• Start
  • Wiadomości
  • Zaspa Rozstaje. Przyjdź w niedzielę na spacer po Parku Millenium

Zaspa Rozstaje. Przyjdź w niedzielę na spacer po Parku Millenium. Pokaż, co warto poprawić

Aleksandra Łyjak, studentka Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim, w ramach pracy magisterskiej opracowuje projektu zagospodarowania Parku Millenium, który znajduje się na Zaspie. W niedzielę, 4 czerwca, zaprasza mieszkańców na tzw. spacer badawczy.
01.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment zielonego parku, z drzewami i trawnikami, w tle dwa wysokie i szerokie bloki mieszkalne
W którym kierunku powinien rozwijać się Park Millenium? Podpowiedzcie podczas spaceru, 4 czerwca
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Park Millenium znajduje się w dzielnicy Zaspa Rozstaje

Park Millenium znajduje się pomiędzy ulicami: Leszczyńskich, Powstańców Wielkopolskich i Chrobrego. Służy głównie mieszkańcom okolicznych osiedli mieszkaniowych. Od kilku lat urządzany jest ze środków budżetu obywatelskiego, o których decydują mieszkańcy, czy z budżetu rady dzielnicy.

Chodzi jednak o to, by powstała jedna, spójna koncepcja terenu, która wyznaczy też kierunki dalszego urządzania parku - by jego zagospodarowanie było funkcjonalne i atrakcyjne dla mieszkańców.

Przyjdźcie na spacer, powiedzcie, co warto zrobić w parku

Dlatego w niedzielę, 4 czerwca, o godz. 12.00,  zajrzyjcie do tego parku. Na tzw. spacer badawczy zaprasza wspomniana projektantka. Towarzyszyć jej będą przedstawiciele Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Spacer rozpocznie się przy placu zabaw. Na miejscu będzie też można wziąć udział w ankiecie i poznać więcej szczegółów o samym parku i jego walorach przyrodniczych.

Trasa spaceru będzie składać się z 10 oznakowanych miejsc, w których mieszkańcy będą mogli opowiedzieć o swoich wrażeniach dotyczących ich atrakcyjności, ale też porządku, sposobu spędzania czasu w parku i odczuć - czy jest to miejsce relaksujące, gdzie dobrze się odpoczywa i spędza czas.

Zaspa Rozstaje. Jaki powinien być Park Millenium? Ankieta i spacer

Na mapce wskazano punkty, w których zaplanowano przystanki w ramach niedzielnego spaceru badawczego po Parku Millenium
Na mapce wskazano punkty, w których zaplanowano przystanki - w ramach niedzielnego spaceru badawczego po Parku Millenium
 

W kwietniu ankieta, w maju spacer z mieszkańcami

By poznać oczekiwania, propozycje i potrzeby mieszkańców, Aleksandra Łyjak przygotowała kilka tygodni temu ankietę. Należało ją wypełnić do 14 kwietnia br. Wszystkie wypełnione formularze zostały już przeanalizowane. To także na ich podstawie przygotowano miejsca, w których zaplanowano spacer.

Ten park ma 25 lat

Park Millenium powstał w latach 1997-1998 na terenach po zlikwidowanych tymczasowych ogródkach działkowych, założonych w latach 80. w strefie pośredniej ochrony ujęcia wody Zaspa. Park wybudowano ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska jako park osiedlowy dla mieszkańców dzielnic Zaspa oraz Dolny Wrzeszcz. Znajduje się tu plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa, są też alejki spacerowe o nawierzchni z kostek betonowych, ławki i kosze na śmieci.