• Start
  • Wiadomości
  • Zakład Kulturalny zaprasza na spotkania z teatrem tańca: pięć spektakli, ciekawe wydarzenia

Zakład Kulturalny zaprasza na spotkania z teatrem tańca: pięć spektakli, ciekawe rozmowy

Na rodzime produkcje, gościnne spektakle i debaty zaprasza Stowarzyszenie Córy Kultury i mieszczący się na Przymorzu niezależny dom kultury - Zakład Kulturalny. Pierwsze wydarzenie w siedzibie w ramach cyklu „Przymorze REP” odbędzie się we wtorek, 14 czerwca. Kolejne już 25 czerwca. Na następne poczekamy do jesieni.
( Publikacja: 13.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszym wydarzeniem w ramach projektu Przymorze Rep (Repertuar sceny Zakładu Kulturalnego) będzie spektakl zespołu Hertz Haus pt. „Unbody”
Pierwszym wydarzeniem w ramach projektu Przymorze Rep (Repertuar sceny Zakładu Kulturalnego) będzie spektakl zespołu Hertz Haus pt. „Unbody”
fot. Anna Zglenicka

Teatr tańca dla każdego

- „Przymorze REP” to projekt, który zakłada stworzenie stałego repertuaru na scenie siedziby Zakładu Kulturalnego. Chcemy dzięki niemu wypromować i rozpowszechnić teatr tańca na wysokim poziomie technicznym i artystycznym, w środowisku lokalnym, przygotować widzów do świadomego odbioru i oswajać - mówi Magdalena Kowala ze Stowarzyszenia Córy Kultury. - Dlatego oprócz spektakli zaplanowaliśmy debaty po każdym pokazie, które, mamy nadzieję, pokażą publiczność, że nie trzeba się obawiać niezrozumienia teatru tańca, i że wszystkie interpretacje i każdy odbiór są dobre.

Dwa spektakle zaplanowano na czerwiec: 14 i 25, dwa kolejne na jesień - na 2 października i 26 listopada, a finałowy na grudzień. 

Na początek rodzima produkcja

Projekt, we wtorek, 14 czerwca, zainauguruje spektakl „Unbody” teatru Hertz Haus, który zrealizowano w ramach projektu rezydencja/premiera w ramach 12. Gdańskiego Festiwalu Tańca. Motywacją do jego stworzenia, jak tłumaczą twórczynie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka, był niepokój spowodowany zbytnim przekonaniem o stałości formy ludzkiego ciała i jej jedynej prawidłowości. 

- Spektakl jest studium ciała, rozłożeniem go na czynniki, dekonstrukcją i sprawdzeniem co ta zmiana daje; uzyskaniem pełnego obrazu tkanek człowieka poprzez zmianę perspektyw: od nieświadomej, codziennej obecności ciała w jego okrojonej funkcjonalności - widzialnego i niezauważalnego i zautomatyzowanego zarazem, poprzez otwarcie wszelkich jego wymiarów, ku zmysłowej dotykalności. Puzzle cielesne na 1000+ sztuk; plastelina członków; quiz na inteligencję ciała - opisuje zespół.

W spektaklu występują: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Współpraca artystyczna: Artur Bieńkowski
W spektaklu występują: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Współpraca artystyczna: Artur Bieńkowski
fot. Anna Zglenicka

Hertz Haus to zespół założony w 2018 roku. Cztery tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, fizycznego, a także z improwizacji i działań performatywnych i dążą tym samym do stworzenia własnego języka ruchu. Obecną siedzibą zespołu jest Zakład Kulturalny w Gdańsku, założony przez jego właścicielkę, Natalię Murawską, który jest miejscem inicjatyw artystycznych z różnych dziedzin sztuki. W 2019 roku tancerki założyły stowarzyszenie Córy Kultury, którego misją jest przybliżanie myśli tanecznej wielu odbiorcom, tworzenie repertuaru oraz programu artystyczno-edukacyjnego.

Produkcje zespołu: „Her(t)z”, „102 i pół”, „Solo na 4 kaski i stracony czas”, „Unbody”, „Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony”, „My hopelessness” (zakwalifikowana do międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest 2021), „Mirroring”.

Spektakl „Unbody” zobaczymy w Zakładzie Kulturalnym (al. Rzeczypospolitej 8), o godzinie 19. Bilety: 35 zł normalny, 25 zł uczniowie Zakładu Kulturalnego. Oferta specjalna: WEŹ MNIE DO TEATRU - zaproś dwie osoby na spektakl, a bilet grupowy (3-osobowy) otrzymasz w cenie 70 zł. Możliwość zakupu biletu na miejscu lub online na ekobilet

Spektakle gościnne i premiery

25 czerwca w Zakładzie Kulturalnym ze swoim tanecznym solo zatytułowanym „Café Müller”  wystąpi Dominik Więcek. Natomiast 2 października scenę przejmie duet choreografa Macieja Kuźmińskiego „Horyzont zdarzeń”, w wykonaniu Moniki Witkowskiej i Omara Karabuluta. 26 listopada ze spektaklem „Solo na 4 kaski i stracony czas” w reżyserii Anny Piotrowskiej wystąpi zespół Hertz Haus. Cykl zakończy grudniowy pokaz najnowszej produkcji Hertz Haus.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.