• Start
  • Wiadomości
  • Zakład Utylizacyjny. Modernizowana sortownia coraz bardziej wydajna

Zakład Utylizacyjny. Modernizowana sortownia coraz bardziej wydajna

Trwa modernizacja sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku. Najnowsze zmiany? Sortownia została wyposażona w specjalistyczne separatory, które automatycznie skanują rodzaj odpadu i dzielą je w osobną linię technologiczną, aby poddać je następnemu procesowi. Postęp prac w unowocześnianej sortowni można prześledzić na filmie zamieszczonym na profilu FB Zakładu Utylizacyjnego.
( Publikacja: 17.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sortownia śmieci
Modernizację sortowni zaplanowano na cztery etapy. Jej cel to znaczny wzrost ilości surowców, które zostaną przekazane do powtórnego przetworzenia i większa automatyzacja procesu ich odzysku
fot. Mat. prasowe ZUT

Redukcja odorów zadaniem dla nowego prezesa Zakładu Utylizacyjnego

Modernizacja sortowni ZU. Automatyczne dzielenie surowców 

Jacek Wojda-Gburek, kierownik Działu Sortowania Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku opowiada w filmie o tym, co obecnie w modernizacji najistotniejsze, czyli o automatycznym dzieleniu wieloopakowaniowych surowców wtórnych z odpadów komunalnych resztkowych i tych zbieranych selektywnie. Zainteresowani dowiedzą się też więcej o sposobie działania nowych separatorów i rodzajach odpadów, które będą wyodrębniane. 

Co się zmieniło do tej pory?

- Zmienił się system zbiórki odpadów na pięciopojemnikowy - tłumaczy Jacek Wojda-Gburek. - Linia, którą obecnie używaliśmy, miała już ponad dziesięć lat i nie była dostosowana do strumieni, które obecnie są kierowane do naszego zakładu. Separator to urządzenie, które w sposób automatyczny skanuje rodzaj danego odpadu kierowanego na przenośniku zainstalowanym pod tym skanerem i następnie wydziela odpady w oddzielną linię technologiczną aby poddać je następnemu procesowi. 

Separator składa się z trzech elementów: przenośnika przyspieszającego, skanera oraz komory separacyjnej, która rozdziela te elementy. 

Separator. Jakie opakowania będą wyodrębniane?

- Będziemy wyodrębniać opakowania z polipropylenu, polisturenu, opakowania PET, z których są toczone tacki, będą też opakowania tetrapak - dodaje kierownik Działu Sortowania ZU. - Będziemy wydzielać również opakowania chemii gospodarczej oraz folie PET, PE i papier jako papier resztkowy z odpadów resztkowych. Po recyklingu należy rozdzielić te elementy na poszczególne rodzaje. Będziemy mieli zainstalowane 22 separatory optyczne dla frakcji 2D i frakcji 3D (frakcja 2D to np. folie i papier, 3D to m.in. butelki - red.). Te surowce, których jest objętościowo najwięcej w naszych odpadach, będą dwustopniowo wydzielane, aby czystość w końcowej fazie sortowania była jak najwyższa.  

Główne cele modernizacji sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku to znaczny wzrost masy odzyskiwanych surowców, które zostaną przekazane do powtórnego przetworzenia oraz większa automatyzacja procesu ich odzysku.

Zobacz Gdańsk z innej perspektywy. Zajrzyj do punktów widokowych

Modernizację sortowni zaplanowano na cztery etapy. W drugim etapie prac wykonano m.in. tzw. strefę sortowania odpadów 2D (czyli płaskich, takich jak papier czy folia), wyposażoną m.in. w pełni zautomatyzowane, działające na podczerwień separatory opto-pneumatyczne, połączone systemem przenośników. Zamontowano również automatyczne przenośniki bunkrowe, które bez udziału dodatkowego sprzętu będą kierowały wysortowane, przeznaczone do recyklingu surowce do pras belujących. Zamontowano nową  stacji kompresorów o mocy ok 550 kW, która będzie jednocześnie zasilać sprężonym powietrzem wszystkie 23 separatory opto-pneumatyczne.