• Start
  • Wiadomości
  • Zakład Kulturalny zaprasza na spotkania z teatrem tańca: pięć spektakli, ciekawe wydarzenia

Zakład Kulturalny zaprasza na spotkania z teatrem tańca: pięć spektakli, ciekawe rozmowy

Na rodzime produkcje, gościnne spektakle i debaty zaprasza Stowarzyszenie Córy Kultury i mieszczący się na Przymorzu niezależny dom kultury - Zakład Kulturalny. Pierwsze wydarzenie w siedzibie w ramach cyklu „Przymorze REP” odbędzie się we wtorek, 14 czerwca. Kolejne już 25 czerwca. Na następne poczekamy do jesieni.
13.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszym wydarzeniem w ramach projektu Przymorze Rep (Repertuar sceny Zakładu Kulturalnego) będzie spektakl zespołu Hertz Haus pt. „Unbody”
Pierwszym wydarzeniem w ramach projektu Przymorze Rep (Repertuar sceny Zakładu Kulturalnego) będzie spektakl zespołu Hertz Haus pt. „Unbody”
fot. Anna Zglenicka

Teatr tańca dla każdego

- „Przymorze REP” to projekt, który zakłada stworzenie stałego repertuaru na scenie siedziby Zakładu Kulturalnego. Chcemy dzięki niemu wypromować i rozpowszechnić teatr tańca na wysokim poziomie technicznym i artystycznym, w środowisku lokalnym, przygotować widzów do świadomego odbioru i oswajać - mówi Magdalena Kowala ze Stowarzyszenia Córy Kultury. - Dlatego oprócz spektakli zaplanowaliśmy debaty po każdym pokazie, które, mamy nadzieję, pokażą publiczność, że nie trzeba się obawiać niezrozumienia teatru tańca, i że wszystkie interpretacje i każdy odbiór są dobre.

Dwa spektakle zaplanowano na czerwiec: 14 i 25, dwa kolejne na jesień - na 2 października i 26 listopada, a finałowy na grudzień. 

Na początek rodzima produkcja

Projekt, we wtorek, 14 czerwca, zainauguruje spektakl „Unbody” teatru Hertz Haus, który zrealizowano w ramach projektu rezydencja/premiera w ramach 12. Gdańskiego Festiwalu Tańca. Motywacją do jego stworzenia, jak tłumaczą twórczynie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka, był niepokój spowodowany zbytnim przekonaniem o stałości formy ludzkiego ciała i jej jedynej prawidłowości. 

- Spektakl jest studium ciała, rozłożeniem go na czynniki, dekonstrukcją i sprawdzeniem co ta zmiana daje; uzyskaniem pełnego obrazu tkanek człowieka poprzez zmianę perspektyw: od nieświadomej, codziennej obecności ciała w jego okrojonej funkcjonalności - widzialnego i niezauważalnego i zautomatyzowanego zarazem, poprzez otwarcie wszelkich jego wymiarów, ku zmysłowej dotykalności. Puzzle cielesne na 1000+ sztuk; plastelina członków; quiz na inteligencję ciała - opisuje zespół.

W spektaklu występują: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Współpraca artystyczna: Artur Bieńkowski
W spektaklu występują: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Współpraca artystyczna: Artur Bieńkowski
fot. Anna Zglenicka

Hertz Haus to zespół założony w 2018 roku. Cztery tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, fizycznego, a także z improwizacji i działań performatywnych i dążą tym samym do stworzenia własnego języka ruchu. Obecną siedzibą zespołu jest Zakład Kulturalny w Gdańsku, założony przez jego właścicielkę, Natalię Murawską, który jest miejscem inicjatyw artystycznych z różnych dziedzin sztuki. W 2019 roku tancerki założyły stowarzyszenie Córy Kultury, którego misją jest przybliżanie myśli tanecznej wielu odbiorcom, tworzenie repertuaru oraz programu artystyczno-edukacyjnego.

Produkcje zespołu: „Her(t)z”, „102 i pół”, „Solo na 4 kaski i stracony czas”, „Unbody”, „Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony”, „My hopelessness” (zakwalifikowana do międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest 2021), „Mirroring”.

Spektakl „Unbody” zobaczymy w Zakładzie Kulturalnym (al. Rzeczypospolitej 8), o godzinie 19. Bilety: 35 zł normalny, 25 zł uczniowie Zakładu Kulturalnego. Oferta specjalna: WEŹ MNIE DO TEATRU - zaproś dwie osoby na spektakl, a bilet grupowy (3-osobowy) otrzymasz w cenie 70 zł. Możliwość zakupu biletu na miejscu lub online na ekobilet

Spektakle gościnne i premiery

25 czerwca w Zakładzie Kulturalnym ze swoim tanecznym solo zatytułowanym „Café Müller”  wystąpi Dominik Więcek. Natomiast 2 października scenę przejmie duet choreografa Macieja Kuźmińskiego „Horyzont zdarzeń”, w wykonaniu Moniki Witkowskiej i Omara Karabuluta. 26 listopada ze spektaklem „Solo na 4 kaski i stracony czas” w reżyserii Anny Piotrowskiej wystąpi zespół Hertz Haus. Cykl zakończy grudniowy pokaz najnowszej produkcji Hertz Haus.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej