Wypięknieją okolice plaży na Stogach. GOS czeka na chętnych do zagospodarowania terenu

Przestrzeń przy wejściu na kąpielisko na Stogach czeka wielka zmiana. Gdański Ośrodek Sportu ogłosił przetarg na zagospodarowanie i dzierżawę tego terenu na 25 lat. Znajdują się tam dwa lokale gastronomiczne, plac zabaw i niedokończony hotel. Oferty można składać do 17 października. Zwycięska firma będzie musiała uwzględnić wyniki konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną strefy wejściowej na plażę Stogi, zakończonego w czerwcu w 2022 r. 
02.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Schody prowadzące na plażę i parasole ogródków gastronomicznych
Stogi są jedną z najpopularniejszych plaż w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jakie obiekty są na terenie przy plaży na Stogach?

Obszar gminny przy kąpielisku Gdańsk Stogi, ul. Wydmy 1, objęty przetargiem GOS, wynosi niespełna 16 tysięcy metrów kwadratowych
 
Na nieruchomości znajdują się:
 
  • Dwa budynki gastronomiczne o powierzchni użytkowej 148,90 m kw. oraz 80,22 m kw., przy czym pierwszy z nich posiada taras o powierzchni 137,70 m kw.
  • Plac zabaw dla dzieci o powierzchni 2082,70 m kw.
  • Obiekt hotelowy (pensjonatowo – gastronomiczny) nieużytkowany w stanie surowym zamkniętym – przeznaczony do wykończenia - o powierzchni użytkowej 798,06 m kw.

Stogi. Mieszkańcy wybrali nowych radnych dzielnicy. Sprawdź, kto otrzymał mandat

Wiemy, jak przeobrazi się teren przy plaży 

Agata Rudzińska, kierownik działu najmu i dzierżawy w Gdańskim Ośrodku Sportu, tłumaczy, że firma, która wygra przetarg, przekształci teren przy wejściu na plażę w Stogach według własnego projektu, uwzględniającego wytycznego zwycięskiego projektu konkursu urbanistyczno-architektonicznego.
Koncepcja architektoniczna wejścia na plażę
Tak w przyszłości ma wyglądać wejście na plażę na Stogach
mat. Piotr Person Architekt
 
Ogłoszony przez Miasto Gdańsk konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej strefy wejściowej na plażę Stogi został rozstrzygnięty w czerwcu 2022 r.

Górki Zachodnie. Uroczyste otwarcie portu jachtowego

I nagrodę zdobyła koncepcja studia Piotr Person Architekt z Warszawy. 

Koncepcja architektoniczna terenu przy plaży
Dzięki przetargowi ogłoszonemu przez Gdański Ośrodek Sportu wizja architektów ma szansę się zrealizować
mat. Piotr Person Architekt
 
W zwycięskiej pracy jury konkursu doceniło szczególnie koncept “jednej czytelnej przestrzeni publicznej w postaci obszernego placu z możliwością wykorzystania go na różne funkcje w sposób bardzo uporządkowany, sezonowo lub całorocznie”. 
 
Należy zauważyć, że w pracy motywy pergoli pełnią funkcję estetyczną powiązaną ściśle z walorem użytkowym. Praca  wyróżnia się wydzieleniem strefy niekomercyjnej (np. miejsca do spożywania własnych produktów). 

stwierdził siedmioosobowy sąd konkursowy, w którym zasiadali m.in. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska oraz Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Jakie zadania czekają dzierżawcę?

W przetargu GOS okolica przy plaży na Stogach została podzielona na cztery części:

  • Frontowa strefa parkowa z reprezentacyjnym placem wejściowym
  • Strefa placu plażowego z promenadą
  • Strefa sportu i rekreacji
  • Strefa hotelu z zapleczem

Budżet Obywatelski: bardzo dobra frekwencja! Głosowało 45 776 gdańszczan. To lepiej niż przed rokiem!

Zasady przetargu ściśle regulują, w jakich terminach przyszły dzierżawca ma zrealizować zagospodarowanie każdej z wymienionych stref. I tak np. w 14 miesięcy od dnia wydania nieruchomości firma zobowiązana będzie dokończyć budowę budynku hotelowego. GOS zakłada, że całość terenu przy wejściu na plażę na Stogach zostanie przeobrażona przez zwycięzcę przetargu w ciągu pięciu lat.  

Jakie są warunki przetargu?

Przetarg GOS na dzierżawę gruntu przy wejściu na plażę na Stogach wraz ze znajdującymi się tam zabudowaniami z przeznaczeniem na “działalności gastronomiczno-noclegową, handlową, sportowo-rekreacyjną oraz inne działalności towarzyszące” dotyczy okresu 25 lat.
Koncepcja architektoniczna obszaru przy plaży
Nowoczesne rozwiązania architektów sprawią, że Stogi staną się prawdziwą "perełką" wśród gdańskich kąpielisk
mat. Piotr Person Architekt
 
Minimalna stawka czynszu bez podatku VAT i opłat eksploatacyjnych wyniesie miesięcznie 1,23 złotych (netto) za metr kwadratowy. 

Jak złożyć ofertę w przetargu?

Termin i miejsce przetargu: 20 października 2023 r., godz. 10.00, Gdański Ośrodek Sportu, ul. Traugutta 29, pokój nr 12.
 
Oferty przyjmowane są w siedzibie GOS do 17 października, do godz. 10.00.
Wadium w wysokości 117.662,00 zł należy wnieść przelewem na konto w banku Pekao S.A. Nr 46124012681111001038604109 w terminie trzech dni przed wyznaczoną datą i godziną przetargu
Regulamin przetargu na dzierżawę nieruchomości gruntowej wraz z załącznikami umieszczony jest na tablicach ogłoszeń Gdańskiego Ośrodka Sportu i Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz na stronie internetowej Gdańskiego Ośrodka Sportu.
 
Nieruchomość objęta przetargiem GOS jest obecnie dzierżawiona przez spółkę “Plaża” do końca grudnia 2023 r. Zawarcie przez GOS umowy ze zwycięzcą przetargu nastąpi w terminie 21 dni od daty opublikowania informacji o wynikach postępowania. Samo zaś wydanie nieruchomości nastąpi nie wcześniej niż 1 stycznia 2024 r. i nie później niż do 28 lutego 2024 r.
Podmiot, który wygra przetarg, będzie się musiał liczyć z wielomilionową inwestycją. Dlatego właśnie w warunkach przetargu Gdański Ośrodek Sportu zastrzegł, że oferenci muszą dołączyć dokumenty potwierdzające posiadanie przez nich środków finansowych w kwocie nie mniejszej niż 10 mln zł