• Start
  • Wiadomości
  • Zaspa-Młyniec. “Jak dobrze mieć sąsiada” - piknik na pożegnanie lata

Zaspa-Młyniec. “Jak dobrze mieć sąsiada” - piknik na pożegnanie lata

Lokalizacja “Pikniku na pożegnanie lata”, który przygotowało Stowarzyszenie Aktywny Senior na gdańskiej Zaspie, była strategiczna. Mini scenę muzyczną, grill i stoły ustawiono przy deptaku na ul. Pilotów, naprzeciwko wyjścia z popularnego samu spożywczego, tak by sąsiedzi wychodzący z piątkowych zakupów od razu trafili na atrakcje.
13.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: Zofia Broda, Małgorzata i Krzysztof Czupryńscy oraz Marianna Dłużniakiewicz ze Stowarzyszenia Aktywny Senior - organizatorzy pikniku
Od lewej: Zofia Broda, Małgorzata i Krzysztof Czupryńscy oraz Marianna Dłużniakiewicz ze Stowarzyszenia Aktywny Senior - organizatorzy pikniku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zespół muzyczny śpiewał biesiadne szlagiery, seniorzy poeci recytowali swoje utwory, były tańce, poczęstunek z grilla oraz konkursy, w których nagrodą były kijki do nordic walking. By wygrać, trzeba było wykazać się znajomością historii osiedla, słuchem muzycznym (odgadywano tytuły piosenek) i pojemnymi płucami (dmuchano balony). 

 

Zespół muzyczny skutecznie akcentował `obecność` pikniku na deptaku
Zespół muzyczny skutecznie akcentował `obecność` pikniku na deptaku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Piknik, który odbył się w piątkowe popołudnie (13 września), to jedno z wielu działań nowopowstałego Stowarzyszenia Aktywny Senior, którego główną misją jest zintegrowanie sąsiadów z rejonu Młyńca, zwłaszcza tych na emeryturze.

- Zachęcamy sąsiadów, by włączyli się w lokalne życie. Nasz przekaz jest taki, że (nie umniejszając roli rodzin) dla seniora to sąsiad jest najważniejszy, bo jest najbliżej, by pomóc, by porozmawiać i razem spędzić czas - mówi Małgorzata Czupryńska z zarządu Stowarzyszenia Aktywny Senior. - Mieszkam na Zaspie od ponad 20 lat, na emeryturę przeszłam niedawno. Kiedy pracowałam, nie miałam czasu na poznawanie sąsiadów, teraz poznaję ich coraz więcej. Zachęcam tych, których jeszcze nie znam, by przyłączyli się do Stowarzyszenia i razem z nami spędzali czas. 

 

Pogoda była w kratkę, ale chętnych do udziału nie brakowało
Pogoda była w kratkę, ale chętnych do udziału nie brakowało
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Seniorzy ze stowarzyszenia spotykają się w każdy czwartek (w godz. 12-14) w sali nr 3 Domu Kultury Młyniec przy ul. Pilotów 3 (placówka użycza stowarzyszeniu przestrzeni do działania, wypożyczyła też grilla na potrzebę pikniku). Póki co, utworzono dwie sekcje: rękodzieła oraz artystyczną (skupia poetów i fanów sztuki scenicznej). Jeden z uczestników spotkań regularnie przygotowuje różnorodne prezentacje multimedialne (na temat ciekawych miejsc, czy historii). Zapraszani są także eksperci od spraw zdrowotnych. 

 

Jesienią zaplanowano dwie wycieczki:

- 19 września do Fromborka

- 10 października na grzybobranie.

 

Przejazd autokarem na obie wyprawy ufundowała rada osiedla Młyniec. Są jeszcze wolne miejsca.

Jak zaznacza Małgorzata Czupryńska, tworzą się także “podgrupy” wśród uczestników czwartkowych spotkań: jedni chodzą do opery i teatru, inni do kina, jest też grupa uprawiająca nordic walking.

- Spotkania czwartkowe otwarte są dla wszystkich chętnych, serdecznie zapraszamy - mówi Małgorzata Czupryńska.

 

Pomocy w organizacji pikniku udzieliła Spółdzielnia Mieszkaniowa Młyniec. Wydarzenie było jednym z działań w ramach projektu “Sąsiedzka pobudka” Stowarzyszenia Aktywny Senior, realizowanego z dofinansowaniem Funduszu Senioralnego Miasta Gdańska.

 

Więcej o tym i innych projektach z funduszowymi grantami pisaliśmy tutaj.