• Start
  • Wiadomości
  • Żabianka. Dojazd na imprezy w Ergo Arenie najlepiej komunikacją miejską. Hala wkrótce ruszy z kampanią

Żabianka. Dojazd na imprezy w Ergo Arenie najlepiej komunikacją miejską. Hala wkrótce ruszy z kampanią

Pod hasłem: "#DobryDojazd" operator hali na granicy Gdańska i Sopotu zachęcać będzie uczestników kolejnych imprez do korzystania z autobusów i tramwajów, a także pociągów SKM. Przed każdą imprezą masową na ulicach sąsiadujących z Ergo Areną, pojawią się zwiększone patrole policji i Straży Miejskiej. To m.in. efekt ustaleń pomiędzy przedstawicielami hali, Radą Dzielnicy Żabianka-Wejhera-Tysiąclecia-Jelitkowo i władzami Gdańska.
( 03.11.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ergo Arena znajduje się w sąsiedztwie intensywnej zabudowy mieszkaniowej na Żabiance
Ergo Arena znajduje się w sąsiedztwie intensywnej zabudowy mieszkaniowej na Żabiance
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Powrót masowych imprez po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi sprawił, że wiele osób zapomniało o dobrych nawykach dojazdu do hali widowiskowo-sportowej. Kierowcy, udający się na imprezę zorganizowaną pod koniec września br. w Ergo Arenie, nie uszanowali obowiązujących w okolicy zakazów. Część z nich wjechała na teren pobliskich osiedli, zajmując miejsca należące na co dzień do mieszkających tam osób. Nie brakowało też kierowców, którzy pozostawili swoje auta na trawnikach czy chodnikach blokując przejście pieszym.

Sytuacja ta wywołała protesty mieszkańców Żabianki. Zareagowała też Rada Dzielnicy. Obojętni nie pozostali przedstawiciele Ergo Areny i władze Gdańska.

Jeszcze w październiku zorganizowano spotkanie, w którym uczestniczył zastępca prezydent Piotr Borawski, zarząd hali, a także przedstawiciele Urzędu Miejskiego odpowiedzialni za zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa.

Na efekty mieszkańcy długo nie czekali. Podczas kolejnych imprez w Ergo Arenie, które odbyły się w październiku, o porządek w okolicy dbali policjanci z Gdańska i Sopotu, a także Straż Miejska.

 

Przedstawiciele hali przygotowują się obecnie do kampanii, która wystartuje w listopadzie br. pod hasłem: "#DobryDojazd". W jej ramach operator hali będzie zachęcał, i przypominał, że do Ergo Areny można i warto dotrzeć różnymi środkami transportu, nie tylko samochodem. Obiekt znajduje się bowiem w dobrze skomunikowanym miejscu.

- Warto postawić na komfortowy i ekologiczny transport. Lokalizacja Ergo Areny pozwala na #DobryDojazd pociągiem SKM, autobusem i tramwajem ZTM oraz trolejbusem ZKM. Wokół hali funkcjonuje też oświetlony i monitorowany parking rowerowy dla blisko 90 rowerów - wylicza Aleksandra Samborska, manager ds. komunikacji i PR w Ergo Arenie. - Już dzisiaj apelujemy do kierowców o nieparkowanie na terenach osiedli wokół hali. Wjazdy na osiedla i parkingi do dyspozycji mieszkańców są odpowiednio oznakowane i zakazują wjazdu pojazdom, które nie mają odpowiednich identyfikatorów i uprawnień - dodaje.

Przypominamy, że na czas imprez w gdańsko - sopockiej hali dla kierowców przygotowywane są trzy przestrzenie: parking wzdłuż ulicy Łokietka dla ok. 300 samochodów, parking tuż przy obiekcie dla około 700 samochodów oraz bezpłatny parking wzdłuż ulicy Pomorskiej na około 200 samochodów - czas dojścia z niego do hali to około 15 minut.

- Podczas październikowych imprez w hali ponownie poszliśmy w teren, by sprawdzić sytuację na terenie naszej dzielnicy. Na tę chwilę muszę przyznać, że wdrożono wszystkie elementy, które zostały ustalone podczas naszego spotkania z władzami Miasta i hali. Mimo to, my i tak będziemy dalej przyglądać się tej sytuacji - zaznacza Anna Wiśniewska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Żabianka-Wejhera-Tysiąclecia-Jelitkowo. - Problem z dojazdem do hali jest od lat, ale pod koniec września, podczas tej pamiętnej już imprezy, nastąpiła jakaś kumulacja tego wszystkiego. Wydaje mi się, że rzeczywiście lockdown sprawił, iż ludzie zapomnieli, jaka jest sytuacja wokół Ergo Areny, a miejsc parkingowych nie jest tu za dużo. Cały czas jesteśmy też w kontakcie z dyrektorem Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jeżeli coś się działo, były jakieś niedociągnięcia podczas tych ostatnich dwóch imprez, zgłaszaliśmy to do niego, i reakcja była niemal natychmiastowa. Póki co, nie ma potrzeby kolejnych spotkań z Miastem czy halą - dodaje.

 

Innym problemem, który pojawia się także przy okazji nadmiernej liczby samochodów jadących w kierunku Ergo Areny, to zakorkowane ulice w Gdańsku i Sopocie, m.in. ul. Gospody. Dzieje się tak, gdyż przy wjeździe na parking przy samej hali pobierane są opłaty od kierowców. Każda taka transakcja nie trwa długo, ale i tak wydłuża to czas wjazdu na teren parkingu. W najbliższych miesiącach ta kwestia powinna ulec poprawie. Przedstawiciele Ergo Areny szykują się do wprowadzenia nowego systemu parkingowego, dzięki któremu te opłaty nie będą pobierane na wjeździe, a kierowcy będą mogli swobodnie wjechać na parking i dopiero wtedy uiścić opłatę. Realizacja nowego systemu planowana jest w ostatnim kwartale bieżącego roku.