• Start
  • Wiadomości
  • Z Gdańska do Pekinu po olimpijskie medale - trzymajmy kciuki za nasze olimpijki!

Z Gdańska do Pekinu po olimpijskie medale - trzymajmy kciuki za nasze olimpijki!

Nikola Mazur i Kamila Stromowska, reprezentantki Polski w short tracku, tuż przed wyjazdem na zimowe igrzyska olimpijskie spotkały się z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Łyżwiarki szybkie, trenujące na co dzień w Stoczniowcu Gdańsk, w Pekinie wystartują m.in. w sztafecie.
( Publikacja: 24.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przed wyjazdem na Olimpiadę do Pekinu, od prawej: olimpijka Nikola Mazur, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, olimpijka Kamila Stormowska oraz Adam Korol dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu
Przed wyjazdem na Olimpiadę do Pekinu, od prawej: olimpijka Nikola Mazur, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, olimpijka Kamila Stormowska oraz Adam Korol dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nikola Mazur jest zawodniczką klubu Stoczniowiec Gdańsk. Dwukrotnie zajęła ósme miejsce na mistrzostwach świata w Dordrechcie (Holandia) w 2021 roku – w biegach na 500 i 1000 metrów. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski i studentką ekonomii na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Na igrzyskach w Pekinie wystartuje w wyścigach na 500 metrów i w sztafecie.

Kamila Stormowska jest zawodniczką klubu Stoczniowiec Gdańsk. Złotą i srebrną medalistką zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy (2017). Jest także wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, a w 2020 w Dordrechcie po raz pierwszy stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, zajmując w biegu na 500 metrów trzecie miejsce. Na igrzyskach wystartuje w wyścigach na 1000 metrów, 1500 metrów, w sztafecie i sztafecie mieszanej.

- Niezależnie od tego, co się wydarzy w Pekinie, już sam wyjazd na igrzyska to jest wielkie wyróżnienie i naprawdę jestem z Was bardzo dumna. Trzymam kciuki i bardzo się cieszę, że będziecie reprezentować nasze miasto – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas spotkania z olimpijkami, które odbyło się w poniedziałek, 24 stycznia.

Od lewej: Kamila Stormowska i Nikola Mazur
Od lewej: Kamila Stormowska i Nikola Mazur
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W drodze po medal

Polska sztafeta żeńska w łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim, tzw. short tracku, na igrzyska olimpijskie zakwalifikowała się po raz pierwszy w historii. Mazur i Stormowska, wspólnie z Natalią i Patrycją Maliszewskimi, dokonały tego podczas zawodów Pucharu Świata w listopadzie 2021 roku, na których zajęły siódme miejsce. W Pekinie wystartuje osiem sztafet, wystarczy zająć drugie miejsce w półfinale, by zakwalifikować się do finału.

Nikola Mazur i Kamila Stormowska są klubowymi ambasadorkami programu „Profis – sport bez uzależnień”, który GKS Stoczniowiec realizuje z Miastem Gdańsk (celem jest promocja zdrowego i aktywnego trybu życia wśród młodzieży). Łyżwiarki uczestniczą w projekcie Urzędu Miejskiego „Z Gdańska na Igrzyska Olimpijskie”, a Kamila Stormowska jest również stypendystką w programie realizowanym przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka.

oprac. IB