Scena główna i widownia na ok. 1000 miejsc siedzących znajdzie się na dziedzińcu przed Gmachem Głównym PG w specjalnym namiocie. Drugim miejscem koncertów będzie Klub Kwadratowa, gdzie zmieści się 300 osób.
Na obu scenach od czwartku 7 lipca do niedzieli 10 lipca wystąpi ok. 250 wykonawców.
Udział w koncertach 50. "Bazuny" jest nieodpłatny.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej. W przygotowaniu wydarzenia uczestniczą też Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY - inicjator i pierwszy organizator „Bazuny” oraz Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno- Artystyczne Bazuna.
Konkurs na przebój 50-lecia "Bazuny"
Z okazji jubileuszu przeglądu "Bazuna" zorganizowany został konkurs, który ma wyłonić piosenkę-przebój 50-lecia oraz „złotą pięćdziesiątkę” czyli piosenki, które przetrwały próbę czasu, najbardziej zapadły w pamięć i są śpiewane do dziś. Do końca czerwca trwało głosowanie internetowe na 200 utworów, z których połowa przeszła do rundy finałowej.
Zakończenie głosowania odbędzie się podczas koncertu „Na mnie już pora" w niedzielę 10 lipca. Ogłoszona zostanie wówczas piosenka 50-lecia Przeglądu "Bazuna" oraz wyniki plebiscytu.
Patronat honorowy na 50. edycją "Bazuny" objęła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Wszystkie informacje o festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Bazuny.
Jakie były początki "Bazuny"?
- "Bazuna" powstała spontanicznie w gronie studentów Politechniki Gdańskiej. Myśmy chodzili wtedy na rajdy piesze w Bieszczady i Tatry, gdzie śpiewaliśmy piosenki przy dźwiękach gitary. Ale także po Kaszubach się chodziło. Atmosfera była wtedy taka, że jak w piątek po południu kończyły się zajęcia, to braliśmy plecaki i ruszaliśmy poza miasto różnymi szlakami turystycznymi. I powstał pomysł, aby zebrać się w jednym miejscu i zaprezentować publiczności ten zestaw piosenek z naszych wycieczek i wspólnie je zaśpiewać - opowiada Janusz Wikowski, wówczas student PG, dziennikarz pisma "Politechnik", a dziś członek komitetu organizacyjnego 50. edycji imprezy.
Początki "Bazuny" sięgają listopada 1971 r. Przegląd został zorganizowany w sali teatralnej Klubu Studentów Wybrzeża "Żak" przy ul. Wały Jagiellońskie, dzisiejszej siedzibie Rady Miasta Gdańska. Ta impreza miała jeszcze gdański, dość kameralny charakter.
Na "Bazunie" '71 została wykorzystana scenografia przygotowana na odbywający się parę dni wcześniej spektakl eksperymentalnego teatru z Nowego Jorku. Część sali teatralnej "Żaka" była zabudowana rusztowaniami, na środku ustawiono niewielkie podium, gdzie występowali śpiewacy.
Już po roku "Bazuna" nabrała skrzydeł
Rok później, druga edycja "Bazuny" także odbyła się w Klubie Studentów "Żak". Impreza nabrała już wtedy charakteru ogólnopolskiego i konkursowego.
- Przegląd tym samym przeobraził się ze spotkania przyjaciół i znajomych w otwartą imprezę dla tych, którzy lubią piosenkę turystyczną, łagodną i poetycką - wspomina Janusz Wikowski.
Podczas II edycji "Bazuny" zainteresowanie wydarzeniem przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów. Sala Teatralna "Żaka" była już pełna, a przed budynkiem kłębił się tłum, oceniany na 500 osób. Próbowano sforsować "Żaka" i wejść od strony parkingu. W końcu wyłamane zostały główne drzwi wejściowe zablokowane stalową sztabą, na sali podczas koncertu było ok. 900 osób (na 300 miejsc).
W 1973 r. "Bazuna" nie mogła się już odbyć w "Żaku". Właściciele obiektu obawiali się, czy stropy zabytkowego pałacu z 1901 r. wytrzymają obciążenie tłumem widzów. Sprzeciw wniosła też straż pożarna. Miłośnicy piosenki turystycznej przenieśli się więc do auli Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego. Ta szkoła przyjęła uczestników "Bazuny" także rok później.
Apogeum sławy festiwalu to 1974 r.
W 1974 r. "Bazuna" osiągnęła szczyt swojej popularności, nie tylko w kręgach turystów. Udział w przeglądzie stał się elementem “dobrego tonu”, każdy chciał się na "Bazunie" pokazać. Wszystkich koncertów "Bazuny" ’74 wysłuchało w sumie ok. czterech tysięcy osób. Chętnych do wejścia było więcej – "bramkarze" skonfiskowali jednak dużo fałszywych wejściówek. Próbowano różnych sposobów: wejścia przez piwnice lub okno. Najbardziej pomysłowa była jednak grupa studentów, która okryta pomalowanym prześcieradłem, jako wielka gąsienica, weszła na jeden karnet.
W 1975 r. "Bazuna" po raz pierwszy wyprowadzona została w plener. Koncerty odbyły się w Mikoszewie, Stegnie oraz w nieistniejącej już hali Stoczni Gdańskiej.
"Bazuna" gościła m.in. w pałacach i na zamkach
Kolejne lata "Bazuny" to dalsza "wędrówka" w teren. Rok 1977 rozpoczął okres zamkowo-pałacowy w historii przeglądu - "Bazuna" zawitała na zamek pokrzyżacki w Gniewie. W następnych edycjach uczestnicy festiwalu słuchali piosenki turystycznej we wnętrzach pałacu w Rzucewie, na zamkach w Malborku, Kwidzynie, Człuchowie oraz Szymbarku k. Iławy.
W latach 80. ub. wieku Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej wrócił do Trójmiasta. XI edycja "Bazuny" w 1981 r. odbyła się w Sopocie w Teatrze Letnim oraz na molo. Kilka razy, w dekadzie lat 80. festiwal zorganizowano też na Kaszubach: Gołuniu oraz we Wdzydzach Kiszewskich.
W 1990 r. "Bazuna" znalazła kolejną, nową lokalizację tj. Harcerską Bazę Obozową Cedron w Wejherowie. Do miasta założonego przez Jakuba Wejhera festiwal wracał jeszcze kilka razy.
Przez 50 lat na mapie miejsc, gdzie odbywała się "Bazuna" była też m.in. Gdynia, Grodzisko "Owidz" k. Starogardu Gdańskiego, Elbląg, "Koliba" w Sopocie, Lubań k. Kościerzyny, Przywidz, Sulęczyno, Tczew, Wyspa Sobieszewska oraz oczywiście gościnne progi Alma Mater organizatorów imprezy, czyli Politechnika Gdańska.
- 11:00 Koncert wybranych laureatów konkursów 2020, 2021, 2022
prowadzenie: Janina Woszczyńska
- 17:00 Koncert "W piosence słowo skrzydlate", prowadzenie: Marzena Nowakowska, w trakcie koncertu o godz. 19:00 otwarcie 50. "Bazuny" przez rektora PG prof. Krzysztofa Wilde.
- 11:00 – 15:00 Koncert
- 16:00 Koncert "Kto z nami pójdzie przez świat"
prowadzenie: Łukasz Nowak
- 10:30 – 13:00 Koncert "Śpiewajmy razem – nasz wspólny z harcerzami rajdowy szlak"
- 19:00 Koncert "Pieśń naszego życia"
- 14:00 – 17:30 Koncert
- 11:00 – 13:00 Koncert "Melodia studenckich wędrówek"
- 19:00 Koncert "Na mnie już pora - życzenia na nasze dobre dni"
Niedziela, 10 lipca, Akademicki Klub Politechniki Gdańskiej Klub Kwadratowa
- 14:00 – 17:30 Koncert
podczas pisania artykułu korzystałem z materiałów dostępnych na stronie internetowej Bazuna 2022