• Start
  • Wiadomości
  • Za dwa tygodnie rusza ryneczek na Oruni. Na Kokoszkach rozkręca się z kolei Zielony Kram

Za dwa tygodnie rusza ryneczek na Oruni. Na Kokoszkach rozkręca się z kolei Zielony Kram

Sezon na świeże lokalne owoce i warzywa, a także przygotowywanie z nich przetworów, trwa w najlepsze. Ta informacja powinna więc ucieszyć mieszkańców szczególnie takich dzielnic, jak Orunia-św. Wojciech-Lipce, Chełm czy Orunia Górna-Gdańsk Południe. Już 12 i 13 sierpnia będą mogli zaopatrzyć się w produkty prosto od rolników w centrum Oruni, przy ul. Gościnnej.
02.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Świeże owoce i warzywa na Oruni będzie można kupić już 12 i 13 sierpnia
Świeże owoce i warzywa na Oruni będzie można kupić już 12 i 13 sierpnia (zdjęcie ilustracyjne, wykonane przy gdańskiej Hali Targowej)
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta Gdańska radni przyjęli uchwałę w sprawie "wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników". Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie, a 25 lipca została ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Oznacza to, że jest ona prawomocna. Tym samym na Oruni będzie można zaopatrywać się w świeże owoce, warzywa i rolnicze przetwory, w każdy piątek i sobotę od godz. 6.00 do 15.00.

Lokalne targowisko będzie działać przy ul. Gościnnej

Przed laty przy ul. Gościnnej funkcjonowało już targowisko. Ryneczek powróci więc na swoje dawne miejsce. Miejsce dla handlujących wyznaczono na terenie zatoki postojowej, w bezpośrednim sąsiedztwie skwerku, przy którym stoi pomnik "Inki". To niedaleko kościoła. Jednocześnie może tu funkcjonować 10 punktów handlowych - taka decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa, ale i wygodą sprzedających oraz kupujących.

Plac i liczba stanowisk są określone, ale sposób zaaranżowania własnego kramu - już nie. Rolnicy mogą sprzedawać bezpośrednio z samochodów lub przyczep, a także ze stoisk typu ławy i stoliki, jak również bezpośrednio z kosza lub skrzyni. Będą musieli we własnym zakresie zadbać o sprawne wagi do odmierzania produktów. Na miejscu będzie można kupić na pewno świeże warzywa i owoce, a także przetwory z nich, i produkty mleczne wytworzone w gospodarstwach rolnych. Rolnicy będą mogli handlować także rękodziełem.

To przy tym miejscu, przy ul. Gościnnej, na terenie zatoki postojowej, pojawią się lokalni rolnicy
Już niedługo, przy skwerze z pomnikiem Inki przy ul. Gościnnej, pojawią się lokalni rolnicy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Zainteresowani rolnicy wciąż mogą się zgłaszać

Osoby, które zdecydują się prowadzić sprzedaż w wyznaczonych miejscach na Oruni, nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udostępnieniem im tej przestrzeni. Zobowiązani są natomiast do przestrzegania zasad określonych w regulaminie, w tym przede wszystkim do utrzymania należytego porządku i prowadzenia działalności w zgodzie z powszechnie obowiązującymi przepisami. Wszyscy zainteresowani prowadzeniem sprzedaży w określonych dniach i w wyznaczonym miejscu, powinni zgłosić się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, aby uzyskać wszelkie uzgodnienia uprawniające do nieodpłatnego zajęcia miejsca handlowego.

Co ważne, obowiązuje kolejność zgłoszeń, więc komu nie uda się zarezerwować miejsca na wybrany dzień, będzie mógł próbować ponownie w innym terminie.

Wniosek o wydanie uzgodnienia można pobrać elektronicznie ze strony internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni lub w Dziale Użytkowania Przestrzeni Publicznej GZDiZ, przy ul. Partyzantów 36, tel. 58 558 9536.

Ryneczek na Oruni to pilotaż

Wyznaczenie miejsca dla handlu to realizacja przez Miasto obowiązku ustawowego, który wprowadzono jesienią 2021 r.

Targowisko na Oruni traktowane jest także jako rozwiązanie pilotażowe. Kontrolowane więc będzie, czy wszystko działa jak należy, a w razie potrzeby, wprowadzane będą ewentualne zmiany. Warto również przypomnieć, że teren dawnego Rynku Oruńskiego przejdzie w najbliższych latach rewitalizację.

Nieprzypadkowo wybrano akurat lokalizację na Oruni. To w tej dzielnicy, i jej sąsiedztwie, żyje i pracuje bardzo dużo lokalnych rolników. Niewykluczone, że w przyszłości Miasto wyznaczy więcej lokalizacji na taką działalność, w innych częściach Gdańska.

Świeże warzywa prosto od producentów. Na Kokoszkach w tym tygodniu rusza Zielony Kram

Zielony Kram raz w miesiącu na Kokoszkach

Za obwodnicą z kolei pani Maria Weber ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki organizuje od dwóch miesięcy Zielony Kram, który skupia się przede wszystkim na lokalnych działkowiczach, a także okolicznych rolnikach. Wspiera ją w działaniach miejski radny z klubu KO, Karol Ważny. Ten rynek organizowany jest co miesiąc, póki co - do października.

- Nasza inicjatywa powoli się rozkręca. Przed miesiącem było jeszcze dość zimno, więc lokalni rolnicy nie mieli wówczas zbyt dużo towaru, a hurtowników tutaj nie chcemy. W minioną sobotę było u nas dwóch rolników, z czego jeden z Kokoszek, a drugi z okolic Gdańska. Pojawiła się też nasza mieszkanka, ale pochodząca z gór, która przygotowała na tę okazję świeże oscypki - wylicza pani Maria Weber. - Wszystko było świeżutkie, zbierane z rana bądź wieczorem poprzedniego dnia. Mieszkańcy mogli zaopatrzyć się w różnego gatunku ziemniaki, a także ogórki i koper do kiszenia, buraki, fasolkę szparagową i czosnek. W przyszłym miesiącu, zgodnie z zapowiedziami rolników, będą pomidory, a więc bardzo lokalne i sezonowe.

Na Zielony Kram przy ul. Azaliowej zapraszani są wyłącznie okoliczni wytwórcy
Na Zielony Kram przy ul. Azaliowej zapraszani są wyłącznie okoliczni wytwórcy
Fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki

Zielony Kram na Kokoszkach ma charakter, póki co, bardzo kameralny. Podczas dwóch edycji wystawiano za każdym razem tylko kilka stoisk.

Maria Weber zapewnia, że zainteresowanie tą inicjatywą wśród okolicznych mieszkańców jest, ale trzeba ją konsekwentnie rozwijać.

- Może zwiększymy częstotliwość, bo raz w miesiącu to dość rzadko. Niewykluczone, że zmienimy też dni handlowe, bo w soboty działają rynki w innych częściach Gdańska, przez co konkurencja jest duża - rolnicy wybierają bowiem dotychczasowe lokalizacje - zdradza pani Maria.

27 sierpnia zaplanowano kolejną odsłonę Zielonego Kramu w Kokoszkach. Tradycyjnie odbędzie się on na terenie przy parkingu szkoły podstawowej przy ul. Azaliowej.

W Kokoszkach stawiają na lokalność. Podczas Zielonego Kramu można się też zaopatrzyć w świeże wypieki i wyroby garmażeryjne
W Kokoszkach stawiają na lokalność. Podczas Zielonego Kramu można się też zaopatrzyć w świeże wypieki i wyroby garmażeryjne
Fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka