty korowód przejdzie ulicami miasta i zatrzyma się na przedprożu Dworu Artusa, gdzie uczestnicy będą mogli uwiecznić swój udział na wspólnym pamiątkowym zdjęciu. Uroczystość zakończy krótki występ Zuzy Jabłońskiej.

Tłum dziewcząt i chłopców w żółtych koszulkach, niektórzy trzymają w dłoniach bukiety żółtych kwiatów. Z lewej strony idzie mężczyzna w mundurze
Dochód z kwietniowej zbiórki wesprze działalność hospicjów w Trójmieście, Pruszczu Gdańskim, Pucku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kwesta, parada, bezpłatny tramwaj 

Gdańskie Autobusy i Tramwaje włączają się jak co roku w charytatywną kwestę Pola Nadziei na Pomorzu. W niedzielę, 14 kwietnia, na gdańskie tory wyjedzie dedykowany akcji tramwaj z historycznej floty GAiT. Na jego pokładzie wesprzeć będzie można działalność pomorskich hospicjów. 

Badania profilaktyczne mogą uratować życie. Bezpłatnie i bez kolejki, wybierz badanie dla siebie

Tramwaj Konstal 105N kursował będzie w niedzielę, 14 kwietnia, w godzinach 11.30-17.00 na trasie Strzyża PKM - Węzeł Groddecka. Przejazdy dedykowanym akcji tramwajem są bezpłatne. Na pasażerów czekają pamiątkowe bilety przygotowane przez Grupę Tramwajowo-Autobusową WPK GG.

Rozkład jazdy tramwaju podczas finału Pola Nadziei

Miłośnicy orzeźwiających kąpieli będą mogli wziąć udział we wspólnym morsowaniu z Gdańskim Klubem Morsów, a w Pruszczu Gdańskim w Cukrotece odbędzie się piknik dla całych rodzin. Tego dnia także Fontanna Neptuna będzie podświetlona od godziny 13:00 do 14:00 oraz w godzinach wieczornych.

Tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu organizują razem: Fundacja Hospicyjna, prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”, Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio oraz Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych hospicjów.

 

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”