• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa na 25-lecie CSW Łaźnia. Wen-Ying Tsai i jego cybernetyczne rzeźby

Wystawa na 25-lecie CSW Łaźnia. Wen-Ying Tsai i jego cybernetyczne rzeźby

Wystawa pt. „TSAIBERNETYKA: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna" to najważniejsze wydarzenie przygotowywane z okazji przypadającej w tym roku 25. rocznicy istnienia Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Prezentowane będą na niej dzieła amerykańskich artystów: Wen-Yinga Tsaia oraz jego synów - Londona i Minga. Wernisaż odbędzie się w piątek 21 lipca 2023, o godz. 18, w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie. Organizatorzy połączą otwarcie wystawy z uroczystą galą jubileuszową.
19.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
03_London Tsai_Rotary Hopf Sphere_N4A9113 (1)-min.JPG
London Tsai, "Rotary Hopf Sphere: a dream machine", 2022 r.
fot. mat. CSW Łaźnia

 

- „Tsaibernetyka” to ekspozycja z cyklu Art+Science Meeting, która prezentować będzie twórczość rodziny Tsaiów - ojca Wen-Yinga oraz jego synów - bliźniaków Londona i Minga, którzy w praktyce artystycznej wykorzystują głównie kategorie, rozwiązania i pojęcia z dziedziny cybernetyki - mówi prof. Ryszard W. Kluszczyński, kurator wystawy, która potrwa od 21 lipca do 3 grudnia 2023 r.

Zobacz prace artysty prezentowane na wystawie

Kim jest Wen-Ying Tsai?

Wen-Ying Tsai (1928-2014) był amerykańskim rzeźbiarzem i innowatorem. Urodził się w Chinach i w 1950 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zanim stał się pionierem rzeźb cybernetycznych, w latach 60. XX w., eksperymentował z abstrakcyjnym malarstwem ekspresjonistycznym i budową konstrukcji optycznych. Tsai miał wykształcenie inżynierskie, tworząc rzeźby wykorzystywał silniki elektryczne, konstrukcje ze stali, światło stroboskopowe, a także dźwięk.

01_WTsai at work-min
Wen-Ying Tsai przy pracy
mat. CSW Łaźnia

Jego sztuka łączyła sprzężenie zwrotne (kluczową koncepcję w cybernetyce) z innymi komponentami, takimi jak światło, energia, oscylacja, wibracja i partycypacja, tworząc wspólnie efekt sztuczno-organicznego życia. Jego prace znajdują się w kolekcji m.in. Centre de Pompidou, Tate Modern czy Whitney Museum.

- Użyte w tytule wystawy pojęcie Tsaibernetyka zostało stworzone przez Wen-Ying Tsaia jako określenie wyjątkowego charakteru jego twórczości, która wyłoniła się z eksploracji związków sztuki cybernetycznej z kinetyczną i dynamicznymi formami malarskimi - tłumaczy prof. Ryszard W. Kluszczyński. 

Na wystawie prezentowane są najważniejsze dzieła Wen-Yinga Tsaia, a także artystyczne i naukowe osiągnięcia jego synów - braci bliźniaków Londona i Minga. 

Multikinetic Wall - praca artysty
Wen-Ying Tsai, Multikinetic Wall, 1965
fot, mat. CSW Łaźnia

Jakie prace Wen-Ying Tsai’a zobaczymy na wystawie?

W Łaźni zobaczmy Multi-kinetic Wall - modułową pracę Wen-Ying Tsaia z niepowtarzalnymi, ruchomymi jednostkami o jaskrawych kolorach, które obracają się na żyroskopowych pierścieniach. 

Prezentowane będą również dzieła należące do jego najważniejszych realizacji, czyli cybernetyczne rzeźby. Do ich stworzenia artysta wykorzystywał wykształcenie w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Opracował elektroniczny system wykorzystujący sprzężenie zwrotne do kontroli świateł stroboskopowych i do wprawienia w harmoniczne wibracje grup prętów ze stali nierdzewnej, zamontowanych na zmechanizowanych płytkach aluminiowych. 

Cybernetyczne rzeźby po raz pierwszy wystawiono w Howard Wise Gallery w 1968 roku. Następnie można było je zobaczyć na wystawie Jasi Reichardt „Cybernetic Serendipity” w ICA w Londynie oraz na wystawie Pontusa Hultena „The Machine as Seen at the End of the Mechanical Age” w nowojorskiej MoMA. 

London Tsai, To the Ends of the World, 2010
London Tsai, "To the Ends of the World", 2010 r.
fot. mat. CSW Łaźnia

Dzieła synów

- Młodsi Tsaiowie kontynuują twórczość swojego ojca, wpisując ją jednocześnie w swoje indywidualne praktyki artystyczne. Podstawowe idee cybernetyki pozostają jednak fundamentalnymi zasadami w ich pracy - wyjaśnia kurator.

London Tsai jest artystą wizualnym, mieszka w Nowym Jorku. Jego praktyka zakorzeniona jest w studiach matematycznych i obejmuje rysunek, malarstwo, rzeźbę oraz sztukę cybernetyczną. Prace Londona Tsai’a uwidaczniają niesłabnące znaczenie sztuki cybernetycznej we współczesnej twórczości artystycznej, jak również pokazują jakim zmianom ona podlega w pracach drugiego pokolenia cybernetycznych artystów. 

- W CSW Łaźnia pokażemy m.in. jego pracę „Rotary` Hopf Sphere: a dream machine” z 2022 r., w której artysta używa sterowanych cyfrowo i poprzez światłowód diod LED oraz zewnętrznego stroboskopu kontrolującego sprzężenie zwrotne, by ukazać skrzyżowanie światła, struktury, ruchu, interakcji i wrażeń wizualnych - mówi kurator prof. Ryszard W. Kluszczyński. 

Ming Tsai jest naukowcem specjalizujący się w badaniu zanieczyszczenia środowiska, który poprzez wdrażanie zasad cybernetyki za pomocą czujników środowiskowych i urządzeń poprawiających jakość powietrza tworzy dynamiczne systemy ochrony zdrowia podnoszące jakość powietrza. 

- Na wystawie w CSW Łaźnia zobaczymy przykłady jego prac badawczych i wdrożeniowych - dodaje kurator.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo