“Mogę mówić tylko o wojnie / Mogę mówić nie tylko o wojnie”. Wystawa ukraińskich artystów

Trwająca wojna w Ukrainie stała się przyczynkiem do zainicjowania przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia programu „emergency residency” dla kuratorek i kuratorów z Ukrainy. Korzystająca z niego Natalia Revko już przygotowała wystawę, której wernisaż odbędzie się w Łaźni 2, we wtorek, 19 kwietnia 2022 r., o godz. 18.
19.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grzegorz Kozera Pocztówka pokoju 1  - kolaż, papier
Grzegorz Kozera "Pocztówka pokoju 1" - kolaż, papier
fot. CSW Łaźni

- Ogłaszając program „emergency residency” nie wiedziałyśmy na czym dokładnie ta współpraca będzie polegać - mówi o programie rezydencji Aleksandra Książopolska z CSW Łaźnia. - Myślałyśmy, że może tyko udostępnimy gościom pokoje i bezpieczną przestrzeń, ale wszyscy są bardzo chętni do pracy, chcą coś robić. 

Natalia Revko, jedna z gościń w ramach „emergency residency”, wpadła na pomysł wystawy spontanicznie, gdy okazało się, że pojawiła się przestrzeń do jej realizacji. Tematyka - wystawa nosi tytuł “Mogę mówić tylko o wojnie / Mogę mówić nie tylko o wojnie” - jest bardzo aktualna, a jako pierwsze zgłosiły się artystki, które uciekały z Ukrainy tuż po rosyjskiej napaści. Revko poznała je już w Gdańsku.

- Wojna to jedyna rzecz, o której rozmawiamy, kiedy się spotykamy - przyznaje kuratorka. - Nawet jeśli wydaje się, że nie mówimy o niej wprost, to i tak o niej rozmawiamy. Wystawa będzie jeszcze jednym miejscem komunikowania o wojnie.

 Save Mariupol , praca Marii Dovhanuk
"Save Mariupol", praca Marii Dovhanuk
fot. CSW Łaźnia

Twórcy biorący udział w wystawie prezentują wobec wojny różne postawy, stosują różne techniki i metody twórcze. W siedzibie Łaźni w Nowym Porcie zobaczmy więc obrazy, grafiki, kolaże, fotografie, animacje video czy instalacje. W perspektywie też rzeźby. 

- Artyści reprezentują różne dyscypliny sztuki, również klasyczne, ale łączy ich wspólnotowość - mówi Księżopolska. - Przyznają, że temat wojny wciąż pojawia się w ich rozmowach, ale często brakuje im języka, słownictwa, by wyrazić to, co czują, by o niej mówić.

Praca Marii Dovhanuk
Praca Marii Dovhanuk
fot. CSW Łaźnia

Natalia Revko wraz z koordynatorką wystawy Aleksandrą Książopolską zadecydowały, że nie będą oceniały jakości prac. Najważniejszy przy doborze był dla nich kontekst.

- Wraz z tym wszystkim, co przynosi nam wojna, ingeruje ona także w naszą komunikację i relacje z ludźmi - tłumaczy Revko. - Czasami spotykamy tych, których być może nigdy nie spotkalibyśmy w czasie pokoju. Nie chodzi tu o zderzenie, ale o bycie razem przez dłuższy lub krótszy okres. Spotykamy się, aby znaleźć wspólną płaszczyznę w tym, co się dzieje, aby znaleźć coś, na czym możemy się oprzeć i iść naprzód. Przypadkowe spotkania stają się kluczowe. Wspólne przeżycia z czasów wojny w schronie przeciw bombowym, podczas ewakuacji, wolontariatu i wspólnego zamieszkania po przeniesieniu tworzą nowe więzi, które kształtują naszą przyszłość.

Praca Agnieszki Wołodźko
Praca Agnieszki Wołodźko
fot. CSW Łaźnia
Olga Lisowska
Olga Lisowska
CSW Łaźnia

Do współpracy zgłosiło się już ponad 10 twórców i twórczyń, również z Polski, ale lista wciąż jest otwarta, a kuratorki zachęcają, żeby do nich dołączyć. W założeniu, wystawa ma mieć charakter performatywny, będzie się do końca rozwijać, zmieniać. 
- Zależy nam na tym, żeby ekspozycja wciąż się powiększała, dlatego też ogłosiliśmy otwarty nabór dla artystek i artystów z Trójmiasta - dodaje Księżopolska.

- Proponuję, aby artyści przynosili prace na wystawę przez cały czas jej trwania i zapełniali przestrzeń galerii stopniowo, kiedy będą mieli czas, ochotę i siłę na reakcję - wyjaśnia Revko.

Praca Olgi Lisovskiej
Praca Olgi Lisovskiej
fot. CSW Łaźnia

Wystawa odbywa się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie ul. Strajku Dokerów 5.

Otwarcie: 19 kwietnia 2022, godz. 18. Wystawa potrwa do 8 maja 2022 r.

Kontakt do zgłoszeń dla artystów: 

  • Dla osób mówiących w języku ukraińskim: revko.natalya@gmail.com
  • Dla osób mówiących w języku polskim/angielskim: a.ksiezopolska@laznia.pl
Grzegorz Kozera Pocztówka pokoju 2  - kolaż, papier
Grzegorz Kozera "Pocztówka pokoju 2" - kolaż, papier
fot. CSW Łaźnia

Artystki i artyści, których udział został potwierdzony w projekcie:

  1. Olga Lisowska
  2. Mariia Dovganyk
  3. Solomiia Gorobiuk
  4. Nataliia Gromyk
  5. Anna Vaschenko
  6. Olga Hordiienko
  7. Oksana Fedchyshyn
  8. Mila Naumenko
  9. Grzegorz Kozera
  10. Patrycja Pindela
  11. Bartosz Zimniak
  12. Arkadiusz Sylwestrowicz.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas