Wolność, równość i solidarność. Wystartowała II edycja Nagrody im. Pawła Adamowicza

Podczas Walnego Zgromadzenia ICORN (Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia) w Gdańsku prezydenta Miasta Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła rozpoczęcie II edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Kandydaci powinni reprezentować umiłowanie do takich wartości jak wolność, równość i solidarność. Od tej edycja nagroda i jej sekretariat mieścić się będzie w Gdańsku.
09.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po śmierci Pawła Adamowicza udekorowano kwiatami jego miejsce w Europejskim Komitecie Regionów
Po śmierci Pawła Adamowicza udekorowano kwiatami jego miejsce w Europejskim Komitecie Regionów
fot. Fred Guerdin/European Union

Za co przyznawana jest Nagroda im. Pawła Adamowicza?

Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona wspólnie przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk ku czci prezydenta Gdańska, który został zamordowany 13 stycznia 2019 roku. Teraz rozpoczyna się kolejna edycja.

Kultura kontra dyktatorzy. Gdańskie spotkanie sieci ICORN, która daje schronienie artystom

- Jest to nagroda za doskonałość i odwagę w promowaniu wolności, solidarności i równości. Wierzył w nie nie tylko prezydent Adamowicz, ale też my wszyscy partnerzy tej inicjatywy, czyli ICORN , Europejski Komitet Regionów i Miasto Gdański, że te trzeba te wartości promować. Sstaje się to coraz bardziej jasne – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Najlepszą metodą promocji jest wskazanie ludzi, osób, instytucji i grup, które właśnie to robią w swoich krajach, miastach czy wspólnotach.

Prezydent Gdańska ogłosiła też, że od tegorocznej edycji nagroda i jej sekretariat zostaną umiejscowione tu w Gdańsku.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ogłasza rozpoczęcie II edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ogłasza rozpoczęcie II edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza
źródło: gdansk.pl

Nagroda im. Pawła Adamowicza - bohaterowie żyją wśród nas

Do zgłaszania kandydatów zachęcał też Vasco Alv​​es Cordeiro​, pierwszy wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, który przesłał do Gdańska swoje wystąpienie.

- Niezależnie od tego, skąd pochodzimy łączą nas wspólne wyzwania i wartości. Chcę Państwu przypomnieć, jak bardzo Paweł Adamowicz był znany i szanowany, jak działał na rzecz integracji mniejszości, promował społeczeństwo obywatelskie. Jego walka o demokrację inspirowała nas. Jego dziedzictwo będzie trwało przez długi czas. To wszystko ważne jest w dzisiejszej Europie, gdzie musimy wspierać demokrację, którą się podważa – mówił Vasco Alv​​es Cordeiro.

Z kolei Helge Lunde, dyrektor wykonawczy ICORN nawiązał do spotkania sieci miast w Rotterdamie, które odbywało się tuż po zabójstwie Pawła Adamowicza. Już wówczas pojawił się pomysł, aby ufundować nagrodę jego imienia.

Helge Lunde, dyrektor wykonawczy ICORN
Helge Lunde, dyrektor wykonawczy ICORN
źródło: gdansk.pl

Zwracam się szczególnie do miast i naszych dobrych znajomych z sieci ICORN, aby zastanowić się, kogo należałoby uhonorować w kolejnej edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Wszystkie miasta zrzeszone w sieci ICORN mogą mianować osobę lub organizację, która reprezentuje takie wartości jak solidarność, wolność i równość, wartości które były istotne dla Pawła Adamowicza – zachęcał Helge Lunde, dyrektor wykonawczy ICORN.

Kto otrzymał już Nagrodę im. Pawła Adamowicza?

W pierwszej edycji uhonorowana została burmistrz Kolonii Henriette Reker, pierwszą kobietę na tym stanowisku. Wyróżniona ją za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii. W 2015 roku burmistrz Reker przeżyła atak nożownika, który spowodowało jej zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację. Akt przemocy nie odwiódł jej od dalszego wyznawania bliskich jej sercu wartości w życiu publicznym, realizowanych przez nią politykach i projektach.

Burmistrz Kolonii Henriette Reker odbiera Nagrodę im. Pawła Adamowicza

 

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask